Fiat Republic zbiera dodatkowe 6,4 mln euro. Połączy świat kryptowalut z tradycyjną bankowością

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Fiat Republic zbiera dodatkowe 6,4 mln euro. Połączy świat kryptowalut z tradycyjną bankowością

Udostępnij:

Fiat Republic to platforma Banking-as-a-Service (BaaS) założona przez ekspertów z dziedziny bankowości i fintech. Startup zajmuje się integrowaniem świata kryptowalut z tradycyjną bankowością. Dzięki pozyskaniu 6,4 mln euro w powiększonej rundzie seed, Fiat Republic chce poprawić dostępność usług bankowych i płatności dla platform kryptowalutowych.

W gronie uczestników rundy znaleźli się pierwsi inwestorzy, tacy jak: polski fundusz Inovo.vc, Arca, Kraken Ventures, Fabric Ventures, i Pretiosum Ventures, a także obecni inwestorzy Speedinvest, Credo Ventures i Seedcamp. Ten zastrzyk kapitału wesprze trwały wzrost i ekspansję, a także strategiczne zatrudnienia, wzmacnianie partnerstw bankowych oraz ekspansję na nowe obszary.

Usługi e-money w UE

Adam Biały, CEO i współzałożyciel Fiat Republic, podkreślił: –Ta inwestycja potwierdza pewność, z jaką nasi inwestorzy wierzą w wizję Fiat Republic i przyszłość firmy jako lidera rynku w przestrzeni web 2.5. Dzięki nowo zdobytej holenderskiej licencji EMI, Fiat Republic będzie teraz działać bezpośrednio w całej Unii Europejskiej, świadcząc usługi e-money i płatności. Paszportowanie z renomowanej i wiarygodnej jurysdykcji Holandii nie tylko zwiększa naszą legitymację w tradycyjnym świecie finansów, ale także podkreśla nasze zaangażowanie w wysokie standardy zgodności, bezpieczeństwo i bliską współpracę z regulatorem. Ten ruch, moim zdaniem, sygnalizuje również otwartość Holandii na biznes przed nadchodzącym rozporządzeniem MiCA.

Czym zajmuje się Fiat Republic?

Fiat Republic, firma z siedzibą w Londynie, założona w 2021 r., deklaruje, że ułatwia proces łączenia platform kryptowalutowych z globalnymi i lokalnymi sieciami transferów bankowych. Oferuje pojedynczą integrację interfejsu API wraz z jednym punktem dotyczącym zgodności oraz łączy zabezpieczenie tradycyjnych finansów (tradFi) i automatyzację płatności fiat dostarczanej poprzez osadzony system bankowy. Oprócz tego, Fiat Republic chce zmienić dialog między platformami kryptowalutowymi, tradycyjnymi bankami a regulatorami, tworząc koalicję platform kryptowalutowych. Celem współpracy jest zmiana postrzegania kryptowalut w tradycyjnych kręgach finansowych, skupiając się na poszukiwaniu partnerstwa, a nie konfliktu.

Pełna licencja od De Nederlandsche Bank

FinTech ogłosił również, że uzyskał pełną licencję instytucji płatniczej (EMI) od De Nederlandsche Bank (DNB), umożliwiającą świadczenie regulowanych usług finansowych w całej Europejskiej Strefie Gospodarczej. Ta holenderska licencja uzupełnia już istniejącą licencję EMI w Wielkiej Brytanii, gdzie startup działa od ponad roku. Platforma Fiat Republic może teraz świadczyć usługi płatnicze i wydawanie e-money dla platform kryptowalutowych z EEA poprzez dedykowane API.

Michał Benedykciński, Wiceprezes Senior w Arca, skomentował: – Arca z entuzjazmem wspiera Fiat Republic w misji zapełniania luki między tradycyjną bankowością a szybko rosnącymi potrzebami projektów web3. Nasza inwestycja w Fiat Republic odzwierciedla głęboką wiarę w ułatwianie przestrzegania standardów branżowych dla poszczególnych transakcji przez wszystkich uczestników rynku, czy to platformy kryptowalutowe, banki czy regulatorów.

Anil Hansjee, Partner Zarządzający w Fabric Ventures, dodał: – Jesteśmy zachwyceni, że możemy być częścią podróży Fiat Republic w zrewolucjonizowaniu krajobrazu Banking-as-a-Service. Ich innowacyjne podejście, z naciskiem na przestrzeganie przepisów, w łączeniu świata tradycyjnej bankowości i web3, jest nie tylko aktualne, ale również kluczowe dla ewolucji usług finansowych. Ta inwestycja jest dowodem naszej wiary w wizję Fiat Republic i potencjał ich platformy do zdefiniowania doświadczenia bankowego dla platform kryptowalutowych w całej Europie.

 

Wealthon pozyskał 32 mln zł na rozwój usług finansowych dla przedsiębiorców

Transaction Link odnotował pięciokrotny wzrost przychodów w porównaniu z poprzednim rokiem – podsumowanie 2023

 

opracowanie: KK