Elon Musk krytykował AI, a teraz sam tworzy robota. Na szczęście będzie można go „obezwładnić”

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Elon Musk krytykował AI, a teraz sam tworzy robota. Na szczęście będzie można go „obezwładnić”

Udostępnij:

Elon Musk ogłosił nowy produkt Tesli – będzie to humanoidalny robot, zajmujący się pracą fizyczną. CEO Tesli obiecuje, że będzie go można łatwo „obezwładnić” lub od niego uciec. Robot zapożyczy sztuczną inteligencję wykorzystywaną w samochodach.

Tesla Bot – humanoidalny robot Elona Muska

Optimus – bo tak będzie nazywać się robot Tesli, będzie mierzyć 172 cm wzrostu, ważyć 56 kg i poruszać się z prędkością do 8 km/h. Robot, nad którym pracuje Tesla, ma wykonywać niebezpieczne, rutynowe i nudne prace fizyczne, wyręczając ludzi, dla których – według Elona Muska – owa praca stanie się wyborem, a nie przymusem. Tesla Bot został oficjalnie ogłoszony podczas AI Day i nawet wyszedł już na scenę… choć jak się okazało, był to tylko przebrany za niego człowiek. Optimus bowiem nie jest na razie nawet w fazie prototypu.

Tesla dopiero przygotowuje się do jego skonstruowania i poszukuje wykwalifikowanych w tym kierunku inżynierów. Co ciekawe – Elon Musk podkreślał, że nie ma sensu wynajdować koła na nowo, toteż robot będzie korzystać z dotychczasowo zebranej wiedzy przy tworzeniu sztucznej inteligencji pojazdów. W końcu Optimus ma posiadać w pełni rozwinięte AI – to samo AI, przed którym Elon Musk wielokrotnie przestrzegał, widząc w nim potencjalne zagrożenie dla ludzkości.

Robot Tesla – kiedy powstanie?

Prezentacja koncepcji Tesla Bota zrodziła jedno, podstawowe pytanie – tj. kiedy robot ujrzy światło dzienne? Elon Musk nie udzielił jednak jednoznacznej odpowiedzi, wskazując, iż prototyp Optimusa pojawi się „jakoś w przyszłym roku”. Zatem przynajmniej na razie nie opuści on sfery konceptualnej. Jednak z tego powodu pojawiły się wątpliwości dot. tego, czy Tesla Bot w ogóle kiedykolwiek powstanie.

Roboty – zwłaszcza te wyposażone w sztuczną inteligencję – rodzą jednak liczne obawy względem ich bezpieczeństwa dla ludzi. Tesla wskazuje jednak, iż ten będzie mieć celowo niewielkie gabaryty oraz pewne ograniczenia, które w razie awarii pozwolą na jego łatwe obezwładnienie czy ucieczkę. Sam robot będzie np. zdolny do podniesienia przedmiotu o maksymalnej wadze do 20 kg. Tesla Bot zostanie dodatkowo wyposażony w wyświetlacz w miejscu twarzy. Zainstalowany ma tam zostać system FSD znany z pojazdów Tesli. Robot będzie wykorzystywać go do autonomicznego poruszania się.