Eway pozyskało finansowanie w wysokości 3 mln złotych – podsumowanie 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Eway pozyskało finansowanie w wysokości 3 mln złotych – podsumowanie 2023

Udostępnij:

– Stacje Eway są zoptymalizowane pod kątem działania w całej Europie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe – mówi w podsumowaniu 2023 Karol Pawlak, prezes Eway.

Co dobrego spotkało Wasz startup w 2023 r.?

Eway to producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych. Spółka proponuje rozwiązanie, które umożliwia kierowcom elektryków naładowanie auta bez konieczności instalowania jakichkolwiek aplikacji (ładuj i jedź), a przy tym oferuje prosty model biznesowy dla podmiotów, które chcą postawić stację ładowania na swoim parkingu. W tym roku kamieniem milowym dla naszej spółki były pierwsze realizacje. Stacje Eway, zaprojektowane przez polskich inżynierów i produkowane w Polsce, są już m.in. w Warszawie, Szczecinie i Poznaniu. A to dopiero początek.

Dobre perspektywy i potencjał spółki został doceniony także w kontekście inwestycyjnym. Pozyskaliśmy finansowanie w wysokości 3 mln. Środki te ułatwiły nam rozwój i skalowanie biznesu. Stacje Eway są zoptymalizowane pod kątem działania w całej Europie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe. Są to stacje ładowania typu AC, czyli tzw. wolnego ładowania. To właśnie taki rodzaj polecają producenci aut, ponieważ jest znacznie bardziej korzystny dla baterii auta. Z takim produktem możemy śmiało planować ekspansję.

Co zmienilibyście w prawie/przepisach/ żeby lepiej Wam się funkcjonowało w 2024 r?

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera rozpędu. Z roku na rok liczba „elektryków” na polskich drogach znacząco rośnie, a do tego od 2035 r. niemożliwe będzie kupno nowego auta spalinowego. By firmy takie jak Eway mogły rozwijać infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, potrzebne są sprawne działania w całym procesie – od budowy infrastruktury, po odbiory techniczne i funkcjonowanie stacji. Na razie proces ten jest dość mocno wydłużony, ale wierzę, że w kolejnych latach to się zmieni.

Karol Pawlak – Współzałożyciel i Prezes Eway, spółki będącej producentem i operatorem stacji ładowania samochodów elektrycznych, doktor nauk technicznych Politechniki Warszawskiej. Jako lider zespołów projektujących procesy inwestycyjne związane z infrastrukturą elektroenergetyczną działa na rzecz rozwoju i promocji elektromobilności w Polsce.Ekspert z zakresu projektowania i budowania odnawialnych źródeł energii, stacji ładowania EV i e-mobilności. Fundator i Członek Zarządu Fundacji Nauka i Profesjonalne Zarządzanie. Członek Zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE.

3 mln zł dla Eway, polskiego operatora i producenta stacji ładowania samochodów elektrycznych