Jak pokazały doświadczenia z Chin i Włoch, popularne USG, czyli badanie ultrasonografem, to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Wykorzystanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne jak na przykład diagnostyka chorób jamy brzusznej czy tarczycy. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione. W dodatku zakażenie lub konieczność kwarantanny lekarzy powoduje, że wymagane jest ich zastępowanie. Innowacyjny symulator USG płuc umożliwi szeroko dostępne szkolenie w tej dziedzinie. To rozwiązanie może pomóc nie tylko w tej pandemii, ale być wykorzystywane szerzej w opiece nad krytycznie chorymi pacjentami.
– Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum – powiedziała prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
– Problemem jest nie tylko dostępność sprzętu, ale także niedobór lekarzy wyszkolonych w kierunku USG płuc – mówi Kamil Kipiel, członek zarządu MST. – Rozwiązanie przyspieszy szkolenie nowych specjalistów, co zwiększy dostępność badania USG płuc dla pacjentów.
EIT Health, organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), uruchomiła łącznie ponad 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy, przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. W elitarnym gronie 14 europejskich projektów wytypowanych do dofinansowania w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response znalazła się innowacja z Polski. Sukces w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response oznacza, że dofinansowanie pokryje koszty wdrożenia polskiego projektu. Projekt zainicjowała i realizuje krakowska spółka Medical Simulation Technologies (MST). Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dzięki wieloletniemu partnerstwu z EIT Health, zaprosił MST do współpracy i wspólnie zgłoszono projekt.
– EIT Health pracuje z ogromną liczbą europejskich naukowców, przedsiębiorców, innowatorów, start-upów nad nowymi sposobami wzmacniania systemów ochrony zdrowia, np. rozwiązaniami telemedycznymi i innymi innowacjami, które odpowiadają na potrzeby lekarzy i całego personelu medycznego. Projekty, które wybraliśmy mają ogromny potencjał. Polski projekt pokonał konkurencyjne, wymierzone w koronawirusa innowacje z Niemiec, Francji, Hiszpanii, krajów Beneluksu, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Oprócz finansowania dla 14 projektów, uruchomiliśmy też specjalną platformę, dzięki której opracowywane są ponadregionalne rozwiązania do walki z COVID-19. Jeden z zespołów pracuje nad szczepionką, inny nad dekontaminacją odpadów medycznych. Spektrum działań jest szerokie. Lekarstwo i szczepionka na COVID-19 jest absolutnie kluczowe, ale nie można zapominać, że rozwiązania są potrzebne na różnych odcinkach leczenia, także w diagnostyce z wykorzystaniem USG – podkreśla Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars, części EIT Health, która działa w Centralnej, Wschodniej i Południowej Europie.
Inicjatywa EIT Health COVID-19 Rapid Response to kolejny projekt EIT Health mający na celu wsparcie walki z pandemią koronawirusa. Wcześniej zrealizowane inicjatywy to:
- konkurs Headstart, w którym europejskie start-upy mające rozwiązania, które mogą wspomóc walkę z COVID-19, ubiegają się o granty w wysokości 50 tys. Euro,
- platforma „matchmakingowa” na stronie EIT Health, kojarząca szpitale, uczelnie, centra R&D i startupy walczące z pandemią koronawirusa z partnerami z całej Europy, którzy mogą dostarczyć niezbędną pomoc w rozwijaniu projektu,
- rozszerzenie zakresu działalności Aescuvest, europejskiej platformy crowdfundingowej, dzięki której start-upy i centra R&D mogą pozyskać finansowanie projektów wymierzonych w COVID-19.