edrone pozyskało 5,3 miliona dolarów. Na co przeznaczy kapitał?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

edrone pozyskało 5,3 miliona dolarów. Na co przeznaczy kapitał?

Udostępnij:

edrone, krakowska firma technologiczna, właśnie ogłosiła inwestycję w wysokości 5,3 miliona dolarów. Zamierza zbudować marketingowy one-stop-shop dla eCommerce.

Kapitał pochodzi z dwóch źródeł; pierwszym z nich jest węgierski fundusz VC PortfoLion, drugim jest grant na budowę asystenta głosowego. Cała kwota zostanie przeznaczona na prace B+R, akcelerację biznesu w regionach CEE oraz LATAM i rekrutację ponad setki pracowników w ciągu najbliższego roku. Jest to pierwsza zewnętrzna inwestycja w edrone po czterech latach bootstrappingu.

Produkt edrone kierowany jest do dużych i średnich sklepów internetowych, które chcą rozumieć zachowanie swoich klientów i następnie wykorzystywać nabytą wiedzę, by we właściwym miejscu i czasie wyświetlać im precyzyjnie dobraną ofertę. Portfolio funkcjonalności to narzędzia Marketing Automation, On-Site Marketing, dynamiczne rekomendacje oparte na sztucznej inteligencji, a także funkcjonalności wspierające obsługę klienta, w tym CRM dedykowany eCommerce. Inwestycja umożliwi realizację strategii firmy, która zakłada utworzenie punktu kompleksowej obsługi sklepów internetowych dowolnych rozmiarów, dążących do uzyskania technologicznej przewagi nad konkurencją.

Kapitał został pozyskany w ramach rundy inwestycyjnej serii Pre-A (2,5 mln dolarów) zrealizowanej przez PortfoLion: fundusz venture capital OTP Group. edrone uzyskał także grant NCBR na realizację projektu badawczo-rozwojowego, mającego na celu opracowanie platformy wdrożeń wirtualnych asystentów sprzedaży.

– Stworzyliśmy edrone, by pomóc sklepom internetowym wykorzystać potencjał klientów, których już posiadają. Pomysł został od samego początku entuzjastycznie przyjęty, dzięki czemu mogliśmy bootstrapować się do ponad tysiąca klientów na całym świecie. Pora na kolejny rozdział w historii edrone. Niezwykle miło mi powitać PortfoLion w naszym zespole – mówi Michał Blak, CEO edrone.

Pewny kapitał w niepewnych czasach

Nie mogło być lepszego momentu na tę inwestycję. eCommerce, jako jeden z niewielu rynków, wyszedł obronną ręką z pandemicznej rzeczywistości, wzrosty odnotowuje z resztą w dalszym ciągu. Inwestycja VC zostanie wykorzystana w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Przeznaczona zostanie, między innymi, na działalność na rynkach LATAM, a także na rozwój w zupełnie nowych regionach świata. Tylko w tym roku wartość eCommerce LATAM wzrosła o 230%, prawie dwukrotnie przewyższając wzrost wartości eCommerce w skali globalnej (130%).

– edrone zdążył udowodnić, że rozwija się stabilnie, rokrocznie zwiększając swoje przychody dwu-, a nawet trzykrotnie. I to pomimo działania na bardzo konkurencyjnym rynku. Wierzymy, że nasza sieć biznesowa, doświadczenie i wsparcie inwestycyjne, w połączeniu z ich odwagą i apetytem, tylko doda impetu ich rozwojowi, a edrone stanie się MerTechowym liderem rodem z CEE – mówi Tibor Győrbíró, partner w PortfoLion.

Inwestycja edrone zostanie ulokowana w dwóch strategicznych dla rozwoju obszarach. Kapitał pozyskany w ramach rundy inwestycyjnej serii Pre-A przeznaczony zostanie na dalszy rozwój w regionach EU, LATAM. W Europie firma planuje otworzyć także zupełnie nowe rynki, szczególnie w regionie CEE. W Ameryce Południowej edrone skupia się na rozwoju strategicznych relacji partnerskich, jako że to właśnie tam, przed trzema laty, firma rozpoczęła ekspansję zagraniczną, do tej pory pozyskując ponad setkę klientów. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy edrone planuje także zatrudnienie stu nowych pracowników: głównie w zespole odpowiadającym za produkt i w dziale sprzedaży.

Według słów Felippe Pereiry, COO brazylijskiego oddziału edrone,  Ameryka Południowa to idealne miejsce na rozwój firm eCommerce. – W samej tylko Brazylii zanotowaliśmy ostatnio 130% wzrostu zysków w tym sektorze. Ameryka Łacińska jako całość urosła o ponad 200%. Niezmiernie cieszy mnie, że po udanym starcie naszej działalności trzy lata temu, nadal osiągamy wzrost liczony w dziesiątkach procent – mówi.

12,5 miliona na budowę Sztucznej Inteligencji

Grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zostanie przeznaczony na rozwój sztucznej inteligencji w sektorze eCommerce. NCBR to agencja wykonawcza wspierająca polskie firmy i placówki naukowe w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych. Jej misją jest nadanie impulsu rozwojowego gospodarce z jednoczesnymi korzyściami dla społeczeństwa. Dzięki algorytmom przetwarzania mowy naturalnej (takim jak gMAP i MAP, które zostaną opracowane w toku prac badawczo-rozwojowych) powstanie AVA – platforma pozwalająca na przygotowanie i wdrożenie wirtualnych asystentów sprzedaży. Taki asystent będzie zdolny do przeprowadzenia swobodnej, nieoskryptowanej rozmowy z klientami w ten sam sposób, w jaki robią to doradcy klienta w sklepach stacjonarnych, w odróżnieniu od prostych chatbotów, pracujących na skończonej i przewidywalnej puli pytań i odpowiedzi.

– Według Business Insidera, w 2022 nawet 90% spraw związanych z obsługą klienta będzie rozwiązywanych przez Sztuczną Inteligencję. Chcemy, by to doświadczenie było bardziej „ludzkie” – po prostu przyjemniejsze dla klientów – dodaje Piotr Stachowicz, CTO w edrone.

Kierownikiem prac B+R w projekcie jest profesor Grzegorz J. Nalepa – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. W skład zespołu wchodzą także inżynierowie sztucznej inteligencji z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Arek Flinik, CTO i co-funder Lekta.ai – wiodącej na rynku CEE firmy dostarczającej rozwiązania głosowych (voice solutions).

– Nasz zespół wielokrotnie udowadniał, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Bootstrapowanie się przez cztery lata nie było proste, zwłaszcza w tych dosyć niespokojnych czasach. Naprawdę, bardzo cieszę się, że możemy ogłosić aż dwie inwestycje. To dla nas ekscytująca chwila i miło mi powitać PortfoLion w rodzinie edrone! Trudno znaleźć partnera, który tak doskonale rozumie specyfikę twojej branży i dynamikę firmy. Nam się udało – podsumowuje Michał.