Kubki do kawy w R-Kiosku wykonane są z surowców roślinnych. Do ich wykonania firma nie używa składników zawierających produkty przerobu ropy.
Tija Ilwies, dyrektor wykonawcza estońskiej spółki, mówi, że używanie jednorazowych naczyń w znaczący sposób wpływa na stan środowiska. Dlatego firma ciągle szuka rozwiązań, które przyczynią się do ochrony przyrody i będą tanie.
Z czego wykonane są kubki?
Ekologiczne kubki i wieczka w E-Kiosk wykonane są z materiału drzewnego uzyskanego z lasów prowadzących wyłącznie gospodarkę ekologiczną. Poza tym i wieczka, i kubki są pokryte laminatem na bazie trzciny cukrowej.
R-Kiosk prosi klientów, by traktowali kubki jako produkt wielokrotnego użytku, a potem wyrzucali je do specjalnych koszy. To spowoduje, że wykorzystane pojemniki łatwiej wrócą do ponownego obrotu.
Austria też znalazła sposób na kubki
Austriacy z kolei stworzyli projekt MyCoffeeCup. Po skorzystaniu z kubka wielorazowego użytku, zużyty kubek zwracasz w partnerskiej kawiarni albo wrzucasz do specjalnego automatu. Każdy z kubków można użyć aż 500 razy. Potem zostanie przerobiony na zabawki.
Akcję wymyśliła firma CUP Solutions, aby walczyć z zanieczyszczaniem środowiska. Kawę w takim kubku można kupić obecnie w 70 kawiarniach uczestniczących w programie.
Prz zakupie kawy naliczane jest 1 euro kaucji. Po zwróceniu kubka otrzymujesz zwrot w postaci bonu o wartości 1 euro.
Duży problem z kubkami od kawy
Realizacja pomysłu wspomaga naszą planetę, ponieważ według statystyk jeden plastikowy bądź papierowy kubek trafia do kosza średnio po 15 minutach użytkowania. Natomiast w Wiedniu rocznie zużywa się około 84 mln jednorazowych kubków do kawy.
Projekt jest na razie w fazie pilotażowej i jest dostępny tylko w jednej dzielnicy. Już 70 firm w centrum miasta przyłączyło się do projektu. Zainteresowany nim jest też McDonald’s.