Finał Mazovian Startup za nami. Kto zgarnął główne nagrody?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Finał Mazovian Startup za nami. Kto zgarnął główne nagrody?

Udostępnij:

Za nami finał II edycji programu akceleracyjnego Mazovian Startup. Dostało się do niego 12 z 32 startupów, które wcześniej pomyślnie przeszły przez poprzedni etap kwalifikacji. Do którego z nich trafiła główna nagroda – 50 tysięcy złotych?

II edycja Mazovian Startup zakończona!

Wczorajszy finał zakończył program Mazovian Startup, organizowany przez Youth Business Poland we współpracy z Województwem Mazowieckim. Jesteśmy dumnym patronem medialnym tego projektu i tym tekstem chcemy przekazać Wam choć trochę emocji, które towarzyszyły wydarzeniu wieńczącemu cały proces akceleracji. Zamieszczamy nagranie z finału, żebyście również mogli posłuchać pitchy i odpowiedzi startupowców na wymagające pytania jury:

Trzy ze stu trzydziestu pięciu

32 zespoły, które brały udział w akceleracji, wybrano spośród 135 aplikacji. 12 spółkom udało się dostać do finału – w efekcie czego otrzymały możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań przed jury i oczywiście zawalczenia o nagrody: 10, 15 i 50 tysięcy złotych.

Mazowiecki program akceleracyjny Mazovian Startup jest finansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego. Partnerami strategicznymi II edycji programu byli ROHLIG SUUS Logistics, PwC Polska oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, a partnerami regionalnymi Miasto Stołeczne Warszawa, Płocki Park Przemysłowo – Technologiczny S.A., Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej Mazowiecki oraz Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny – Park Spółdzielczy w Płońsku. Wsparcia merytorycznego uczestnikom udzielili ReaktorX i foodtech.ac.

Cztery obszary II edycji Mazovian Startup

Ci, którzy chcieli wziąć udział w akceleracji, skorzystać ze wsparcia mentorów i powalczyć o nagrody, musieli swoim produktem wpisać się w jeden z czterech obszarów inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego.:

  • Bezpieczna żywność (BEZY)
  • Wysoka jakość życia (WOJAŻ)
  • Inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze (INSPI)
  • Nowoczesny ekosystem biznesowy (NEKO)

Jednym z członków jury finału Mazovian Startup był Bolesław Rok, pomysłodawca Raportów Pozytywnego Wpływu – pierwszych opracowań w Polsce skupionych na firmach, których produkt nie tylko ma na celu wypracowanie zysku, ale również poprawę jakości życia ludzi czy zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Tak Bolesław Rok mówił o tym, jakich spółek poszukiwano w Programie: – Ci, którzy proponują odpowiedzialne innowacje (…) Spółki z branż takich jak “ubrania inaczej”, “żywność inaczej” czy “opakowania inaczej”.

Slajd z wystąpienia Bolesława Roka podczas finału II edycji Mazovian Startup.

And the winner is …

W finale zobaczyliśmy dużą różnorodność, nie tylko rodzajów proponowanych rozwiązań, ale również samych startupowców. Wśród 12 finałowych startupów były i osoby po pięćdziesiątce, i te zaraz po studiach, z wieloletnim doświadczeniem na stanowiskach menedżerskich w korporacjach, jak i w świecie małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród uczestników było też rodzinnie – twórcami startupu ReStore są ojciec i córka.

Po trzech godzinach napięcia, podczas których mogliśmy oglądać pitche startupów i kibicować im w odpowiadaniu na wymagające pytania jury, usłyszeliśmy werdykt:

I miejsce i 50 tysięcy złotych – BreadPack!

Dzięki twórcom tego startupu Twoje frytki z foodtracka dostaniesz na ekologicznym, jak się tylko da, bo … jadalnym talerzu. Smacznego!

II miejsce i 15 tysięcy złotych – The Compass!

The Compass – aplikacja dla osób niewidomych, która działa jak nawigacja samochodowa, dodatkowo wskazując przeszkody, takie jak np. schody. Działa z dużą dokładnością – do 30 cm.

III miejsce i 10 tysięcy złotych – The Alternation!

Dziewczyny projektują i szyją wyjątkowe ubrania z odzieży używanej, wyszukiwanej w second-handach. W rękach projektantek z University of The Arts London ciuchy zyskują nowe życie!

Członkowie zwycięskiego zespołu, BreadPack, nie kryli wzruszenia: – Ta nagroda pokazuje, że tworząc w oparciu o wartości, można też przecierać szlaki i odnosić sukcesy. CEO The Compass, laureatka drugiego miejsca, podkreślała znaczenie nie tylko samej nagrody, ale przede wszystkim samego procesu akceleracji: – Ten program naprawdę dużo nam dał, nawiązaliśmy nowe współprace. Dziękujemy za tę szansę!. Założycielki The Alternation dodały: – Dziękujemy za wsparcie! Ta nagroda pomoże nam przekazywać naszą wizję dalej.

Dodatkowa nagroda ufundowana przez jury

Jury zaskoczyło wszystkich dodatkową, nieplanowaną nagrodą pieniężną. Jury ufundowało ją startupowi BezOści, twórcom wegańskich produktów, które nie posiadając w swoim składzie ryb, jednocześnie zachowują ich smak.

