Facebook wyśledzi użytkowników z zamiarem popełnienia samobójstwa. Pomoże w tym sztuczna inteligencja

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Sztuczna inteligencja pomaga Facebookowi monitorować wiadomości i komentarze, w których padają wyrażenia mogące świadczyć o chęci popełnienia samobójstwa. Narzędzie do tej pory funkcjonowało tylko w Stanach Zjednoczonych, ale niebawem będzie ogólnodostępne. Ominie jednak Unię Europejską.

Na zdjęciu: Mark Zuckerberg, CEO Facebook | fot. materiały prasowe 

Facebook rozpoczął progam pilotażowy od prześledzenia wiadomości i komentarzy wysyłanych i zostawianych przez użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Reuters podaje, że spółka nie zdradza wielu szczegółów na temat narzędzia, ale wyjaśnia, że jest to system skanujący frazy, które mogą wskazywać na to, że użytkownik ma zamiar targnąć się na swoje życie. Wśród takich wyrażeń są pytania jak np. „czy wszystko w porządku?”.

Poza UE

Po wykryciu potencjalnego samobójcy, algorytm poinformuje dedykowany zespół interwencyjny, który przekaże taką informację dalej: albo poprosi znajomych użytkownika o kontakt z nim albo zawiadomi lokalne służby o możliwej próbie samobójczej. – Czas reakcji ma znaczenie. Musimy pomagać użytkownikom natychmiast – mówi w rozmowie z Reutersem wiceprezes ds. zarządzania produktami w Facebooku Guy Rosen.

Dodaje, że po zakończonych z sukcesem testach w Stanach Zjednoczonych, rozwiązanie będzie wdrożone wszędzie, gdzie działa spółka z wyjątkiem krajów Unii Europejskiej ze względu na obowiązujące w niej regulacje prawne. Wspomniał też, że podczas programu pilotażowego pracownicy Facebooka interweniowali aż 100 razy tylko w ciagu minionego miesiąca. Skaner wiadomości wykorzystywany jest również do namierzania pedofilii.

Każdy może pomóc

Jeśli podczas rozmowy między dorosłym użytkownikiem a dzieckiem padną niepokojące wyrażenie, wówczas sztuczna inteligencja zaalarmuje pracowników firmy, a ci skontaktują się z władzami. Na razie jednak nie wiadomo, czy Facebook planuje monitorować rozmowy i wyłapywać frazy związane z przestępstwami nie na tle seksualnym. Reuters podaje, że pytany o to Guy Rosen, odmówił komentarza. Widząc niepokojący post na Facebooku, możemy także zareagować samodzielnie i pomóc potencjalnemu samobójcy.

Wystarczy kliknąć na ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu każdego wpisu i wybrać przycisk „Zgłoś post”, a następnie: „Uważam, że to nie powinno znaleźć się na Facebooku” – „Zawiera pogróżki, propaguje przemoc lub samobójstwo” – „Autoagresja lub samobójstwo”. Potem decydujemy, co robimy. Do dyspozycji mamy cztery opcje, a wśród nich: propozycja udzielania wsparcia oraz zgłoszenie publikacji zespołowi Facebooka.