Europejska fabryka Tesli będzie zatrudniać Polaków. Niemcy boją się dumpingu płacowego

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

tesla

Udostępnij:

Nowa fabryka Tesli, która ma powstać w Brandenburgii, będzie zatrudniać także Polaków. W Internecie pojawiło się ogłoszenie, w którym firma szuka specjalistów ds. rekrutacji mówiących po niemiecku, angielsku i polsku.
W regionie, w którym ma stanąć fabryka, panuje dość wysokie bezrobocie, stąd informacja o chęci przyjmowania do pracy Polaków, wywołała niezadowolenie wśród tamtejszych mieszkańców.

Czy dumping cen jest możliwy?

Włodarze regionu, mając nadzieję na ożywienie gospodarcze okolicy, sprzedali Tesli grunty pod fabrykę w bardzo korzystnej cenie.

Minister gospodarki Brandenburgii Joerg Steinbach powiedział, że Tesla będzie potrzebować tysięcy pracowników, nie tylko z Brandenburgii, ale i z całego świata.

Holger Bonin, dyrektora Instytutu Badań nad Przyszłością Zatrudnienia w Berlinie, przewiduje, że ryzyko dumpingu płacowego ze strony Polaków nie jest możliwe, ponieważ zabrania tego prawo unijne. Bonin dodał, że Tesla będzie mieć raczej problem ze znalezieniem wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników.

Fabryka Tesli w Grünheide

Kiedy w zeszłym roku Elon Musk odbierał nagrodę „złotej kierownicy”, poinformował, że 4 na świecie fabryka Tesli powstanie w Berlinie. Projekt pochłonie 5 mld dolarów. Musk chce stworzyć także centrum inżynieryjne i projektowe. Produkcja w Europie zacznie się w 2021 r.

Najnowsza inwestycja Tesli powstanie w okolicy budowanego lotniska na południowym wschodzie od Berlina. Jest to obszar przemysłowy w Brandenburgii – Grünheide.

Na stronie amerykańskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego już pojawiły się ogłoszenia o pracę w nowym zakładzie.

W niemieckiej fabryce pracę znajdzie 6500 pracowników.

500 stacji szybkiego ładowania

Tesla szykuje się na podbój europejskich dróg, nie tylko poprzez planowaną produkcję aut. W grudniu zeszłego roku firma uruchomiła 500 stację szybkiego ładowania w Europie, która stanęła w Londynie.

Londyńska stacja jest pierwszą poza Ameryką Północną, która umożliwia ładowanie z mocą do 250 kW.

Tesla ma obecnie stacje ładowania w 24 krajach Europy. Firma poinformowała, że do końca 2019 r. zamierza zainstalować stacje w zasięgu 99% populacji w Europie.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem