Ekspansja zagraniczna w dobie koronawirusa. Podsumowanie roku Accelpoint

Dodane:

Michał Bańka Michał Bańka

Ekspansja zagraniczna w dobie koronawirusa. Podsumowanie roku Accelpoint

Udostępnij:

Rok 2020 był dla Accelpoint rokiem wielu ciekawych wydarzeń i realizacji założonej precyzyjnej strategii od czasu powstania akceleratora. Zgodnie z tą strategią rozwinęliśmy naszą obecność w regionie CEE oraz współpracę z partnerami z Singapuru, UK oraz Izraela zapoczątkowane w 2018 roku. Z działań akceleracyjnych akcelerator kontynuował realizację 2 programów, fintechowego dla rozwiniętych projektów, które chcą współpracować z korporacjami oraz medtechowego gdzie inkubujemy startupy z Partnerami Publicznymi (AccelBox).

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

W ramach naszej współpracy i aktywności w Azji Środkowo-Wschodniej, a dokładniej w Singapurze zostaliśmy Partnerem Singapur Fintech Festival, największej imprezy fintechowej na świecie. Jednocześnie zorganizowaliśmy europejski program dla najlepszych firm fintechowych z Europy – European Fintech Hackcelerator 2020 (Europefh.com) przy współpracy z ponad 40 partnerami z 14 krajów w tym z Azji.

First things first

Jako akcelerator technologiczny realizujemy programy wsparcia dla startupów z obszarów medtech, cleantech (program AccelBox, skierowany do zespołów na początkowym etapie rozwoju) oraz fintech, insurtech i telco (program AccelUp, skierowany do spółek posiadających co najmniej z MVP lub z trakcją rynkową). W tym roku w ramach tych programów realizowanych w kooperacji z PARP oraz NCBR wsparliśmy łącznie 46 zespołów, które dzięki współpracy z biznesowymi odbiorcami technologii ukończyły swoje MVP, z sukcesem przeszły przez etap Proof of Concept (PoC) lub doprowadziły do nawiązania współpracy komercyjnej z jednym z partnerów akceleracji (Santander Bank Polska, Axa Partners, Santander Consumer Bank, Orange Polska, Santander Leasing oraz Relyon IT Services).

Wyniki po dwóch rundach akceleracji bardzo nas cieszą ponieważ blisko 50% projektów akcelerowancyh nawiązała lub jest w trakcie komercjalizowania rozwiązania z partnerem korporacyjnym. W ramach programu AccelBox zrealizowaliśmy dwukrotnie większą liczbę projektów medtechowych niż zakładaliśmy pierwotnie. Wsparliśmy 12 MVP nowych startupów z obszaru Medtech i Cleantech, które otrzymały pomoc finansową i doradztwo naszych ekspertów.

Pomimo pandemicznych kłód rzucanych pod nogi całej branży udało nam się zorganizować wiele wydarzeń merytorycznych, zarówno w formule mieszanej, jak również typowo online, a największym z nich było Demo Day w październiku br. naszych absolwentów z dwóch pierwszych rund programu AccelUp, który wirtualnie lub osobiście odwiedziło ponad 500 gości.

Programy akceleracyjne

Obserwowanie dynamicznego rozwoju startupów w naszych programach akceleracyjnych było bezsprzecznie tym czynnikiem, który najbardziej motywował nas do pracy. Jesteśmy bardzo dumni, że wśród naszych absolwentów znalazły się tak wspaniałe spółki jak Symmetrical.ai (aplikacja do finansowanie zaliczek na wynagrodzenia pracowników), specjalizujące się w rozwiązaniach z obszaru sztucznej inteligencji AIbusters i Alphamoon, Cashy czy RevDeBug ze swoją „czarną skrzynką” dla systemów IT lub Plenti szykujące rewolucję na rynku testowania i użytkowania produktów elektronicznych.

Bardzo mocno kibicujemy też naszym medtechom, które opracowywały MVP ramach programu AccelBox. Mimo że znajdują się one na wcześniejszym etapie rozwoju, to innowacyjność ich rozwiązań jest imponująca. Jako przykład warto przytoczyć tutaj startup Translog opracowujący system do zarządzania ogólnopolską flotą dronów medycznych, mających odpowiadać m.in. za transport organów ludzkich czy płynów typu krew lub projekt Reniconnect mający połączyć potencjalnych dawców nerek do przeszczepu z biorcami w skali ogólnoeuropejskiej. Oczywiście nie sposób opisać tutaj wszystkich 46 projektów, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować w ubiegłym roku, ale to właśnie ich energia sprawiła, że w rok 2021 wchodzimy ze zdwojonymi siłami.

