Sensory badające środowisko
W ostatnim czasie popularne stały się urządzenia wearable takie jaki opaski na dłonie dla sportowców, które mierzą np. tętno i przebiegnięty dystans. Podobnym gadżetem jest stworzony przez Kevina Harta TZAO, czyli elektroniczny element garderoby, który przypomina kobiecą broszkę przypinaną do marynarki, czy koszuli. Sprzęt ma pomagać użytkownikom w oddychaniu świeżym i “zdrowym” powietrzem.
TZAO został wyposażony w pięć specjalnych czujników, które skanują powietrze i wyszukują szkodliwe dla ludzi substancje. Jednym z takich sensorów jest optyczny laser, a jego zadaniem jest namierzanie drobiny znajdujących się w środowisku, które mogłyby negatywnie oddziaływać na organizm. Ponadto twórcy projektu zadbali o aplikację mobilną kompatybilną z urządzeniem. TZAO łączy się z nią poprzez wmontowany moduł Bluetooth.
Mapa świeżego powietrza
Czemu służy aplikacja? Oprogramowanie specjalnie zaprojektowane dla gadżetu spełnia bardzo istotną rolę. Dzięki niemu użytkownicy mogą odczytać dane dotyczące środowiska, które zgromiło urządzenie. Są one prezentowane w formie wykresów, liczb oraz map. Korzystając z informacji przekazywanych przez wearable, np. astmatycy i alergicy mogą zaplanować jakich miejsc unikać, ale też zdecydować, gdzie warunki są szczególnie korzystne i warto w nich przebywać.
Obecnie zespół stojący za TZAO prowadzi kampanię crowdfundingową na Indiegogo, a ich celem jest zebranie 50 tysięcy dolarów. Jeśli osiągnie cel będzie możliwe uruchomienie produkcji prozdrowotnego gadżetu. Kevin Hart jest przekonany, że zaprojektowane przez niego urządzenie poprawi jakość życia wielu osób oraz wierzy, że uda mu się zbudować społeczność, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ekologicznym będzie świadomie dbała o środowisko. Jest to istotne, ponieważ jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku umiera blisko 7 milionów osób, a przyczyną zgonów są zanieczyszczenia w powietrzu.
Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia