EIT Jumpstarter: Siłą Europy jest nauka, a kluczem do przyszłości deep tech (relacja z wydarzenia)

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

EIT Grand Final Jumpstarter

Udostępnij:

Ribes Technologies, MaskOFF, Play.air i Lume Label – to Polscy laureaci tegorocznego EIT Jumpstarter, bardzo mocno skoncentrowanego na zielonych rozwiązaniach dla gospodarki.

29 listopada w Krakowie odbył się wielki finał EIT Jumpstarter. Sześć jednostek EIT: EIT Health, EIT RawMaterials EIT Food, EIT InnoEnergy, EIT Manufacturing i EIT Urban Mobility połączyło siły, tworząc program akceleracyjny zakończony rozdaniem nagród dla startupów na łączną sumę miliona złotych. Partnerami programu są największe firmy europejskie takie jak: GE Healthcare, Siemens, Philips, Roche, Bosch, Nestlé, Pepsico czy Maspex.

W programie mogli wziąć udział innowacyjni przedsiębiorcy z państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, w tym, co warto zaznaczyć i co stanowi o wyjątkowości konkursu, spoza Unii. Ciekawie było sprawdzić, jakie innowacyjne rozwiązania powstają w Turcji czy Serbii.

EIT Jumpstarter Grand Final, zdjęcia własne organizatora

Jak podkreśla Dora Marosvolgyi, Regional Strategic Innovation Projects Director w EIT Community, tegoroczna edycja Jumpstarter wyróżniała się wyjątkowo wysoką liczbą aplikujących z regionu Bałkanów: – Duże zainteresowanie udziałem w konkursie ze strony zespołów pochodzących z Zachodnich Bałkanów obserwowaliśmy już w poprzednich latach, ale tegoroczna edycja była pod tym względem wyjątkowa. Wielu uczestników z tej części Europy przystąpiło do rywalizacji z doskonale opracowanymi projektami, a część z nich zdążyła jeszcze przed finałem sformalizować firmę.

Dodatkowo w kategorii Raw Materials do konkursu dopuszczono również startupowców z pozostałych krajów Wspólnoty.

7 miesięcy akceleracji, 42 startupy, 200 uczestników

Od czerwca 42 startupy uczestniczyły w siedmiomiesięcznym programie akceleracyjnym prowadzonym według metodologii lean startup rozwijanej w Dolinie Krzemowej. Co warto podkreślić, wsparcie EIT nie kończy się wraz z finalizacją uczestnictwa w Jumpstarterze. Jako absolwenci programu innowatorzy biorą udział w spotkaniach z przedstawicielami funduszy VC, instytucjami publicznymi oraz firmami, które mogą podjąć się współpracy w ramach testów, pilotażu czy nawet produkcji.

Cztery polskie zespoły i Uniwersytet Warszawski z nagrodami

W wielkim finale, europejscy innowatorzy walczyli o nagrody pieniężne w siedmiu kategoriach: healthcare, agri-food, raw materials, energy, urban mobility, manufacturing oraz sustainable living. Wśród zwycięzców tych kategorii znalazły się trzy polskie zespoły: drugie miejsce w kategorii EIT Food zajął Ribes Technologies, taką samą lokatę uzyskał w kategorii EIT Manufacturing startup Lume Label, a Play.air zapewnił sobie trzecie miejce w kategorii EIT Health.

O rozwiązaniach na recykling odpadów Lume Label i zrównoważoną ochronę roślin Ribes Technologies pisaliśmy już szeroko w wywiadach na łamach naszego portalu tu i tu, zachęcamy do zapoznania się z tymi projektami. O pomagającym w trudnym zadaniu wyćwiczenia prawidłowej mowy u dzieci Play.air pisaliśmy skrótowo omawiając wyniki Mazovian Startup III.

Oprócz nich zostały przyznane również nagrody specjalne: Best X-KIC project, Best RIS Hub, Best Business Idea from Western Balkans oraz nagroda publiczności. Tytuł najlepszego hubu projektu EIT Food Regional Innovation Scheme (RIS) za podniesienie innowacyjności projektów z branży rolno-spożywczej otrzymała polska uczelnia – Uniwersytet Warszawski, a nagrodę publiczności polski startup MaskOFF.

EIT Jumpstarter Grand Final, zdjęcia własne organizatora

EIT Jumpstarter Grand Final, zdjęcia własne organizatora

EIT z mocnym kursem na DeepTech

Oprócz slotów z pitchami finalistów w każdej z kategorii, w trakcie wydarzenia odbyły się też panele dyskusyjne, m.in. „EIT Jumpstarter. A new wave of innovators”.

