Środowisko startupowe regionu Bliskiego Wschodu nadal musi pokonać daleką drogę, by dorównać prężnie rozwijającym się ekosystemom na Zachodzie. Trudno jednak nie zauważyć ogromnego postępu, jaki dokonał się w ciągu ostatnich kilku lat.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zdjęcie główne artykułu by startupturkey.com/photos

Dzisiaj w wielu miejscach, w których brakowało rzetelnego rozkładu jazdy autobusów, a wielogodzinne stanie w korku było codziennością, problemy z publicznym transportem rozwiązują aplikacje mobilne typu carpooling, które powstają w takich miastach jak Kair, czy Beirut. W wielu krajach na Bliskim Wschodzie powstają również technologiczne rozwiązania problemów, na Zachodzie nieznana jest aplikacja działająca w Iranie, która pozwala użytkownikom uniknąć spotkania policji obyczajowej.

Coraz większy dostęp do najnowszych technologii w krajach, gdzie największą grupę społeczną stanowią młodzi obywatele, pozwala mieć nadzieję, że technologiczna rewolucja w regionie MENA będzie postępować. W państwach, w których podstawowym problemem jest bezrobocie dla wielu młodych przedsiębiorców rozwijanie własnego startupu jest najlepszą alternatywą, a znaczący udział kobiet w branży technologicznej w świecie arabskim pokazuje, że w przyszłości może ona pozytywnie wpłynąć również na zwiększenie ich aktywności zawodowej.

Rozwój branży i wspieranie innowacyjności na rynkach wschodzących jest nie tylko szansą dla lokalnej społeczności. Potencjał sektora IT w krajach rozwijających się jest coraz częściej dostrzegany na Zachodzie, a zainteresowanie krajami Bliskiego Wschodu i osiągnięciami lokalnych startupów wzrasta dzięki znaczącym sukcesom przedsięwzięć podejmowanych w tym regionie. Możliwości i potencjał rozwijanych lokalnie inicjatyw zwrócił szeroką uwagę po przejęciu przez Yahoo w 2009 roku portalu Maktoob.com. Jeden z największych arabskich serwisów internetowych stworzony w Jordanii był wówczas wart dla amerykańskiego koncernu, chcącego konkurować z już obecnym na arabskim rynku Google, 175 milionów dolarów. Dzisiaj, po pięciu latach od arabskiej wiosny, gospodarka w regionie powoli się stabilizuje, a przedsiębiorcy chcący rozwijać własny startup mają coraz większe możliwości na rozwój firmy i osiągnięcie sukcesu. Pojawiają się liczne programy akceleracyjne takie jak Oasis500 w Jordanii, czy MIT Enterprise Forum Pan Arab, który obecnie prowadzi rekrutacje do dziewiątej edycji programu w regionie MENA.

fot. startupturkey.com/photos

Na Bliskim Wschodzie organizowane są również liczne międzynarodowe eventy, których celem jest promowanie lokalnych przedsięwzięć poza regionem, a także zintegrowanie rynku z zachodnimi przedsiębiorcami i inwestorami. Dzięki organizowanym wydarzeniom możliwa jest wymiana doświadczeń i wiedzy, a także poznanie bliżej osiągnięć lokalnych startupów w regionie Bliskiego Wschodu, który ma szanse odgrywać coraz istotniejszą rolę na globalnym rynku. W ostatnim roku w konferencjach organizowanych na Bliskim Wschodzie brali udział między innymi Mike Butcher z TechCrunch, Boris Veldhuijzen Van Zanten z TheNextWeb, czy Dave McClure z 500 startups. Warto przyjrzeć się kilku najważniejszym wydarzeniom na Bliskim Wschodzie, których kolejne edycje odbędą się w tym roku:

Głównym celem organizatorów wymienionych konferencji jest zebranie na scenie specjalistów z branży technologicznej, którzy pragną podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ważnym punktem wydarzeń takich jak ArabNet, Startup Turkey, czy Startup Istanbul jest prezentacja na scenie startupów, których twórcy przez cały czas trwania konferencji uczestniczą w licznych warsztatach i współzawodniczą o możliwość zaprezentowania się przed inwestorami. Podczas wydarzeń organizowanych przez Webrazzi w Turcji, a także na RiseUP Summit, konferencji poświęconej najnowszym technologiom w Egipcie, twórcy najlepszych startupów mają również możliwość spotkania się z uczestnikami konferencji i zaprezentowania swoich idei w wyznaczonych strefach na terenie festiwalu. Organizowany w Bejrucie MENA GAMES jest z kolei jednym z największy festiwali poświęconych grom komputerowym w tym regionie.

Organizatorzy wierzą, że upowszechnianie lokalnych innowacji i promowanie przedsięwzięć w branży technologicznej w regionie Bliskiego Wschodu może okazać się kluczowe dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego i konsekwentnego podnoszenia jakości życia w regionie. Historie wielu lokalnych startupów odnoszących sukces mimo wielu wyzwań, mogą również okazać się inspirujące dla zachodnich przedsiębiorców, którzy coraz częściej myślą o ekspansji na rynki wschodzące.

-

Katarzyna Zajic

Absolwentka iranistyki i kulturoznawstwa krajów Bliskiego Wschodu. Oprócz podróży i poznawania obcych kultur pasjonuje ją świat najnowszych technologii. Z zaciekawieniem przygląda się branży technologicznej w Iranie i pozostałych państwach regionu. Angażuje się w promowanie osiągnięć lokalnych przedsiębiorców i potencjału rynku IT w krajach rozwijających się.

Komentarze (0)