Eliminuj papiery i uprość procesy biznesowe – 5 sugestii na korzystanie z elektronicznego obiegu dokumentacji

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Eliminuj papiery i uprość procesy biznesowe – 5 sugestii na korzystanie z elektronicznego obiegu dokumentacji

Udostępnij:

Całkowita rezygnacja z dokumentacji papierowej w firmie nie jest jeszcze obecnie możliwa, jednak wiele przedsiębiorstw wprowadza rozwiązania pozwalające wyeliminować nadmiar papierów. Elektroniczny obieg jest nie tylko ekologiczny, lecz również znacząco upraszcza pewne procedury. Oto 5 sugestii, dlaczego warto z niego korzystać.

Jak wyeliminować nadmiar papierów w biurze?

Gromadzenie dokumentów w formie papierowej przynosi więcej problemów, niż korzyści, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Łatwo bowiem w ten sposób pominąć pewne istotne kwestie, a dodatkowo papiery trzeba w jakiś sposób utylizować bądź archiwizować. Generuje to kolejne koszty, które każda firma stara się ograniczać. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na ceny papieru, które są coraz wyższe. Nadmiar papieru szkodzi środowisku naturalnemu, dlatego nie wpisuje się w ideę ekologicznej odpowiedzialności biznesu, jaką obecnie promuje wiele firm. Przedsiębiorcy, chcąc wyeliminować nadmiar dokumentacji papierowej, powinni zdecydować się na wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów. Rozwiązanie to sprawdzi się doskonale zarówno w dużych, jak i w mniejszych, lokalnie działających firmach. Elektroniczny obieg dokumentacji pozwala zarządzać listami obecności, delegacjami, urlopami czy grafikami pracy bez konieczności drukowania kolejnych stron.

Jak uprości procesy biznesowe? Oto 5 sugestii na elektroniczny obieg dokumentów

W zdecydowanej większości firm funkcjonuje dziś elektroniczny obieg faktur i innych dokumentów finansowych, co znacznie ułatwia pracę działom rozliczeniowo-księgowym. Niemniej jednak warto pójść krok dalej i znacznie uprościć kolejne procesy biznesowe. Dobrym przykładem jest ewidencja urlopów program, który umożliwia wysyłanie wniosków i tworzenie planów urlopowych w sposób zdalny. Elektroniczny obieg dokumentów przynosi także następujące korzyści:

  1. pozwala wygenerować znaczące oszczędności,
  2. ułatwia zarządzanie zespołem z dowolnego miejsca,
  3. pozwala chronić dane zawarte w dokumentacji,
  4. usprawnia przepływ infomacji,
  5. redukuje problem tak zwanych „wąskich gardeł”, utrudniających codzienną pracę.

Managerowie oraz właściciele firm mogą w łatwiejszy sposób planować, zarządzać czy delegować zadania, jeśli korzystają z elektronicznego obiegu dokumentów. Usprawnia to pracę, jednocześnie znacznie ją uprzyjemniając. Do poszczególnych modułów dostęp mogą otrzymać wyłącznie wybrane osoby, co zwiększa bezpieczeństwo na przykład w kontekście ochrony danych osobowych czy innych, zawartych w dokumentacji. Nie ma więc obawy o to, że dostanie się ona w niepowołane ręce.

Bardzo istotnym aspektem jest usprawnienie procesu przepływu informacji, a jednocześnie zredukowanie problemu wąskich gardeł. Można więc w łatwy sposób sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za przedłużanie wykonania konkretnego zadania oraz znaleźć powód takiego stanu rzeczy. Czasami jest to nadmiar obowiązków, w innych przypadkach problematyczna kwestia, z którą trudno poradzić sobie w pojedynkę. Wprowadzenie elektronicznego dokumentów ma wiele zalet, znacząco upraszczając wiele istotnych procedur biznesowych. Nowoczesne firmy rezygnują dziś z dokumentacji papierowej, ograniczając ją do niezbędnego minimum. Zamiast niej wybierają elektroniczne zapisy, które – w razie potrzeby – w każdym momencie można przełożyć na papier, drukując.

 

 

Materiał reklamowy powstał przy współpracy z INEWI