EIT InnoEnergy pozyskuje ponad 140 mln euro w ramach oferty private placement

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

EIT InnoEnergy pozyskuje ponad 140 mln euro w ramach oferty private placement

Udostępnij:

Międzynarodowe podmioty przemysłowe, finansowe i edukacyjne inwestują rozwój innowacji technologicznych w sektorze czystej energii. Transakcja pozwoli wzmocnić kluczową rolę InnoEnergy w osiągnięciu przez Unię Europejską neutralności emisyjnej do 2050 roku, zgodnie z pionierskimi w skali świata regulacjami klimatycznymi.

EIT InnoEnergy, będący siłą napędowa rozwoju zrównoważonej energii, z sukcesem zakończył niepubliczną emisję akcji i pozyskał ponad 140 mln euro kapitału. Inwestorami w tej rundzie zostały zarówno nowe podmioty (Societe Generale, Santander CIB, PULSE – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling oraz NIIT), jak i dotychczasowi akcjonariusze (Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie).

Zwiększenie potencjału inwestycyjnego

Pozyskane przez InnoEnergy środki zostaną przeznaczone na zwiększenie potencjału inwestycyjnego w nowe spółki, dalszy rozwój dotychczasowych 200 spółek portfelowych, przyspieszenie skutecznego wprowadzania na rynek nowych podmiotów przemysłowych (company builders), wykorzystanie szans rynkowych w zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym, a także wzmocnienie ekspansji w USA.

– Nowa emisja akcji InnoEnergy zakończyła się sukcesem. Do grona naszych inwestorów dołączyli nowi globalni gracze, a kilku dotychczasowych akcjonariuszy zwiększyło swoje zaangażowanie. Pozyskane przez nas środki pozwolą podwoić nasz dotychczasowy potencjał inwestycyjny. Transformacja energetyczna nabiera tempa w Europie i na świecie, a w wielu zachodnich gospodarkach obserwujemy przyśpieszenie reindustrializacji. To szansa dla InnoEnergy, naszych spółek portfelowych i partnerów z naszego ekosystemu. Jesteśmy gotowi na tę podróż! Od 2010 roku niezmiennie osiągamy założone cele – podkreśla Marcin Wasilewski, CEO InnoEnergy Central Europe.

EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy inwestuje na wczesnym etapie w innowacyjne technologie i zespoły z sektora clean tech, których rozwój wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. Jako inwestor, InnoEnergy działa na rzecz przyspieszenia, obniżenia ryzyk i usprawnienia procesów w spółkach portfelowych poprzez dostęp do unikatowego ekosystemu ponad 1,2 tys. partnerów. W ramach ekosystemu działają firmy przemysłowe o różnej skali, a także inwestorzy (publiczni i prywatni, fundusze kapitałowe i dłużne), uczelnie wyższe, ośrodki badawcze oraz instytucje publiczne. W oparciu o model one stop shop InnoEnergy zapewnił, od powstania w 2010 roku, wsparcie globalnym innowacjom w całym cyklu życia – od wczesnego etapu po skalę przemysłową.

Portfolio InnoEnergy obejmuje obecnie 200 spółek, z których trzy osiągnęły już status jednorożców. Do 2030 roku spółki portfelowe InnoEnergy mają potencjał uzyskania łącznych przychodów na poziomie 110 mld euro oraz ograniczenia emisji o ekwiwalent 2,1 G ton CO2. Łącznie spółki pozyskały dotychczas 9,7 mld euro inwestycji. 

 

EBOR i EIT InnoEnergy wesprą dostęp do finansowania dla recyklingu baterii. Jednym z głównych beneficjentów Polska

Nevomo pozyskało 5 mln euro w ramach rundy pomostowej