Na zdjÄ™ciu: Artur Hanc, CEO i współzaÅ‚ożyciel Elmodis |fot. materiaÅ‚y prasoweÂ
Diagnostyka w czasie rzeczywistym
Przedstawiciele spółki z Krakowa wyjaśniają, że ich rozwiązanie składa się z dwóch elementów. Sprzętu pomiarowego z wbudowanymi algorytmami diagnostycznymi i oprogramowania działającego w chmurze. Jest ono odpowiedzialne za monitorowanie i analizę w czasie rzeczywistym pracy maszyn przemysłowych napędzanych silnikami elektrycznymi, wyłącznie na podstawie pomiarów parametrów elektrycznych.
Dzięki temu system Elmodis potrafi wykrywać usterki zanim jeszcze przerodzą się w awarie i w efekcie umożliwia producentom maszyn obniżenie kosztów napraw. Natomiast użytkownikom tych maszyn, czyli dużym zakładom przemysłowym, pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i zapobiegać awariom, wynikającym z nieprawidłowej eksploatacji sprzętu i niewłaściwego serwisu.
200 mld dolarów
Przedstawiciele Elmodis tłumaczą, że rynek Przemysłowego Internetu Rzeczy, na którym działają szybko się rozwija i już w 2022 roku osiągnie wartość blisko 200 miliardów dolarów. Dodają, że jest także atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów, którzy w ubiegłym roku zaangażowali się finansowo w podmioty z tego segmentu na łączną kwotę nieco ponad dwóch miliardów dolarów.
fot. materiaÅ‚y prasoweÂ
Dyrektor zarządzający Intel Capital w regionie EMEA Marcin Hejka mówi, że jesteśmy świadkami niezwykle szybkiego wzrostu liczby inteligentnych i połączonych z internetem urządzeń i maszyn. Dodaje, że wraz z kolejnymi wdrożeniami technologii Internetu Rzeczy, inteligentne fabryki przesyłają ogromne ilości danych do centrów danych i do chmury. Następnie informacje te są analizowane i przyczyniają się do poprawy efektywności finansowej i operacyjnej przedsiębiorstw.
Trzech inwestorów
– Dlatego też inwestujemy w firmy takie jak Elmodis, których rozwiązania z obszaru przemysłowego IoT mają ogromny potencjał, by wpłynąć na sposób pracy zakładów przemysłowych. Bardzo cieszy nas perspektywa współpracy z Elmodis przy wdrożeniach ich rozwiązania w szerszym spektrum zastosowań przemysłowych, a także przy dalszym rozwoju ich produktu – wyjaśnia.
Intel Capital nie jest jednak jedynym inwestorem, który zaoferował krakowskiej firmie wsparcie finansowe. Otrzymała je także od holenderskiego SET Ventures i polskiego Innovation Nest, który już po raz drugi zaangażował się w rozwój startupu. Pieniądze z tej rundy finansowania zostaną przeznaczone głównie na zbudowanie sprzedaży na rynkach zagranicznych i powiększenie prawie 30-osobowego zespołu.