Paneliści skupili się na kierunkach, w których ich zdaniem powinna rozwijać się europejska innowacyjność. Szczególnie mocno podkreślali rolę deep techu jako gałęzi kluczowej dla rozwoju energetyki i cyberbezpieczeństwa w Europie. Według panelistów, to one właśnie są głównym wyzwaniem, z którym będzie się mierzyć w kolejnych latach Wspólnota ze względu na aktualną sytuację geopolityczną. W związku z nią, EIT będzie, zdaniem uczestników dyskusji, koncentrowało się również bardzo mocno na pomocy Ukrainie w podniesieniu gospodarki ze zniszczeń wojennych. Jak powiedział Luke Incorvaja, EIT Innovation Officer: – Ukraina jest priorytetem.

– Silny rozwój deep tech ze względu na aktualne kryzysy jest dla Europy koniecznością. Ale pamiętajmy, że rozwiązań w tej branży nie da się rozwinąć bez szerokiej, międzynarodowej sieci współpracy. EIT daje właśnie tę szansę – podkreślał Jakob Gajsek, Ljubljana University Incubator, wskazując na wysoki stopień skomplikowania i kosztowność produktów deep tech.

Uczestnicy dyskusji wspomnieli również o ważnej dla branży deep tech, a powołanej miesiąc temu inicjatywie unijnej DeepTech Talent Initiative. Luke Incorvaja, EIT Innovation Officer przypomniał, że w jej ramach do 2027 roku z kompetencji typu deep tech zostanie przeszkolonych milion Europejczyków.

Paneliści podzielili się również praktycznymi radami dla twórców deeptech. – Konkurencja globalna w waszej branży jest naprawdę wysoka. Rozwijajcie więc swój produkt możliwe szybko i walczcie o inwestorów – radziła Ilona Gulchak, Investment Lead w Commercialization Reactor.

Nauka siłą Europy

W trakcie panelu „EIT Jumpstarter. A new wave of innovators” rozmówcy przypominali również, dlaczego inwestycje w naukę są tak ważne szczególnie w naszej części świata. Jakob Gajsek z Ljubljana University Incubator podkreślał rolę nauki w kształtowaniu globalnej pozycji Wspólnoty, w sytuacji, gdy nie jesteśmy ani militarnym ani gospodarczym mocarstwem. Wskazywał w ten sposób mocno na kluczową rolę, jaką dla konkurencyjności UE mają takie organy jak EIT: – Nauka to pole na którym Unia Europejska rzeczywiście może podjąć rękawicę. To obszar w którym jesteśmy wyjątkowo silni.

EIT Jumpstarter 2023. Gotowy?

Tuż po tym, gdy ze sceny padły nazwy ostatnich zwycięskich startupów w EIT Jumpstarter Grand Final, prowadzący ogłosił, że właśnie ruszyły zapisy (pre-registration) do kolejnej edycji programu Jumpstarter pod egidą EIT, tym razem rozbudowanej o dwie kolejne kategorie. Chęć udziału w Jumpstarter 2023 można zgłaszać za pośrednictwem tej strony.

Finał Jumpstarter EIT

EIT Jumpstarter Grand Final, zdjęcia własne organizatora

Pełna lista zwycięzców EIT Jumpstarter Grand Final 2022

EIT Health

1. nagroda – Thertact, Portugalia

Leczenie poudarowe, wspomagające powrót do zdrowia. Aplikacja VR.

2. nagroda – Orgavalue, Portugalia

Startup rozwija biotechnologiczne rozwiązanie, które ma zmniejszyć ryzyko odrzutów przeszczepów. Orgavalue zaczyna swoją drogę od przeszczepów wątroby.

3. nagroda – Play.air, Polska

Pomoc dla rodziców, których dzieci muszą wykonywać ćwiczenia logopedyczne. W żmudnym i nielubianym, a przez to bardzo często nieefektywnym zajęciu wsparcia udzieli rozwiązanie zamieniające ćwiczenie w zabawę. Składa się z kontrolera i specjalnie zaprojektowanych gier na telefon.

EIT Food

1. nagroda – LiFi4Food, Hiszpania

Rozwiązanie dla rolnictwa 4.0: zautomatyzowanego i wykorzystującego do prac polowych IoT. Monitorowanie i kontrola paramentrów stanu gleby, wrostu i kondycji roślin. Tym co wyróżnia pomysł, jest brak konieczności stosowania baterii.

2. nagroda – Ribes Technologies, Polska

Ochrona roślin przed szkodnikami bez pestycydów. Pierwszymi klientami mają być hodowcy czarnej porzeczki – owocu, której produkcji jesteśmy światowym potentatem.

