Czytasz właśnie cykl artykułów pt. „Podsumowania roku”, w którym polskie akceleratory oraz fundusze opowiadają, jak minął im 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.
Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej (FPT) to jedna z tych organizacji na polskim rynku, która oferuje kompleksowe przygotowanie korporacji do wdrażania innowacji poprzez współpracę ze startupami. Od 2015 roku prowadzi akcelerator MIT Enterprise Forum CEE, w oparciu o know-how, pochodzący z MIT, jednej z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Eksperci Fundacji podsumowali miniony rok w branży technologicznej i startupowej w 8 kategoriach.
Lider roku
Fundacja przyjrzała się sylwetkom pomysłodawców, founderów i CEO polskich startupów i oceniła ich działania w ubiegłym roku. Kryteria, które były brane pod uwagę, to umiejętność implementacji projektów i strategii na polskim rynku oraz rozwój zagraniczny. Za talent budowania globalnych firm postanowiła wyróżnić Stefana Batorego i Michała Borkowskiego.
– To liderzy, których charakteryzuje odwaga, umiejętność bardzo szybkiego uczenia się i wdrażania zdobytej wiedzy w biznes, a z drugiej strony, pokora przed obszarami, których nie znają – mówi Bogusława Cimoszko Skowroński, członkini zarządu FPT.
Batory, twórca Booksy, w minionym roku został wyróżniony tytułem Ambasadora Polskich Innowacji na Polish Tech Day w Londynie. Nagroda przyznawana jest tym, którzy swoją działalnością przyczyniają się do poprawy wizerunku Polski i Polaków. Z kolei Borkowski zbudował społeczność liczącą 150 mln uczniów na całym świecie, którzy na platformie Brainly wymieniają się wiedzą.
Zespół roku
Do odniesienia sukcesu w wymagającej branży technologicznej często nie wystarczy charyzmatyczny i najbardziej doświadczony lider. Budowanie startupu to gra drużynowa, dlatego FPT postanowiła wyróżnić również najlepszy w minionym roku zespół – Symmetrical.
– To team zahartowany zdobytymi wcześniej doświadczeniami – mówi Magdalena Jabłońska, prezeska FPT. Symmetrical to platforma działająca w modelu fintech-as-a-service w chmurze kredytowej, do której klient spółki, np. dowolna korporacja, może się podłączyć, a następnie rozpocząć udzielanie kredytów dla swoich pracowników, spłata których zabezpieczona jest ich wynagrodzeniem. Dostęp do kapitału na przystępnych warunkach niezwykle poprawia relacje w firmie. Jabłońska spodziewa się, że w niedługim czasie, spółka notować będzie szybkie wzrosty przychodów. Do największych sukcesów całego zespołu można zaliczyć pozyskanie blisko 6 mln zł finansowania od globalnych funduszy na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Trend roku
Rok 2019 był rokiem dyskusji o zmianach klimatycznych, czego symbolem została szwedzka aktywistka Greta Thunberg, wybrana człowiekiem roku w prestiżowym rankingu magazynu “TIME”. Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej w podsumowaniu minionego roku idzie o krok dalej i za trend roku uznaje cleantech, czyli ogół działań, wdrażających procesy i produkty, które pozwalają ograniczać negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne.
W ten trend spektakularnie wpisał się litewski startup Vinted, który jest platformą i aplikacją do sprzedaży używanych ubrań online. W minionym roku otrzymał 128 tys. euro finansowania i uzyskał wycenę na poziomie 1 miliarda euro, trafiając tym samym na listę technologicznych unicornów z regionu CEE.
Pomysł roku
Za najbardziej innowacyjny pomysł minionego roku, FPT uznała małe kapsułki Tearney, które znalazły się również na liście 10 przełomowych technologii MIT Technology Review. Zwane „miniaturowymi mikroskopami”, po połknięciu rejestrują szczegółowe zdjęcia jelita, również u niemowląt i dzieci. Opracowany przez Guillermo Tearney, patologa i inżyniera z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie, produkt można wykorzystać do kontroli jelit i uzyskania biopsji tkanek. W przeciwieństwie do endoskopów są one łatwe w użyciu podczas wizyty podstawowej.
Porażka roku
Za porażkę roku eksperci FPT uznali kryptowalutę Facebooka – stablecoin Librę, na której ma być oparty system płatności w Messengerze i WhatsApp. Jej premiera jest przekładana od miesięcy.
– Wiele wskazuje na to, że ta waluta w ogóle nie ujrzy światła dziennego, a ekscytacja nowym projektem giganta technologicznego choć osiągnęła pierwotnie wysoki poziom obecnie jest raczej obiektem żartów i memów – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration.
O ile ryzyko regulacyjne i związane z bezpieczeństwem podnoszono od ogłoszenia Libry, to pierwszy raz Facebook w raporcie kwartalnym wskazał, że “nie ma znaczącego doświadczenia z wirtualnymi walutami i blockchainem”.
Największe finansowanie
Niekwestionowanym liderem w kategorii zdobytego finansowania w 2019 roku został DocPlanner (Znany Lekarz), platforma do umawiania wizyt lekarskich online. W minionym roku twórcy startupu, poinformowali o kolejnej inwestycji w wysokości 80 mln euro. Tę rundę finansowania przeprowadzili One Peak Partners i Goldman Sachs Private Capital Investing z udziałem aktualnych inwestorów – Piton Capital i ENERN Investments. To jedna z największych inwestycji w polski serwis w historii, łącznie z wcześniejszymi czterema rundami finansowania, w DocPlanner wstrzyknięto już 130 milionów euro.
Najszybszy zagraniczny rozwój
Skoro w kategorii lider roku twórcy dwóch projektów zostali docenieni za talent budowania globalnych startupów, to wyróżnienia w kategorii najszybszy zagraniczny rozwój nie mogły być inne. FPT wzięła pod uwagę efekty ekspansji na zagraniczne rynki i przyznała je Booksy, aplikacji do umawiania wizyt u kosmetyczek czy fryzjerów, która podbija zagraniczne rynki i odnosi sukces na najbardziej konkurencyjnym rynku na świecie – w Stanach Zjednoczonych.
W 2019 roku startup koncentrował się wyłącznie na Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii, Brazylii i RPA, ale był obecny na ponad 80 rynkach na całym świecie. Równoległe wyróżnienie przypadło Brainly, platformie, z której korzysta już 150 mln uczniów na całym świecie.
Inwestor/VC roku
Za działalność w minionym roku FPT postanowiła wyróżnić Sunfish Partners – polsko-niemiecki fundusz vc, który pomaga polskim startupom osiągać sukcesy na międzynarodowym rynku. Finansuje rodzime startupy deeptech, które koncentrują się na rozwoju software i sprzedaży w modelu B2B.
– Niemcy są naszymi sąsiadami, i mają wielkie osiągnięcia w technologiach. Świetnie, że widzą możliwości inwestowania właśnie w Polsce – mówi Bogusława Cimoszko Skowroński.
Fundacja podkreśliła również ogromne znaczenie w 2019 roku rodzimej instytucji – PFR Ventures, pierwszego na polskim rynku profesjonalnego inwestora instytucjonalnego, działającego w formule funduszu funduszy.
–
W podsumowaniu 2019 roku brali udział eksperci, pracownicy i mentorzy Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej i MIT Enterprise Forum CEE: Magdalena Jabłońska (prezeska zarządu), Bogusława Cimoszko Skowroński (członkini zarządu), Krzysztof Gawrysiak (członek zarządu), Paweł Bochniarz (członek zarządu), Łukasz Owczarek (Head of Acceleration), Agnieszka Młodzińska.