Artykuł jest częścią publikacji pt. Venture Capital w Polsce. Trendbook by PFR Ventures & MamStartup, w której znajdziesz informacje na temat przyszłości branży VC. Materiał możesz bezpłatnie pobrać, klikając ten link. Miłej lektury!
Biorąc udział w programach EIT Food można uzyskać:
- Niezrównaną sieć kontaktów: dostęp do ponad 50 wiodących europejskich firm rolno-spożywczych, uniwersytetów i organizacji badawczych m.in. Nestle, Pepsico, Danone, Maspex, John Deere, Givaudan, Doehler, Cambridge University, Fraunhofer Insitute i wiele innych;
- Zasięg europejski: EIT Food jest obecne w każdym kraju w Europie (i poza nią!), pomagając startupom w zdobywaniu nowych rynków i w rozwoju międzynarodowym;
- Wsparcie silnej marki: jako wyznaczony organ UE, który ma przekształcić europejski system żywnościowy, EIT Food ma silną markę, która sprawi, że wspierane przez nie startupy stają się bardziej atrakcyjne dla inwestorów i klientów;
- Długoterminowe wsparcie: EIT Food zapewnia wsparcie od etapy generowania pomysłów do momentu, którego potrzebuje innowator.
Adriana Bałazy, Business Development Manager w EIT Food:
Wspieramy pomysły i firmy zajmujące się innowacjami na każdym etapie produkcji i konsumpcji żywności – „od pola do stołu”. Wśród produktów i usług proponowanych przez startupy i przedsiębiorców, widać trendy które odpowiadają na specyficzne wyzwania sektora. Powstaje mnóstwo rozwiązań, które starają się wspierać ideę zrównoważonego rolnictwa, od maszyn AI do pielenia ograniczających zużycie pestycydów (Ullmanna) po systemy monitorowania i zarządzania uprawami (Satagro), w tym z dużym naciskiem na innowacyjne systemy irygacyjne. W związku ze wzrostem świadomości konsumentów powstają również rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i identyfikowalność żywności np. mobilne analizatory patogenów potencjalnie występujących w uprawach (Terrabio) czy inteligentne etykiety mówiące o przydatności do spożycia danego produktu (Mimica). Nie można zapomnieć o szybko rosnącym rynku alternatyw białka zwierzęcego, od steków produkowanych metodą 3D (Novameat) po mięso hodowane komórkowo (Mosameat). Interesującą innowacją jest też żywność funkcjonalna np. białka, które mają słodki smak i mogą zostać zastosowane jako zamienniki cukru (Amai proteins).
W ramach programów EIT Food odkrywamy coraz więcej polskich przedsiębiorców, którzy próbują rozwijać pomysły na biznes w sektorze rolno-spożywczym, widzimy również wzrost ich innowacyjności. Polskie firmy, które należą do naszego międzynarodowego stowarzyszenia startupów z największym potencjałem (RisingFoodStars club) to między innymi wcześniej wspomniane SatAgro proponujący kompleksowy system wspierania decyzji dla rolników czy Napiferyn – startup z Łodzi produkujący izolat białka z produktów powstałych przy tłoczeniu oleju rzepakowego. Prezentują one rozwiązania, które są innowacyjne i skalowalne na inne rynki. Dzięki wsparciu i finansowaniu EIT Food biorą udział we współpracy i projektach z dużymi graczami sektora rolno-spożywczego. W ubiegłorocznym międzynarodowym konkursie EIT Food RIS Innovation Prizes, w którym wzięło udział ponad 170 firm z całej Europy, polski startup Microbe + zajął drugie miejsce wygrywając 15 000 EUR na dalszy rozwój. Opracowywane przez zespół Microbe + bioprodukty oparte o wybrane szczepy bakteryjne mają na celu stymulację i właściwe odżywianie upraw, dając rolnikom alternatywę dla stosowanych produktów syntetycznych. W polskich innowatorach drzemie ogromny potencjał – EIT Food stara się go wspierać, tak aby pomóc im realizować swoje pomysły. Aby uczynić pierwszy krok wystarczy zaaplikować, na którąś z otwartych obecnie rekrutacji.
OTWARTE REKRUTACJE NA PROGRAMY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW OFEROWANE PRZEZ EIT FOOD
TeamUp – aplikacja do 30 kwietnia
- Dla naukowców zajmujących się technologią rolno-spożywczą, którzy chcą znaleźć współzałożyciela.
- Dla przedsiębiorców poszukujących innowacyjnych pomysłów technologicznych w branży rolno-spożywczej.
- TeamUp łączy naukowców z doświadczonymi przedsiębiorcami i pomaga im współtworzyć holistyczny zespół z obiecującym rozwiązaniem technologicznym. Złóż wniosek i znajdź odpowiedniego współzałożyciela swojego agrifood.
Test Farms – aplikacja do 30 kwietnia
- Dla innowacyjnych startupów agritech z prototypem / MVP
- Potrzebujesz pomocy przy testowaniu swojego rozwiązania dla rolnictwa? Program Test Farms ma na celu połączenie innowacyjnych startupów agritech z rolnikami lub gospodarstwami testowymi w celu przeprowadzenia projektu pilotażowego.
JUMPSTARTER – aplikacja do 30 kwietnia
- Wspiera innowatorów chcących przekuć pomysł we własną firmę. Dla wszystkich, chcących wdrożyć swój innowacyjny pomysł związany z żywnością, ochroną zdrowia, energią, surowcami, produkcją przemysłową, transportem i mobilnością oraz założyć lub rozwinąć własny startup
EWA – aplikacja maj-czerwiec
- Dla przyszłych liderek branży rolno-spożywczej.
- Program szkoleniowy i mentoringowy dla kobiet mających pomysł na innowacyjne rozwiązanie biznesowe w branży rolno-spożywczej. Zdobądź wsparcie mentorów/ek oraz niezbędną wiedzę, aby z powodzeniem rozpocząć i rozwijać własną działalność, a przy tym zmieniać sektor spożywczy na bardziej zrównoważony.
Pozostałe programy EIT Food dla startupów:
Seedbed
- Dla początkujących przedsiębiorców, przedsiębiorczych naukowców i nowo powstałych startupów.
FAN
- Dla zarejestrowanych startupów z pierwszym finansowaniem i klientami.
RisingFoodStars
- Dla wczesnych ambitnych firm typu scale-up z płacącymi klientami gotowymi na znaczny wzrost.
Więcej informacji o EIT Food można znaleźć na eitfood.eu.
Lokalne informacje publikowane są również na polskim fanpage’u EIT Food Poland.