Inwestycja, prowadzona przez Blisce, EQT Ventures, Norrsken VC i Giant Ventures, wpisuje się w dążenia UE do uniezależniania się od amerykańskich firm technologicznych i stworzenia własnej infrastruktury cyfrowej.
Europejska alternatywa dla amerykańskich dostawców chmury
Evroc stawia sobie za cel zmniejszenie zależności Europy od globalnych liderów rynku chmurowego, takich jak AWS, Microsoft Azure i Google Cloud. Firma planuje uruchomienie pierwszych hiperskalowych centrów danych w 2026 roku, a do 2028 roku chce posiadać osiem flagowych obiektów w Szwecji, Francji i Niemczech. Oprócz budowy infrastruktury, startup zamierza opracować pierwszy w Europie suwerenny stos oprogramowania chmurowego, kładąc nacisk na bezpieczeństwo i niezależność danych.
Cyfrowa suwerenność odpowiedzią na napięcia geopolityczne?
Rosnące napięcia geopolityczne i obawy o infrastrukturę cyfrową kontrolowaną przez zagraniczne podmioty skłaniają Unię Europejską do inwestycji we własne rozwiązania technologiczne. Przykłady zagrożeń to m.in. sankcje USA na Międzynarodowy Trybunał Karny, które wpłynęły na zdolność Microsoftu do świadczenia usług chmurowych, czy ograniczenie dostępu Starlinka do Ukrainy przez Elona Muska.
– Europa musi kontrolować swoje własne cyfrowe przeznaczenie. Nie tylko budujemy chmurę – na nowo wyobrażamy sobie przyszłość europejskich systemów obliczeniowych – podkreśla Mattias Åström, CEO Evroc.