Celem powstania grupy jest tworzenie kompleksowych rozwiązań: edukacyjnych, doradczych i usługowych dla sektora medycznego w Polsce. Ponadto grupa będzie zajmowała się także niwelowaniem barier legislacyjnych oraz rekomendacją rozwiązań dla e-pacjenta.
– Stworzenie „grupy e-medycyna” w ramach Izby Gospodarki Elektronicznej to ważny krok na drodze rozwoju cyfrowego. Działania e-Izby takie jak – wsparcie legislacyjne, badawcze oraz edukacyjne – to istotne aktywności, które zamierzamy konsekwentnie wdrażać i promować. Liczymy na owocną współpracę z CSIOZ jako kompetentną jednostką w zakresie cyfryzacji w branży medycznej oraz posiadającą zaangażowany zespół ekspertów – mówi Patrycja Sass – Staniszewska, Prezes Zarządu, Izby Gospodarki Elektronicznej.
W ramach grupy Izby Gospodarki Elektronicznej działają:
- Kancelarie prawne specjalizujące się w e-prawie
- Firmy specjalizujące się w edukacji cyfrowej i posiadające doświadczenie w cyfryzacji medycznej również placówek zagranicznych
- Ambasadorzy e-medycyny – osoby specjalizujące się zarówno w medycynie jak i cyfryzacji.
- Reprezentanci świata nauki
W ramach aktywności zaplanowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej grupa będzie realizować:
- Badania cyfrowe w zakresie medycyny
- Edukację cyfrową – współpraca z uczelniami wyższymi medycznymi
- Niwelowanie barier legislacyjnych, z którymi boryka się e-medycyna:
- elektroniczna dokumentacja medyczna,
- forma zgody na przetwarzanie danych osobowych,
- dyrektywa antyfałszywkowa,
- bezpieczeństwo przepływu informacji
Te zagadnienia legislacyjne zostaną włączone do 2 wydania Czarnej Księgi Izby Gospodarki Elektronicznej dotyczącej barier prawnych w legislacji utrudniających rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce.
Ponadto e-Izba zaplanowała również dwa duże wydarzenia poświęcone e-medycynie:
- 9 listopada 2017 r. w trakcie Forum Gospodarki Cyfrowej w dedykowanym bloku poświęconym e-medycynie odbędzie się cykl konferencji kompleksowo poruszających temat e-zdrowia. Nad program tego bloku będą pracować eksperci grupy e-medycyna działającej
w e-Izbie przy współpracy z CSIOZ - W grudniu br. na Śląsku zaplanowana jest ogólnopolska konferencja zatytułowana: „Cyfryzacja branży medycznej”. Możliwości i perspektywy rozwoju działalności medycznej na lata 2018/2019” dla przedstawicieli branży medycznej oraz instytucji .CSIOZ włączy się również jako partner merytoryczny w organizację tej konferencji
W ramach działań grupy e-Izby ds. e-medycyny odbyło się spotkanie z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Celem spotkania było omówienie pól współpracy przy pracach zarówno e-Izby w zakresie e-medycyny jak również działaniach realizowanych przez CSIOZ.
– Misją Centrum jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego. W naszej działalności podejmujemy dialog z różnymi grupami interesariuszy, w tym m.in. z Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izbą Aptekarską, Fundacją My Pacjenci czy Stowarzyszeniem Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, w celu lepszego wypracowania rozwiązań informatycznych, które umożliwiają wdrażanie e-usług w służbie zdrowia. Jesteśmy przekonani, że współpraca z ekspertami e-Izby wpłynie pozytywnie na proces wypracowania norm prawnych i standardów dla skutecznej wymiany informacji w systemie ochrony zdrowia. – podkreśla Wojciech Górnik, Zastępca Dyrektora ds. Informacji i Współpracy z Regionami, CSIOZ.
W trakcie spotkania omówiono obszary aktywności, w których e-Izba będzie współpracować z CSIOZ.
Dotyczą one głównie obszaru związanego z legislacją i badaniami oraz z działaniami edukacyjnymi pod kątem cyfryzacji opieki medycznej, a także wypracowania dobrych praktyk w tym obszarze z myślą o pacjentach.
W zakresie legislacji omówiono główne tematy, z którymi boryka się e-medycyna.
Bardzo ważny jest sposób dystrybucji i komunikacji aktywności oraz materiałów, które powstaną w ramach współpracy. e-Izba i CSIOZ zaplanowały komunikację do szpitali na poziomie administracji samorządowej: województw, powiatów i gmin.
„Grupa robocza e-medycyna” będzie współpracować z “Grupą roboczą Taskforce to take Health and Digital” działającą przy Komisji Europejskiej.
Zapraszamy wszystkie instytucje, organizacje, uczelnie zainteresowane / zaangażowane w rozwój sektora e-zdrowia do współpracy z „grupą ds. e-medycyny” powołaną przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.
fot. pexels.com