Dodatkowo wyróżnienie otrzymał startup Karmnik “za wyjątkowy impact społeczny, lokalność i mazowieckość”. Wszyscy członkowie jury zobowiązali się do zakupów w sklepie internetowym Karmnik.

Ale to nie wszystko, bo oprócz nagród pieniężnych w programie Mazovian Startup można było wygrać również vouchery na wynajem przestrzeni biurowej, wsparcie prawne, obsługę księgową oraz prowadzenie akcji marketingowych – wszystko to, co konieczne dla codziennego prowadzenia firmy.

Nagrodę od Płockiego Park Przemysłowo-Technologiczny, bezpłatne użytkowanie biur na terenie Parku, otrzymał BreadPack, FibriTech i Permits To Fly. Przestrzeń coworkingową na okres trzech miesięcy ufundowaną przez warszawski HUBHUB otrzymał Permits To Fly. Ten ostatni zgarnął również voucher o wartości sześciu tysięcy złotych na działania marketingowe od Nieagencji. Równie cenne nagrody, szczególnie istotne w obecnym czasie dużych zmian prawnych, otrzymał zwycięski BreadPack (voucher od kancelarii Tax&Law na półroczne wsparcie prawne) oraz Permits To Fly (trzymiesięczna bezpłatna obsługa księgowa od biura rachunkowego online inFakt).

Na co przede wszystkim zwracało uwagę jury? Jakie pytania zadawali eksperci, inwestorzy?

Członkowie jury pytali w szczególności o potencjał i konkretny plan na skalowalność prezentowanego biznesu. To ważna wskazówka dla każdego startupu: inwestorzy będą przede wszystkim zainteresowani tym, jakie biznes ma szanse rozwoju, a w konsekwencji na jak duże zyski mogą liczyć. Pytanie o własną linię produkcyjną, o łańcuch dostaw, o możliwości produkcyjne, pojawiało się w przypadku prezentacji praktycznie każdego startupu.

U niektórych, w szczególności najmłodszych uczestników w trakcie pitchowania był widoczny spory stres. I nic dziwnego, bo jury zadawało wymagające i wnikliwe pytania – widać było zaangażowanie i duże zainteresowanie startupami. Zdecydowanie członkowie komisji nie przyszli w roli statystów – zadać kilka kurtuazyjnych pytań i rozdać nagrody. Dzisiejszy finał pokazał, jak ważna dla każdego startupowca jest umiejętność prowadzenia prezentacji, pitchowania. To jest coś, nad czym z pewnością, obok rozwijania swoich wyjątkowych rozwiązań, muszą skupić się startuperzy.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania finału II edycji Mazovian Startup i zrobienia szybkiego self-check, aby sprawdzić, jak z pytaniami jury poradziłby sobie Wasz zespół!

Przede wszystkim skalowalność

Takie wydarzenia jak finał Mazovian Startup to świetna okazja, aby usłyszeć osoby, które stoją za przełomowymi, zaskakującymi rozwiązaniami i lepiej zrozumieć motywy, dla których coraz więcej Polaków decyduje się na alternatywną ścieżkę kariery – poza korporacyjną drabiną. Poprzez pytania jury finał Mazovian Startup pokazał również, na jakie aspekty rozwoju biznesu powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który chce wprowadzić na rynek nowy produkt.

W trakcie finału organizatorzy przedstawili wyniki sondy przeprowadzonej wśród uczestników. Pokazały one, że udział w Mazovian Startup wzmacnia je biznesowo, a w konsekwencji pozwala na poszerzenie zespołu – tworzenie nowych miejsc pracy w województwie mazowieckim.

Po co startupom akceleracja?

O tym, jakie korzyści wynikają z udziału w programach akceleracyjnych, mówili również goście Jakuba Sito, w ramach panelu “Po co startupom akceleracja?”, którego można było wysłuchać po pitchach startupów, w oczekiwaniu na werdykt jury. Rozmówcy, Michał Gołkiewicz z Sundose, Jakub Wrede z Cashy oraz Marek Łukaszuk z BallSquad, startupowcy, którzy z sukcesem odnaleźli się na rynku, udzielali rad startupowcom, a także wspominali własne uczestnictwo w akceleratorach, punktując najważniejsze ich zdaniem korzyści z udziału w tego typu programach. Sundose w akceleracji brali udział w 2017 roku (Global Startup Talents@Taipei), Cashy w 2018 (zwycięzca Warsaw Booster), a BallSquad w 2019 (zwycięzca Mazovian Startup).

Goście Jakuba Sito radzili, m.in. jak dobierać członków zespołu, a także jak skutecznie budować swój produkt. Podkreślali, też, że pozyskiwanie środków na rozwój startupu, nie jest w dzisiejszych czasach trudne, ze względu na duże zainteresowanie inwestorów tego typu projektami, a programy akceleracyjne doskonale przygotowują do walki o fundusze: – Dobre akceleratory to miejsca, które przeprowadzają Cię przez proces prac nad pomysłem, proces formowania idei i zespołu, pozwalają zbudować bazowy network. To pozwala na zdecydowanie łatwiejsze przejście drogą do współpracy z VC (Michał Gołkiewicz, Sundose).