Opracowane przez Catalyco technologie pozwalają na odzyskiwanie tlenku cynku z odpadów industrialnych. Dostępność tego surowca jest kluczowa dla europejskiego przemysłu. Ponad połowa wytwarzanego globalnie ZnO jest wykorzystywana w produkcji gumy i opon, wiele innych branż również nie jest w stanie zastąpić cynku w procesach produkcyjnych. Przewiduje się, że do 2025 r. wartość rynku ZnO będzie wynosić około 5,2 mld euro. Jednocześnie rynek tzw. aktywnego ZnO, na którym działa Catalyco, rośnie dwa razy szybciej i oczekuje się, że będzie wart około 1,4 mld euro.
Wyzwania, przed którymi stoi Catalyco
– W Catalyco oferujemy realne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasze technologie pozwalają skutecznie odzyskiwać cynk ze strumieni odpadów, dzięki czemu ten ważny surowiec jest produkowany nie tylko efektywnie ekonomicznie, ale też w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. Opracowane przez nas rozwiązania umożliwiają radykalne zmniejszenie zanieczyszczenia kadmem, miedzią, manganem czy sodem w procesach produkcyjnych. Bardzo ważne jest też ograniczenie zależności europejskiego przemysłu od zewnętrznych dostawców – podkreśla Reinis Spunde, prezes Catalyco.
Wyzwaniem dla Europy jest duża zależność od importu cynku. Rocznie ponad 70 tys. ton tego surowca, co stanowi około 38% zapotrzebowania Europy, jest importowane do UE przede wszystkim z Chin, Indii, Korei Południowej, Japonii i Tajwanu, a także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jednocześnie spore ilości cynku pozostają niewykorzystane z uwagi na nieoptymalne procesy technologiczne w branży chemicznej i metalurgicznej. Szacuje się, że alternatywne źródła, uwzględniające szeroko pojęte odpady przemysłowe, mogłyby zapewnić unijny rynkom dostęp do nawet 18 mln ton ZnO rocznie.
– Do portfolio EIT InnoEnergy dołącza kolejna bardzo ciekawa spółka wywodząca się z Europy Środkowo-Wschodniej. Catalyco działa w sektorze chemicznym, którego transformacja ma kluczowe znaczenie dla powodzenia unijnej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Oferowane przez Catalyco technologie już dziś są zauważane i doceniane przez globalnych graczy, dla których liczy się nie tylko potencjał zrównoważonej produkcji tlenku cynku, ale też możliwość stabilnych i przewidywalnych dostaw tego surowca z europejskich rynków – dodaje Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowo-Wschodniej.