ESA wystrzeliła w kosmos CHEOPSa. Satelita zbada planety poza Układem Słonecznym

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

satelita cheops

Udostępnij:

18 grudnia Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła satelitę CHEOPS z pokładu rosyjskiej rakiety Sojuz. Rakieta wystartowała z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Satelita prześledzi gęstość planet znajdujących się w kosmosie. 

Na szczycie Sojuza znajduje się tak zwany Characterizing Exoplanet Satellite (w skrócie CHEOPS).

Satelita będzie śledził w szczególności duże planety, o rozmiarach większych niż Ziemia, wielkością zbliżonym do Neptuna.

Co będzie robił CHEOPS?

CHEOPS zostanie umieszczony na orbicie wokół Ziemi, gdzie będzie miał lepszy widok na pobliskie gwiazdy. Satelita będzie szukał głównie egzoplanet (planet, które znajdują się poza naszym własnym Układem Słonecznym), które znajdują się przed swoimi gwiazdami. W tym momencie stają się one widoczne, ponieważ blokują część światła emitowanego przez Słońce.

CHEOPS przeanalizuje gęstość egzoplanet, np. czy są bardziej skaliste od Ziemi i Marsa, czy może bardziej gazowe jak Saturn, Jowisz i Uran. Takie ustalenia są kluczowe dla oceny potencjalnej możliwości zamieszkania planety.

W dniu wystrzelenia CHEOPS nawiązał kontakt ze stacją naziemną na Antarktydzie, więc prawdopodobnie wszystko poszło zgodnie z planem.

Rakieta Sojuz przetransportowała także dodatkowe satelity naukowe i badawcze, które miały być używane m.in. przez ESA i francuską krajową agencję kosmiczną.

Samoniszczący robot czyści kosmiczne śmieci

Niedawno szwajcarski startup ClearSpace opracował robota-kamikadze, który posprząta ziemską orbitę z kosmicznego złomu. Rozpoczęcie misji ClearSpace-1 jest przewidziane na 2025 r.

Kosmiczne śmieci pochodzą z wojskowych i komercyjnych misji. Obecnie na orbicie ziemskiej znajduje się ok. 3,5 tys. nieczynnych satelitów, stare rakiety oraz 750 tys. fragmentów różnych urządzeń. Dryfujące z ogromną prędkością obiekty stanowią zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelitów telekomunikacyjnych i obserwacyjnych oraz załogowych statków kosmicznych.

Na początek samoniszczący się robot zostanie wystrzelony w kosmos w celu usunięcia 100-kilogramowego obiektu zwanego Vespa. Ów obiekt naukowcy umieścili na orbicie za pomocą wyrzutni Vega ok. 800 km nad Ziemią.

Później czyszczące roboty mają być wysyłane w kosmos, by stopniowo usuwać inne śmieci krążące po orbicie wokół Ziemi.

Być może robot sprzątnie kiedyś CHEOPSA  po – miejmy nadzieję – udanej misji.