Egzamin na prawo jazdy bez egzaminatora? Microsoft wymienia człowieka na czujniki i kamery smartfona

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

hams

Udostępnij:

HAMS (Harnessing AutoMobiles for Safety) to pomysł Microsoft na usprawnienie egzaminu na prawo jazdy. Konstruktorzy aplikacji zamiast tradycyjnego egzaminatora umieścili w samochodzie kamery i czujniki smartfona. Za narzędzie odpowiedzialny jest indyjski oddział Microsoftu.

Bezpieczeństwo na drogach jest poważnym problemem w każdym kraju. Co roku na drogach ginie lub odnosi poważne obrażenia 1,35 miliona ludzi na całym świecie. Ponadto wypadki drogowe są jedną z dziesięciu najczęstszych przyczyn śmierci. Być może wynalazek inżynierów z Microsoftu przyczyni się do lepszej selekcji przyszłych kierowców.

Jak działa HAMS?

Aby móc zdawać egzamin przy pomocy aplikacji HAMS, będzie trzeba umieścić smartfon na przedniej szybie samochodu. Główny aparat telefonu musi widzieć co dzieje się z przodu. Natomiast przedni aparat obserwuje to, jak zachowujemy się za kierownicą. Narzędzie wykorzystuje do odczytu prędkości moduł GPS. Dzięki akcelerometrowi zaś ocenia naszą płynność jazdy.

HAMS działa przy pomocy wielu czujników. Po rejestracji gwałtownego hamowania (przyspieszeniomierz w smartfonie) sprawdzana jest odległość do auta z przodu (kamera tylna).

Microsoft inwestuje też w polskie startupy

Microsoft eksperymentuje nie tylko w dziedzinie aplikacji, ale także angażuje się we współpracę z polskimi startupami.

Jednym z nich jest Skriware, warszawski startup, który popularyzuje nowe technologie w nauczaniu. Łączy nauki ścisłe, technologię i design. Do nauczania dzieci i młodzieży wykorzystano autorski ekosystem Skriware, składający się z łatwych w obsłudze drukarek 3D, programowalnych robotów – Skribotów – oraz platformy e-learningowej. Microsoft ma udzielić polskim przedsiębiorcom wsparcia w rozwijaniu i upowszechnianiu autorskich rozwiązań edukacyjnych.

Oprócz wspólnego tworzenia nowoczesnych rozwiązań w sektorze EdTech startup będzie mógł również liczyć na wsparcie techniczne i marketingowe Microsoftu. Umowa o partnerstwie została podpisana w maju tego roku.

W lutym tego roku Microsoft poinformował o partnerstwie z Collectomate — łódzką platformą wspierająca proces przechowywania, monitorowania i dystrybucji przesyłek.

Platforma Collectomate posiada Kolektomat – wieloskrytkowy produkt recepcyjny, obsługiwany za pomocą dedykowanej aplikacji – Collectomate App. Aplikacja pełni rolę asystenta przy odbiorze i dostarczaniu przesyłek. Startup pracuje także nad metodą automatyzacji odbiorów click & collect w sklepach stacjonarnych.

W ramach nawiązanego partnerstwa z Microsoft Collectomate dostał dostęp do najnowocześniejszych cyfrowych rozwiązań. Poza tym Polacy otrzymali też wsparcie sprzedaży poprzez udostępnienie kontaktu do wykwalifikowanych sprzedawców i partnerów koncernu. Partnerstwo objęło także wsparcie z zakresu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję oraz implementację aplikacji kanałów sprzedażowych.