Eko-Okna otrzymują 90 milionów euro pożyczki od EBOR na rozbudowę zakładów produkcyjnych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Eko-Okna otrzymują 90 milionów euro pożyczki od EBOR na rozbudowę zakładów produkcyjnych

Udostępnij:

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożycza 90 mln euro firmie Eko-Okna, polskiemu producentowi energooszczędnych okien i drzwi. Inwestycja zostanie wykorzystana na rozbudowę zakładów produkcyjnych Eko-Okien. Produkcja polskiej firmy ma być dostosowana do unijnej systematyki, a tym samym wspierać dekarbonizację sektora budowlanego.

Inwestycja sfinansuje budowę czterech nowych zakładów produkcyjnych, wytwarzających głównie okna z polichlorku winylu (PVC) i drewniane ramy, umożliwiając firmie Eko-Okna rozszerzenie produkcji i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynkach europejskich. Inwestycja EBOR jest realizowana w ramach pakietu finansowania konsorcjalnego z udziałem sześciu banków.

– Nasze zaangażowanie w Eko-Okna doskonale wpisuje się w nasze strategiczne priorytety w Polsce. Wspiera wiodącą, innowacyjną polską firmę w jej ambicjach rozwojowych, a w rezultacie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej w polskich gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach – mówi Elisabetta Falcetti, dyrektorka regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie.

Dekarbonizacja sektora budowlanego

W ramach inwestycji Eko-Okna zobowiązuje się do osiągnięcia wyższych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju procesów produkcyjnych. Produkcja firmy zostanie dostosowana do kryteriów taksonomii Unii Europejskiej (UE), dotyczącej zrównoważonej działalności gospodarczej. W ten sposób powstające w fabrykach Eko-Okien produkty mają spełniać najwyższe parametry izolacyjne. Firma zamierza również zaspokoić 50 procent swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. W rezultacie Eko-Okna przyczynią się do dekarbonizacji sektora budowlanego i będą dążyć do osiągnięcia celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w sektorze do 2050 roku.

– Cieszymy się, że możemy wspierać firmę zorientowaną na wzrost, taką jak Eko-Okna. Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych inwestycji w przemyśle, jesteśmy szczególnie dumni ze współpracy z firmą, która kładzie nacisk na zrównoważoną produkcję i przejście na bardziej ekologiczny model biznesowy. Z niecierpliwością czekamy na pomoc Eko-Okna w rozwoju i ekspansji na nowe rynki – skomentował pożyczkę Frederic Lucenet, globalny dyrektor EBOR ds. produkcji i usług.

Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju

Eko-Okna zwiększy również możliwości opieki nad dziećmi w swoich odległych lokalizacjach produkcyjnych, poszerzając dostęp do wysokiej jakości usług dla pracujących rodziców.

– Wsparcie z EBOiR toruje nam drogę do dalszej obecności na arenie międzynarodowej i rozbudowy naszych mocy produkcyjnych. Współpraca z Bankiem to dla nas zaszczyt i powód do dumy. Służy on nie tylko jako partner finansowy, ale także jako sojusznik w wypełnianiu zobowiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jesteśmy głęboko przekonani, że dalsze inwestycje pomogą naszej firmie rozwijać się i stać się bardziej przyjazną dla środowiska i zrównoważoną. Jesteśmy wdzięczni za tę wspólną podróż, która pozwala nam realizować nowe i coraz bardziej ambitne cele – stwierdził Andrzej Juszczyński, dyrektor finansowy i członek zarządu Eko-Okna.

Czytaj także: