Elektryczne auta z Chin dostępne w polskich salonach już pod koniec 2018 roku

Dodane:

Konrad Rojek Konrad Rojek

Udostępnij:

Polski rynek motoryzacyjny może w najbliższym czasie zrobić duży zwrot w kierunku tanich elektrycznych aut z Chin. Zgodnie z planami takie samochody mają pojawić się już pod koniec 2018 roku. Będą to pojazdy chińskiej marki Roewe.

fot. unsplash.com

Roewe a MG Rover

Dystrybutorem tej marki jest spółka Govena Lighting (notowana na New Connect). Spółka ta planuje do 2025 r. zdobyć około 10% udziału w polskim rynku motoryzacyjnym, w segmencie samochodów elektrycznych. Govena jest od 30 lat producentem elektroniki użytkowej, w tym m.in. kas fiskalnych, transformatorów czy liczników energii elektrycznej.

Na samym początku funkcjonowania marki Roewe produkowano samochody bazujące na technologii zakupionej od brytyjskiego koncernu motoryzacyjnego MG Rover. Pierwsze takie auta pojawiły się na rynku w 2006 roku. Właściciel Roewe próbował swego czasu przejąć prawa do marki Rover. Gdy starania te się nie powiodły, to postanowił stworzyć własną markę.

Koszty zakupu i eksploatacji

Zgodnie z wczesnymi kalkulacjami koszt najmniejszego oraz najtańszego modelu elektrycznego samochodu będzie wynosił około 50 tys. zł. Mowa tu o małym, 5-drzwiowym aucie miejskim. Jeżeli zaś chodzi o cenę najdroższych aut, to powinna ona oscylować przy pułapie 200 tys. zł. W kosztach eksploatacji samochodów elektrycznych kluczową rolę odgrywa koszt naładowania akumulatora.

W przypadku najmniejszych aut Roewe będzie to 3 grosze za przejechany kilometr. Dotyczy to procesu ładowania akumulatora zarówno z wykorzystaniem domowej instalacji elektrycznej, jak płatnej stacji. Ciekawym jest fakt, że samochody te będą posiadały polskie komponenty. Na wyposażeniu tych pojazdów mają być podzespoły m.in. produkowane przez Govenę. Auta Roewe mają też posiadać polskie opony.

Plany dystrybucyjne i podstawy budowania ewentualnego sukcesu

Jak wspominano na początku, samochody będą dostępne w sprzedaży pod koniec tego roku. Będzie można je nabyć w jednym z 5 salonów sprzedaży. Dyrektor ds. rozwoju Govena Mateusz Kowalski twierdzi, że docelowo spółka chce posiadać gęstą sieć dystrybutorów regionalnych. Ma ona objąć swoim zasięgiem wszystkie województwa. Dystrybutor planuje również uczestniczyć we wszystkich przetargach rządowych bądź samorządowych.

Zdaniem Mateusza Kowalskiego, Roewe to pierwsza azjatycka marka samochodów, która ma duże szanse złamania stereotypu ich niskiej jakości. Auta te wykonane są z materiałów charakteryzujących się bardzo dobrą jakością. Wyposażone są również w najnowsze systemy bezpieczeństwa oraz systemy multimedialne. Chińskie koncerny motoryzacyjne nadrobiły przez ostatnie lata bardzo dużo zaległości w tym zakresie. Produkt, który będzie zaoferowany Polakom jest w pełni bezpieczny.

Zdaniem Mateusza Kowalskiego, wyposażenie samochodów Roewe w niczym nie ustępuje konkurencyjnym zachodnim markom. Samochody objęte będą gwarancją do 100 tys. km. Dodatkowa gwarancja będzie występować w przypadku baterii. Będzie to 2000 cykli pełnego naładowania.

Pod koniec kwietnia 2018 r. Govena Lighting ma pokazać na oficjalnej prezentacji modele aut, które trafią do Polski.