Most europejsko-singapurski

Od powstania akceleratora w roku 2018, nasza strategia ekspansji zagranicznej zakładała, że skupimy swoje wysiłki w głównej mierze na budowaniu mostów łączących startupowy ekosystem CEE z trzema wiodącymi środowiskami: brytyjskim, singapurskim oraz izraelskim. Dzięki nawiązaniu intensywnej współpracy z singapurskimi instytucjami rządowymi oraz przy fantastycznym wsparciu zagranicznego biura handlowego PAIH w Singapurze zostaliśmy głównym organizatorem European FinTech Hackcelerator 2020 – ogólnoeuropejskiego programu dla startupów fintechowych gotowych rozpocząć ekspansję zagraniczną na rynkach Azji Środkowo-Wschodniej. Program ten organizowaliśmy we współpracy z największą i zarazem najbardziej prestiżową konferencją branży fintech na świecie, czyli Singapore FinTech Festival.

Accelpoint został pierwszym akceleratorem z obszaru CEE, któremu udało się objąć rolę jej oficjalnego partnera międzynarodowego.W ramach programu nawiązaliśmy bliską współpracę projektową z ponad 40 wiodącymi organizacjami branżowymi, funduszami VC i korporacjami z krajów europejskich oraz regionu ASEAN. Znalazły się wśród nich m.in. podmioty takie jak: MAS (Monetary Authority of Singapore), EDB Singapore, Singapur Enterprise, Climate-KIC, Startup Wise Guys, 7bulls Seedstars, Singapore Fintech Association, Stripe, Block71 czy Fintech Holland i wielu innych. Zwycięzcą programu EFH wybranym przez grono ponad 20 międzynarodowych ekspertów z ponad 14 krajów, a Jury składało się z Ekspertów z EU i Azji.

Zwycięzcą została firma Coinfirm, specjalizująca się w przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy z wykorzystaniem rozwiązania opartego o technologię blockchain. Jesteśmy też bardzo dumni, że zdobywcą nagrody dodatkowej przyznawanej przez największy singapurski akcelerator Block71, został startup Yosh.ai, który jest w trakcie realizacji naszej trzeciej rundy akceleracyjnej w ramach programu AccelUp. Warto podkreślić, iż w ramach programu pomogliśmy nawiązać i połączyć projekty z inwestorami z 10 krajów oraz partnerami w Azji, a w kolejnym roku planujemy kolejną edycję programu, do której już teraz zapraszamy.

Kierunek Wielka Brytania

Dzięki podpisanemu we wrześniu partnerstwu merytorycznemu z Ambasadą Brytyjską w Warszawie udało nam się pogłębić nasze kontakty w brytyjskim środowisku biznesowo-startupowym. Jednym z elementów naszej współpracy było dołaczenie przedstawicieli Ambasady w skład jury konkursowego Demo Day kończącego pierwszą oraz drugą rundę programu AccelUp. Dzięki nasze współpracy, dwa zwycięskie startupy: RevDeBug oraz Alphamoon odbędą, gdy tylko stanie się to możliwe, podróż biznesową mającą na celu pozyskanie nowych partnerów korporacyjnych, klientów oraz inwestorów na rynku brytyjskim. Kolejne miejsca czekają na zwycięzców przyszłych rund programu AccelUp.

Plany na 2021

Z pewnością w 2021 będziemy kontynuowali wsparcie startupów z dwóch ostatnich rund programu AccelUp oraz finalizacja MVP z projektami medtechowymi z AccelBox. Ten rok będzie też okresem komercjalizacji większości projektów akcelerowanych w ramach Accelpoint, a naszą rolą będzie czynne wspieranie tego procesu wraz z funduszami VC.

Szykujemy uruchomienie kolejnych programów akceleracji oraz działań inwestycyjnych w tym European FinTech Hackcelerator realizowany przy współpracy z Singapur Fintech Festival.

Z godnie z nasza strategią planujemy wspólne działania z naszymi Partnerami w Izraelu, oczekując otwarcia granic. Z pewnością również nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa we współpracy z regionem ASEAN, a współpraca z rynkiem UK będzie się pogłębiała.

Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekaw czym jeszcze zaskoczy nas 2021 r.

Autor: Michał Bańka, CEO & Co-founder Accelpoint