EIT Health uruchomił platformę do walki z COVID-19

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

EIT Health uruchomił platformę do walki z COVID-19

Udostępnij:

Ruszyła dedykowana platforma do wymiany informacji i ofert dotyczących walki z koronawirusem. Serwis jest adresowany do szpitali, uczelni, centrów R&D i startupów.

Twórcą platformy jest organizacja EIT Health. W przeciągu kilku dni na platformę trafiło ponad 150 wniosków. Złożone zapytania dotyczyły np. dostępu do sprzętu do utylizacji biologicznej odpadów, aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa czy też gotowości do testowania szczepionki przeciw koronawirusowi.

Za pośrednictwem aplikacji pomocy lub chętnych do współpracy mogą szukać naukowcy zajmujący się szczepionkami i lekami na koronawirusa, startupy pracujące nad rozwiązaniami technologicznymi czy szpitale, które potrzebują sprzętu medycznego. Użytkownicy platformy publikujący oferty i prośby są następnie kojarzeni z potencjalnymi zainteresowanymi z całej Europy.

– Wybrane inicjatywy możemy dodatkowo wspomóc finansowo i mentoringowo. Monitorujemy każde „zapytanie” i staramy się znaleźć dla niego odpowiednich partnerów nie tylko w sieci EIT Health, ale także poza nią – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars, części EIT Health, która działa w Środkowej, Wschodniej i Południowej Europie.

Pierwsze udane partnerstwa

O tym, że platforma jest pożyteczna, świadczą już pierwsze współprace. Startup Oxipit z Litwy zaoferował szpitalom oprogramowanie do diagnostyki rentgenowskiej klatki piersiowej. Narzędzie działa w oparciu o sztuczną inteligencję.

Natomiast we Włoszech firma PatchAI stworzyła aplikację do ochrony i monitorowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z kolei Inna włoska firma, Takis, szuka pomocy przy opracowaniu aż 4 szczepionek.

Jeszcze jednym z innowatorów jest czeski inkubator DEX Innovation Centre, który poszukuje chętnych do wspólnej pracy nad respiratorem, który można by montować z części wyprodukowanych przez drukarki 3D.

Polskie działania

Także w Polsce powstają inicjatywy w ramach EIT Health. Celon Pharma chce przetestować istniejące i zatwierdzone terapie hamujące rozwój wirusa SARS-CoV-2, a także ich kombinacje. Potem zostaną one przetestowane in vivo na modelach zwierzęcych. W następnym kroku naukowcy z Celon Pharma rozpoczną ograniczone badania kliniczne.

Drugim przykładem jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który we współpracy z innymi interesariuszami otworzył laboratorium diagnostyczne SARS-CoV-2 w łódzkim Centralnym Szpitalu Klinicznym.

Natomiast Comarch, polska firma z branży IT, przygotowała aplikację HealthNote – internetową książeczkę zdrowia. Narzędzie umożliwia pacjentowi wykonanie testu związanego z czynnikami ryzyka COVID-19 w oparciu o zalecenia WHO. Specjalny algorytm analizuje dane pacjenta i inne informacje, takie jak lokalizacja, pogoda i rzeczywiste przypadki COVID-19. W oparciu o te dane system dokonuje oceny ryzyka.

Firma Celon Pharma zainicjowała program dotyczący COVID-19. Jego celem jest opracowanie leku, który pomoże w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-CoV-2 i innych koronawirusów.

Z kolei Uniwersytet Medyczny w Łodzi otworzył, we współpracy z innymi podmiotami, laboratorium diagnostyczne SARS-CoV-2 w łódzkim Centralnym Szpitalu Klinicznym.

Zaś Comarch przygotował aplikację HealthNote. Jest to internetowa książeczka zdrowia. Wprowadził do niej moduł, który umożliwia pacjentowi wykonanie testu związanego z czynnikami ryzyka COVID-19 w oparciu o zalecenia WHO. Wbudowany algorytm AI analizuje dane pacjenta i inne informacje, takie jak lokalizacja, pogoda i rzeczywiste przypadki COVID-19, i dokonuje oceny ryzyka.

Nabór nowych rozwiązań

Wszystkie jednostki badawcze i startupy mogą zgłaszać swoje rozwiązania i oferty do połowy kwietnia.

– Coraz więcej innowacji medycznych i z obszaru opieki zdrowotnej pochodzi z Polski. Widzimy duże zaangażowanie w walkę z pandemią partnerów, współpracujących z nami startupów i uczelni. Poszukujemy m.in. rozwiązań z obszaru digital health o wysokim poziomie gotowości technologicznej, które mogłyby być wdrożone w ciągu 6 miesięcy. Nabór do programu Headstart trwa do 14 kwietnia. Najlepsze propozycje otrzymają 50 tys. euro na rozwój produktu lub usługi – dodaje Mikołaj Gurdała.

EIT Health

EIT Health to organizacja non-for-profit, działająca z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. Jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Skupia ponad 150 firm, uczelni i centrów badawczo-rozwojowych. W Polsce ma czterech partnerów. Są to Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi oraz Celon Pharma i Comarch.

 

Na zdjęciu: Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars, części EIT Health, która działa w Środkowej, Wschodniej i Południowej Europie