E-recepta dostępna w aplikacji mObywatel. Kupimy leki za pomocą smartfona

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

E-recepta dostępna w aplikacji mObywatel. Kupimy leki za pomocą smartfona

Udostępnij:

Od dziś e-recepta jest dostępna w aplikacji mObywatel. Dzięki temu użytkoniwcy będą mogli realizować recepty za pośrednictwem swojego smartfona.

O dodaniu nowej funkcji do aplikacji mObywatel  poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórki podczas konferencji w Siedlcach. 

E-recepty funkcjonują na rynku od roku. Wystawiono 8 mln tego typu dokumentów, a z samego systemy skorzystało prawie 19 tys. lekarzy z 493 miast w Polsce. 

Póki co jednak ta funkcja jest dostępna jedynie na urządzeniach z Androidem. Resort zapewnia, że pracuje nad tym, aby wkrótce udostępnić rozwiązanie także właścicielom smartfonów z systemem iOS. Sama obywatelska aplikacja jest dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store. Korzysta z niej 350 tys, osób.

Aby skorzystać z e-recepty za pośrednictwem aplikacji, wystarczy ją zainstalować i uruchomić aplikację mObywatel.

Gdy już ją posiadamy musimy wybrać kartę eRecepta i zdecydować w aptece, która receptę chcemy zrealizować.. Później po ukazaniu telefonu farmaceucie, skanowany jest kod QR. Jeśli nie chcemy wyjmować smartfona, wystarczy podanie numeru PESEL oraz kod spod e-recepty. Możemy zarówno podać swój numer lub osoby, na którą wystawiona jest recepta.

Nie tylko recepty 

– Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i wielu innych miejsc, w których nie musimy legitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. Wystarczy nam aplikacja mObywatel – wyjaśnia Marek Zagórski. Dodaje, że wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią naklejki „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”. Wszystko po to, by informacja na ten temat dotarła do wszystkich pacjentów. 

Resort cyfryzacji zaznacza w komunikacie, że PZ to nie tylko klucz do e-usług administracji publicznej (m.in. do możliwości zgłoszenia online narodzin dziecka). To także m.in. jedyny sposób zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). IKP to internetowa aplikacja, w której można znaleźć m.in. e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Obecnie z profilu zaufanego korzysta ponad 4,2 mln Polaków.