Ekosystem wreszcie kwitnie? Raport Sifted o finansowaniu startupów przynosi dobre wieści

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Ekosystem wreszcie kwitnie? Raport Sifted o finansowaniu startupów przynosi dobre wieści

Udostępnij:

Raport redakcji Sifted pokazuje, że europejskie startupy są na dobrej drodze do pobicia rekordu finansowania dłużnego z 2022 roku. Czy zadyszka jest już za nami? Do optymistycznych wniosków prowadzą również inne zaobserwowane trendy.

Półmetek, a już zanosi się na rekord

Twarde dane prezentują się następująco. Europejskie startupy pozyskały 47,3 miliarda euro w ramach finansowania kapitałowego, dłużnego i grantowego w 2 971 rundach od stycznia do czerwca tego roku. Finansowanie rozwadniające (dilutive financing) jest nieco niższe w porównaniu z drugą połową 2023 r., ale wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 18,7 mld euro tego finansowania stanowił dług. Przy obecnym tempie liczba ta przekroczy rekord finansowania dłużnego w Europie z 2022 r., który wyniósł 28,1 mld euro.

Duży wkład w obecny wynik finansowania mają startupy pracujące nad technologiami dla klimatu. Northvolt i producent zielonej stali H2 Green Steel pozyskały w styczniu ogromne rundy finansowania dłużnego; odpowiednio 5 miliarda dolarów i 4,2 miliarda euro.

Jednak to fintechy zebrały największy udział w rundach finansowania dłużnego, rozumiany jako procent wszystkich rund finansowania. Największą rundę finansowania dłużnego pozyskał SumUp (1,5 miliarda euro, runda prowadzona przez Goldman Sachs), a następnie 750 mln funtów dla platformy płatniczej Tabeo.

Do najbardziej aktywnych pożyczkodawców należą dwa największe europejskie LP – Europejski Bank Inwestycyjny i Bpifrance – a także wiele największych banków w regionie, w tym BNP Paribas, Deutsche Bank i HSBC.

Pomijając zadłużenie, odnotowano również 63 megarundusze kapitałowe o wartości ponad 100 milionów dolarów – najwięcej od pierwszej połowy 2022 roku.

W pierwszej połowie roku w Europie powstało osiem nowych spółek o wartości 1 mld USD – więcej niż w całym 2023 roku. Wśród nich znalazło się kilka nowych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, takich jak generator głosu AI ElevenLabs i firma Wayve zajmująca się pojazdami autonomicznymi, a także trzy firmy pracujące nad stosem technologii CFO: DataSnipper, Pennylane i Pigment.

Tymczasem na wczesnym etapie finansowanie rosło w ciągu roku, zwiększając się z 1,3 mld euro w styczniu do 1,8 mld euro w czerwcu.

Również fundusze venture capital – choć nie zawsze może się tak wydawać – pozyskują kapitał. Jak dotąd w tym roku europejskie fundusze venture capital pozyskały ponad 15 mld euro nowego kapitału – najwięcej od pierwszej połowy 2022 roku.

Pełen raport można pobrać stąd.

Czytaj także: