Nowy fundusz skoncentrowany na europejskim rynku technlogociznym
Matt Miller, który przez 12 lat był partnerem w jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm venture capital na świecie — Sequoia Capital — rozpoczyna nowy rozdział. Po odejściu z Sequoia pod koniec 2023 roku, Miller ogłosił utworzenie własnego funduszu o wartości 300 mln dolarów, skupionego na europejskim rynku technologicznym.
Nowy fundusz, z siedzibą w Londynie, został zaprojektowany z myślą o wspieraniu startupów w sektorze AI i B2B na etapie wzrostu — głównie w rundach serii B i C. Część kapitału zostanie jednak zarezerwowana także na wybrane inwestycje we wcześniejszych fazach, takich jak seed i seria A.
Dostrzeżona luka
Wizją Millera jest zapełnienie luki kapitałowej w europejskim ekosystemie — szczególnie w kontekście startupów, które osiągnęły już wstępną trakcję, ale potrzebują środków na dalszy, globalny rozwój. Nowe przedsięwzięcie cieszy się już zainteresowaniem kluczowych sponsorów instytucjonalnych, w tym funduszy wieczystych, organizacji non-profit oraz ponad 100 założycieli i operatorów startupów z Europy i Doliny Krzemowej.
Do Millera dołączył Spencer Hemphill, były dyrektor finansowy Sequoia z ponad dekadą doświadczenia. W nowym funduszu pełni funkcję CFO, wzmacniając operacyjne zaplecze przedsięwzięcia.
Miller ma na koncie inwestycje w takie firmy jak Graphcore (przejęta przez SoftBank) czy Confluent, która zadebiutowała na giełdzie w 2021 roku. Od 2021 roku kierował również europejską ekspansją Sequoia Capital z biura w Londynie.
Nowy trend
Inicjatywa Millera wpisuje się w szerszy trend — coraz więcej doświadczonych partnerów VC decyduje się na zakładanie własnych funduszy. Podobne ruchy wykonali ostatnio byli członkowie takich firm jak Lux Capital, Andreessen Horowitz czy Peak XV Partners, stawiając na mniejsze, bardziej wyspecjalizowane fundusze z praktycznym know-how.
– Europa ma światowej klasy badania i talenty, ale wielu założycieli uderza w ścianę finansowania po serii A. Ten fundusz ma to zmienić — komentuje Matt Miller.
Zamknięcie funduszu planowane jest na najbliższe miesiące. Choć znany jest głównie z inwestycji infrastrukturalnych, nowo zdobyta niezależność może pozwolić mu na szerszy zakres działań i inwestycji w różnych branżach.
W czasie, gdy Europa staje się jednym z globalnych centrów innowacji w zakresie sztucznej inteligencji i oprogramowania, fundusz Millera może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu nowej generacji europejskich liderów technologicznych.