3. nagroda – Digital Bites, Grecja

Rozwiązanie VR dla branży spożywczej. Digital Bites pomoże przy pomocy wirtualnej rzeczywistości sprawdzić preferencje klientów co do wyglądu proponowanych do wprowadzenia nowych produktów/zmian w produktach (np. opakowanie).

EIT Raw Materials

1. nagroda – FarMine, Turcja

Recykling na którym można się porządnie wzbogacić? Dla startupów nie ma rzeczy niemożliwych. Turecki FarMine zamierza pomóc w pozyskiwaniu złota z kopalnianych odpadów ze swoim pomysłem mobilnej instalacji do odzysku tego kruszcu.

2. nagroda – EpoxCE, Hiszpania

Recykling elektronicznych odpadów niemetalowych, które w tym momencie nie są wykorzystywane. Startup opracował technologię wyrobu cementu z wykorzystaniem właśnie tych odpadów. Zapowiada nawet 60% spadek kosztów wytworzenia dla producentów cementu.

3. nagroda – Kodatek, Estonia

Nowy, bardziej zrównoważony materiał dla branży budowlanej, bo pochodzący z odpadów przemysłowych. Kodatek zapowiada obniżenie wpływu na środowisko o 70% przy pomocy swojego rozwiązania.

EIT InnoEnergy

1. nagroda – Solar Container Marine (Green Marine), Hiszpania

Rozwiązanie dla zrównoważonego transportu morskiego. Oparte na energii solarnej.

2. nagroda – EFC Mag, Słowenia

Rozwiązanie zapewni lepszą efektywność chłodzenia dla lodówek, z wykorzystaniem magnetycznego chłodzenia. Innowacją jest miniaturyzacja technologii.

3. nagroda – EV to go, Macedonia Północna

Marketplace dla transportu elektrycznego. Połączy użytkowników samochodów elektronicznych z właścicielami stacji ładowania.

EIT Manufacturing

1. nagroda – Quimsil, Hiszpania

Startup dostarcza pomysł na ponowne wykorzystanie krzemu. Popyt na krzem nieustannie rośnie, bo technologia krzemowa to podstawa produktów mikroelektroniki. Ponadto uzyskanie czystego krzemu, wykorzystywanego w tych produkcjach, wymaga zużycia dużej ilości energii.

2. nagroda – Lume Label, Polska

Udoskonalony, dużo efektywnejszy recykling dzięki luminescencyjnym znacznikom, inne dla każdego rodzaju odpadu. Po prostu lepiej posegregowane śmieci. To nie tak błachy problem i nie tak proste rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać. Startup chce znakować opakowania swoim znacznikiem już u producenta, a następnie skanować z pomocą własnego urządzenia w sortowniach.

3. nagroda – Fprint, Hiszpania

Druk 3D z materiałów kompozytowych. Z wykorzystaniem własnej, bardziej wydajnej technologii.

EIT Urban mobility

1. nagroda – Bruntor, Łotwa

Czterokołowe pojazdy elektryczne do last-mile-delivery w miastach. Mają pomóc obniżyć problem zanieczyszczenia i zmniejszyć zatłoczenie ciężarówkami dostawczymi miejskich ulic. Projekt zyskał już zainteresowanie IKEI.

2. nagroda – BeBeep, Czarnogóra

Platforma carsharingowa. Pojedź razem z innymi, zaoszczedź gotówkę i pomóż planecie.

3. nagroda – Esguil, Hiszpania

Podobnie jak Brunto, Esguil proponuje własne rozwiązanie problemu last-mile-delivery. Małe, ekologiczne pojazdy “SMUBER”.

New European Bauhaus

1. nagroda – Spektral Seismic Solutions, Słowenia

Rozwiązanie dla niskokosztowej ochrony budynków przed skutkami trzęsień ziemi. Można montować je na nieelastycznych częściach budowli, wzmacniając ich wytrzymałość na wstrząsy. Ma być zdecydowanie tańszą alternatywą do stosowania materiałów budowlanych bezpiecznych sejsmicznie.

2. nagroda – KEEEN, Włochy

Wizualizacje projektów architektów. Wydrukowane w 3D mogą pomóc w wyborze potencjalnym klientom.

3. nagroda – Hiriki, Hiszpania

Nowy dom bez zmiany adresu? Hiriki proponuje mobilne ściany działowe, które pomogą dostosować układ mieszkania bez kosztownych przeróbek czy przeprowadzki.

Nagrody specjalne

  • Best X-KIC project – Green Kilometers, Bułgaria
  • Best RIS Hub: Uniwersytet Warszawski, Polska
  • Best Business Idea from Western Balkans: FCL, Serbia
  • Nagroda publiczności – MaskOFF, Polska

 

Artykuł powstał we współpracy z EIT Jumpstarter