EagleEye startuje: rakieta Falcon-9 firmy SpaceX zabiera polskiego satelitę na niską orbitę okołoziemską

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

EagleEye startuje: rakieta Falcon-9 firmy SpaceX zabiera polskiego satelitę na niską orbitę okołoziemską

Udostępnij:

Dzięki satelicie Polska zyska niezależny dostęp do zdjęć Ziemi wysokiej rozdzielczości, o różnorodnych zastosowaniach. Urządzenie powstało dzięki współpracy Creotech, Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Creotech Instruments SA, start rakiety z satelitą EagleEye na pokładzie zaplanowany jest na piątek, 16 sierpnia 2024 r., o godzinie 20:19 czasu polskiego. Start odbędzie się z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii (USA), w ramach misji Transporter-11. Termin ten został wyznaczony przez SpaceX, dostawcę usługi wystrzelenia.

Punkt krytyczny o 21:38

Okno startowe, które rozpocznie się o godzinie 20:19, będzie trwało 53 minut. Creotech Instruments SA poinformowało, że „separacja polskiego satelity planowana jest na godzinę 21:38 czasu polskiego”.

Planowana jest transmisja na żywo z tego wydarzenia. Będzie ona dostępna na kanale YouTube 16 sierpnia od godziny 19:30.

Satelita EagleEye został stworzony przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments SA, a członkami są Scanway SA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Instrument ten ma umożliwić obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością.

Czytaj także: Projektu EagleEye: startup Scanway przekazuje teleskop optyczny do integracji z platformą satelitarną

EagleEye powstał w ramach projektu „System mikrosatelitarny EagleEye”. Creotech Instruments SA na swojej oficjalnej stronie internetowej wskazuje, że celem tej inicjatywy jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi (główny produkt), podniesienie na TRL9 platformy mikrosatelitarnej (np. umożliwiającej testowanie produktów innych firm w kosmosie) i dopracowanie szeregu podsystemów przeznaczonych dla mikrosatelitów.

Szczegółowe obserwacje

W związku z planowanym startem, wywiadu PAP udzielił uczestniczący w projekcie dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN. Oto najważniejsze fragmenty jego wypowiedzi:

  • uzyskiwane dzięki EagleEye zdjęcia będą miały wysoką rozdzielczość – sięgającą rzędu 1 metra na piksel;
  • zastosowania zdjęć mogą być bardzo różne – od rolnictwa po obserwacje ruchu wojska;
  • liderem projektu jest firma Creotech Instruments S.A., odpowiadająca także za budowę platformy satelitarnej. To na niej montowane są wszystkie inne urządzenia. Firma Scanway S.A. zbudowała teleskop, który będzie obserwował Ziemię. Centrum Badań Kosmicznych PAN dostarczyło komputer teleskopu i opracowało algorytmy sterujące satelitą;
  • zadanie komputera polega m.in. na przetwarzaniu uzyskiwanego w teleskopie obrazu. Dane trzeba m.in. odczytać z matrycy i skompresować. Sztuczna inteligencja może wstępnie sklasyfikować zdjęcia i wybrać te, które nadają się do przesłania na Ziemię – np. sprawdzić, czy nie ma na nich chmur.

Czytaj także: