Elon Musk chce wykupić 100% akcji Twittera. Złożył oficjalną ofertę

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Elon Musk chce wykupić 100% akcji Twittera. Złożył oficjalną ofertę

Udostępnij:

Elon Musk chce wykupić 100% akcji Twittera po cenie 54,2 dolary za każdą. Oznaczałoby to, że cała transakcja kosztowałaby go 43 mld dolarów. Oficjalny wniosek trafił już do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Jeśli jego wniosek zostanie odrzucony – Musk sprzeda swoje obecne 9,2% udziałów.

Elon Musk wykupi Twittera?

Na początku kwietnia 2022 r. Elon Musk zakupił 9,2% akcji Twittera. Otrzymał wówczas propozycję dołączenia do zarządu firmy, ale odrzucił ją, pisząc też kilka niekorzystnych dla spółki wpisów. Odmowa wejścia do zarządu sprawia, że Elon Musk może objąć więcej niż 14,9% akcji spółki.

Miliarder błyskawicznie postanowił to wykorzystać i złożył 14 kwietnia 2022 r. oficjalną ofertę na wykupienie wszystkich udziałów Twittera za 43 mld dolarów. Musk stwierdził, że zainwestował w Twittera, bo widzi w nim olbrzymi potencjał do stania się platformą, na której panuje wolność słowa. Według niego obecna forma funkcjonowania spółki – nie pozwoli jej się rozwinąć.

Elon Musk w tym czasie zamieścił już kilka wpisów na Twitterze, podpytując użytkowników o różne funkcjonalności, których im brakuje na platformie. Np. możliwość edycji postów.

Elon Musk nie pierwszy raz interesuje się Twitterem

Właściciel Tesli i SpaceX nie po raz pierwszy interesuje się tą platformą społecznościową. Od dawna aktywnie prowadzi na niej swoje konto, gdzie według niektórych – manipuluje cenami akcji swoich spółek, a nawet kryptowalut takich jak Dogecoin czy Bitcoin.

Elon Musk już w 2017 r. napisał na Twitterze, że kocha tę platformę. Wówczas jeden z użytkowników napisał mu, że powinien ją w takim razie kupić. Elon odparł wtedy – „ile to kosztuje?”. I wówczas mógłby kupić Twittera za ok. 20 mld dolarów. Teraz jest to praktycznie dwukrotnie więcej.

Czy ta transakcja dojdzie do skutku? Na razie nie wiadomo, ale Elon już zdążył zagrozić, że jeśli zostanie odrzucona – to ponownie „rozważy” swoją pozycję, jako aukcjonariusza. Co za tym idzie – najprawdopodobniej będzie chciał sprzedać posiadane 9,2% akcji.