Jesteś webdeveloperem, rozwijasz się, tworzysz coraz ciekawsze aplikacje. Do łapek dostajesz nową wersję języka HTML, kilka usprawnień w CSSie i… co dalej? Czy jesteś już w nowoczesnym świecie HTML5?
fot. Fotolia
Teraz pomyÅ›l o Internet Explorerze, przedrostkach parametrów CSS, nowych kontrolkach formularzy i urzÄ…dzeniach mobilnych. WyglÄ…da strasznie, prawda? Obecnie winÄ™ za taki obraz rynku przeglÄ…darek ponoszÄ… ich twórcy. Jeszcze 2 lata temu można byÅ‚o mieć pretensje wyÅ‚Ä…cznie do Microsoftu, a obecnie wszyscy solidarnie stajÄ… przeciwko standardom. PrzykÅ‚ad? Kontrolki HTML5 takie jak „range” – wg specyfikacji W3C zaprojektowane byÅ‚y już dawno temu (poczÄ…tek roku 2011), a dziÅ› poprawnie interpretuje je jedynie Chrome, Safari i ich mobilne wersje. Opery już praktycznie nie ma (użycie w granicach bÅ‚Ä™du statystycznego), a dla ratowania i tak beznadziejnej sytuacji zdecydowano siÄ™ na jakieÅ› dziwne konszachty z webkitem…
Internet Exploder?
O tej przeglądarce nie można powiedzieć ani jednego dobrego słowa, niezależnie od wersji. Przedstawiciele Microsoftu wypowiadający się na konferencjach reklamujących Windows 8 i chwalących IE10 jako remedium na wszystkie problemy, chyba nie napisali ani linijki kodu HTML pod kolejną wersję tego paskudztwa. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej!
PamiÄ™tasz sztuczki na IE6? Każda NORMALNA przeglÄ…darka zachowywaÅ‚a siÄ™ w sposób jaki okreÅ›laÅ‚y to standardy konsorcjum W3C, ale IE zawsze zostawaÅ‚ z tyÅ‚u i nigdy nic nowego nie mogÅ‚o na nim dziaÅ‚ać bez dziesiÄ…tek hacków. No to teraz pomyÅ›l o tym, że jakiÅ› przewrażliwiony klient bÄ™dzie chciaÅ‚ peÅ‚nÄ… kompatybilność wstecznÄ… z IE i wersjÄ™ mobilnÄ…, która bÄ™dzie dziaÅ‚ać dokÅ‚adnie tak samo jak desktopowa. Wyzwanie czy może zwykÅ‚e uprzykrzanie życia? W takich chwilach zastanawiam siÄ™ nad zmianÄ… zawodu…
Problemy z klientami
PrzeglÄ…darek przybywa, a klient ciÄ…gle używa Windowsa XP i IE8 – weź tu czÅ‚owieku zrób coÅ› po nowemu. Z pomocÄ… mogÄ… przyjść takie narzÄ™dzia jak Modernizr, ale nikt nigdy nie chce pÅ‚acić za kompatybilność wstecznÄ….
Jest na to jednak sposób, który działa zawsze! Kiedy już jesteśmy w zaawansowanym stadium rozmów dotyczących projektów rzucamy zdanie:
Szanowny kliencie, strona / aplikacja będzie zrobiona wg NAJNOWSZYCH trendów i technologii, aby wyprzedzić konkurencję. Wiąże się to jednak z porzuceniem wsparcia starych przeglądarek, których użycie jest MINIMALNE. Jeśli chcą Państwo zachować pełną dostępność strony również dla TYCH STARYCH przeglądarek to będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami.
Na wszelki wypadek przygotujmy sobie jakąś zaporową kwotę i jesteśmy uratowani!
Mobilny Firefox?
Nie bÄ™dÄ™ tego nawet komentowaÅ‚…
UrzÄ…dzenia mobilne
Tutaj też nas nie rozpieszczają, ale jeśli tworzymy aplikacje czy strony pod iOS i Androida, a trzymamy się z daleka od Windows Phone i innych egzotycznych platform to nie jest źle. Pasjonaci sobie, a życie sobie.
Na stronie http://tympanus.net/codrops/ można znaleźć mnóstwo ciekawych sztuczek związanych zarówno z chytrym użyciem kontrolek HTML5 jak i pseudoklas czy transformacji CSS3. Problem jest taki, że działa to niemal wyłącznie w przeglądarkach webkitowych.
Światełko w tunelu
Pomimo tych wszystkich problemów HTML5 to całkiem ciekawa zabawa. Tak szybko rozwijającej się drugiej technologii po prostu nie ma. Niemal co miesiąc powstają nowe biblioteki JS, sztuczki CSS3, a same języki nie są już tylko dodatkami do stron internetowych, ale coraz częściej pełnoprawnymi elementami skomplikowanych aplikacji desktopowych i mobilnych. Praca z tematyką HTML5 jest bardzo ciekawa, a sama platforma na tyle nieskomplikowana, że każdy może się wykazać w ulubionej części programowania aplikacji webowych. Dla każdego coś miłego.
Osoby mające duszę artysty odnajdą się w efektach CSS3, miłośnicy pisania tekstów użytkowych docenią semantykę znaczników HTML, a chętni wyzwań podejmą rękawicę rzucaną przez JavaScript.
Będzie coraz lepiej
Z jednej strony boli rozproszenie rynku przeglądarek i ciągły rozwój samych technologii, zamiast stabilnego używania okrzepłych standardów, ale obecna prędkość rozwoju narzuca takie ciągłe podejście.
Internet Explorer w starych wersjach odchodzi do lamusa, przeglÄ…darki mobilne sÄ… coraz szybsze i doganiajÄ… ich desktopowych braci, lada chwila pojawi siÄ™ wyczekiwana odchudzona wersja 2.0 najpopularniejszej biblioteki JS czyli jQuery.
Nie oglądaj się za tym co minęło!
Daj spokój z kompatybilnością wsteczną i idź na przód! Zamiast wspierać stare przeglądarki, poświęcaj swój czas na śledzenie nowości w świecie front-end, czytaj nowe, ciekawe artykuły, wybieraj się na konferencje, rozmawiaj z innymi programistami i nie bój się twardo stanąć za programowaniem webowym!
Cukierki na deser
Smaczki takie jak silniki fizyczne w JS, grafika 3D, modułowe tworzenie rozbudowanych aplikacji JS, to tylko niektóre z ciekawostek, które warto poznać, aby być o krok przed konkurencją 🙂
Zacznij już dziś i czym prędzej otwieraj w nowej karcie np. http://tympanus.net/codrops/. Zobacz czym żyje współczesny świat front-end i działaj.
Krzysztof Åšcira
absolwent AGH – Informatyka Stosowana (spec. Informatyka w Hutnictwie). WÅ‚aÅ›ciciel i programista w desi9n.pl. MiÅ‚oÅ›nik kolarstwa szosowego, boksu i piÅ‚ki nożnej.