Europejskie platformy do zamawiania wizyt lekarskich online. Na mocnej pozycji polski Znany Lekarz

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Europejskie platformy do zamawiania wizyt lekarskich online. Na mocnej pozycji polski Znany Lekarz

Udostępnij:

Znany Lekarz do największa w Polsce platforma do rezerwacji usług medycznych. Polska firma dobrze radzi sobie na europejskim rynku, a jej największym konkurentem jest francuski Doctolib. Jak się okazuje jednak Znany Lekarz ma więcej konkurentów w Europie. Oto kilku z nich.

Na ten moment francuska firma Doctolib jest najlepiej finansowaną aplikacją do rezerwacji usług medycznych w Europie. W sumie pozyskała 237 mln euro, w tym 150 mln euro w ramach ostatniej rundy, która doprowadziła firmę do statusu jednorożca o wartości ponad 1 mld euro.

Nasz polski ZnanyLekarz znajduje się w ścisłej czołówce tego typu firm, zaraz po francuskim gigancie. Docplanner (pod taką nazwą firma funkcjonuje na świecie) prowadzi działalność w Polsce, Turcji, Włoszech, Hiszpanii, Meksyku i Brazylii, a w zeszłym roku zebrał 80 mln euro w ramach rundy finansowania serii E. Z polskiego rozwiązania korzysta już 30 mln użytkowników na świecie. Miesięcznie, za pośrednictwem platformy, umawianych jest 1,5 mln wizyt, a pacjenci mają do wyboru 2 mln zarejestrowanych lekarzy.

– Doctolib może i zebrał więcej, ale jesteśmy zadowoleni z naszej rundy. Wiele krajów, w których jesteśmy, jest o wiele bardziej przystępnych cenowo do pracy niż Europa. To nam wystarczy na dwa do trzech lat – powiedział, w rozmowie z serwisem sifted.eu, Piotr Biało, dyrektor finansowy Docplanner. Niemniej na ten moment walka o pierwsze miejsce w Europie w tej branży toczy się między polską i francuska firmą. Jednak Znany Lekarz ma więcej konkurentów z tego obszaru.

Wielka Brytania

W Anglii jest kilka projektów związanych z umawianiem wizyt lekarskich online. Jedną z nich jest Now Healthcare Group, której założycielem jest Lee Dentith. Spółka powstała w 2014 roku i do tej pory pozyskała 4,5 mln euro dofinansowania. Platforma jest pierwszą, która oferuje dobór lekarzy pod względem płci.

Innymi projektami z Wielkiej Brytanii są Doctify, założone przez Stephanie Eltz i Sumana Saha (firma również powstała w 2014 roku), czy FinDoc założone w 2016 roku przez Xaviera Bernala i Sylvaina Vuillena. Ta druga firma zebrała 1,4 mln euro. Tylko w 2017 roku za pośrednictwem serwisu Findoc.co.uk dokonano ponad 40 tys. rezerwacji online.

Belgia

W Belgii znajdziemy dwa ciekawe projekty. Docenta, założona w 2013 roku przez Alaina Fontaine’a, Patricka Kerstena i Marca Molitora. Firma do tej pory zebrała 12,5 mln euro. Siedziba firmy jest Luksemburg.

Drugi projekt to Doctoranytime. Jej założycielami są Eleftheria Zourou, Maher Cherfan i Sylvain Niset. Do tej pory przedsiębiorcy zebrali na rozwój swojej platformy 1 mln euro. Firma powstała w 2012 roku.

Szwecja

Zaglądając do Skandynawii mamy firmę Doktor.se. Założył ją w 2016 roku Martin Lindman. Projekt na ten moment zebrał inwestycje o wartości 13,4 mln euro. Aplikacja pozwala na odbierane zapytań od pacjentów za pośrednictwem czatu, telefonu i wideo, a czas oczekiwania na zgłoszenie się konsultanta to 3 minuty.

Hiszpania

Top Doctors to hiszpański projekt, który został stworzony w 2013 roku przez Alberto E. Porciani i Lorena Bassas Vivó. Do tej pory projekt zgarnął 4,6 mln euro. Platforma internetowa dostarcza informacji zdrowotnych oraz umożliwia pacjentom wybór lekarzy i ośrodków medycznych. Mogą oni również rezerwować wizyty online i uzyskać dostęp do szeregu związanych z nimi porad dotyczących zdrowia, wellness, urody i medycyny.

Francja

Na koniec kolejny konkurent z rynku francuskiego. Mowa o założonym w 2015 roku, przez Gero Graf i Sophie Chung, Qunomedical. Firma zebrała 1,8 mln euro.

Źródło: siliconcanals.com