Pierwszy europejski zakład Tesli powstanie w Berlinie

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Pierwszy europejski zakład Tesli powstanie w Berlinie

Udostępnij:

Elon Musk podczas odbierania nagrody „złotej kierownicy” poinformował, że czwarty na świecie zakład Tesli powstanie w Berlinie. Projekt będzie kosztował 5 miliardów dolarów. W planach jest również budowa centrum inżynieryjnego i projektowego. Produkcja w Europie ma ruszyć w 2021 roku.

Już od jakiegoś czasu media donosiły, że Tesla szykuje się do zbudowania swojej fabryki w Europie, jednak nikt nie brał pod uwagę Berlina. Amerykanie przez ostatnie kilka miesięcy sprawdzali różne lokalizację pod tę inwestycję, między innymi w Dolnej Saksonii i Hamburgu. Jednak dopiero teraz okazało się, że ostatecznie fabryka powstanie w Berlinie.

Nowa inwestycja Tesli ma powstać w okolicy budowanego lotniska na południowym wschodzie od Berlina. Lotnisko to ma zostać uruchomione w 2020 roku. Jest to obszar przemysłowy w Brandenburgii – Grünheide. Ogłoszenia o pracę w nowym zakładzie już pojawiły się na niemieckiej stronie amerykańskiego giganta. Według obecnych informacji w tym miejscu ma powstać 6500 nowych miejsc pracy.

– Wszyscy wiedzą, że niemiecka inżynieria jest wyjątkowa i jest to jeden z powodów, dla których lokalizujemy naszą Gigafactory Europe w Niemczech – powiedział Musk. Według biznesmena w najbliższych latach największe zakłady produkcji samochodów elektrycznych powstaną w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech.

Pozostałe fabryki Tesli znajdują się: Gigafactory 1 w Nevadzie w USA, Gigafactory 2 w Buffalo w USA i Gigafactory 3 właśnie powstaje w Chinach. Niemiecka fabryka będzie czwartą tego typu inwestycją na świecie.

Rozwój Tesli

W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że Tesla zaczyna realizować plany stworzenia własnych ogniw akumulatorowych. Firma Electric Autonomy dowiedziała się, że ​​Tesla po cichu nabyła Hibar Systems, kanadyjską firmę posiadającą doświadczenie w zautomatyzowanym wytwarzaniu akumulatorów do zelektryfikowanych pojazdów, laptopów i innych podobnych urządzeń.

Firma Elona Muska nabyła też niedawno kalifornijską firmę Maxwell, która opracowuje elektrody litowo-jonowe nowej generacji. Ponadto Tesla zawarła również pięcioletnią umowę z kanadyjskim badaczem Jeffem Dahnem.

Właściciel Tesli powiedział, że jego nowy wynalazek robi postępy w kierunku „million mile battery”. Zespół Dahna opublikował we wrześniu artykuł, w którym opisał, że baterie o tak długiej żywotności są możliwe. Musk już od pewnego czasu wspomina o własnej produkcji ogniw akumulatorowych, ale teraz staje się to coraz bardziej jawne i prawdopodobne.

Informacje te zbiegają się z ogłoszeniem budowy nowego zakładu produkcyjnego w Berlinie oraz planach o stworzeniu nowego centrum inżynieryjnego i projektowego. W Gigafactory 1 Tesla buduje akumulatory litowo-jonowe, w Gigafactory 2 fotowoltaikę, a w Gigafactory 3 będą wytwarzane ogniwa akumulatorowe oraz samochody. Ciekawe co dokładnie będzie produkowane w Gigafactory 4 w Berlinie i nad czym inżynierowie Tesli będą pracować w zapowiadanym centrum. Może to właśnie w Berlinie Tesla będzie pracować nad zapowiadanymi nowościami?