Erasmus także dla przedsiębiorców

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Mówią, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. A jeśli ryzyko jest tylko takie, że można nauczyć się nowych rzeczy, to dlaczego nie pójść na całość? Można, tak jak Katarzyna Dorda, skorzystać z okazji, jaką daje Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE).

Architekt krajobrazu organizuje kulturalną imprezę dla TV

Jako architekt krajobrazu, zafascynowana sztuką i nowymi mediami, Katarzyna Dorda szybko odnalazła się w organizacji 180 Creative Camp (180CC), jednego z najważniejszych kulturalnych eventów portugalskiej telewizji OSTV. Zyskała doświadczenie w takich dziedzinach jak produkcja telewizyjna czy organizacja wydarzeń kulturalnych. Co więcej, udało jej się zbudować sieć biznesowych kontaktów wśród przedstawicieli mediów, sztuki i kultury. Dodatkowym bonusem była nauka języka portugalskiego i poznanie kultury tego pięknego kraju.

Erasmus for Young Entrepreneurs umożliwił mi zdobycie doświadczenia przy organizacji dużych, międzynarodowych eventów. Wiele nauczyliśmy się o sobie nawzajem, o naszych stylach i metodach prowadzenia biznesu, naszej kulturze. Co ważne, nawiązaliśmy też dobrą relację biznesową, która w przyszłości z pewnością przyniesie korzyści każdej ze stron – posumowała Katarzyna Dorda po powrocie z wymiany.

Jak to działa

Program Erasmus for Young Entrepreneurs łączy doświadczonego przedsiębiorcę (Host Entrepreneur – HE) oraz Młodego Przedsiębiorcę (New Entrepreneur – NE). New Entrepreneur to najczęściej osoba mająca pomysł na firmę lub prowadząca już własną działalność. Zdobywa praktyczne doświadczenie biznesowe przy wsparciu mentorskim zagranicznego przedsiębiorcy. Firmę – mentora można znaleźć samodzielnie lub wskazać ją w bazie programu.

Jako początkujący przedsiębiorca, Katarzyna Dorda została zaangażowana w organizację 180 Creative Camp oraz produkcję kilku filmów z innych festiwali odbywających się na terenie Portugalii, takich jak Rock in Rio in Lisbon czy NOS Primavera Sound in Porto.

– Ta wymiana pozwoliła mi polepszyć swoje umiejętności lingwistyczne, komunikacyjne i negocjacyjne. I to po obu stronach, polskiej oraz portugalskiej, dzięki konieczności ustalania zasad współpracy między zagranicznymi partnerami. Dodatkowo poznałam bliżej sztukę tworzenia produkcji telewizyjnych, które niejednokrotnie wymagają umiejętności zażegnywania kryzysów, organizowania niezbędnych rzeczy „na wczoraj” itp. – dodaje Katarzyna Dorda.

Koszty pokrywa UE

Podczas wymiany w ramach EYE część kosztów pobytu młodego przedsiębiorcy u doświadczonego przedsiębiorcy pokrywa Komisja Europejska. Wsparcie finansowe wynosi od 530 do 1100 Euro, w zależności od kraju, w którym będzie odbywała się wymiana. Jednym z koordynatorów programu jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny, działający w ramach Fundacji UAM. Wypełniając formularz aplikacyjny, na liście instytucji pośredniczących („IO” – Intermediary Organisation) szukaj Fundacji UAM. Można także skontaktować się z koordynatorem programu, pisząc na adres [email protected].