Finax ze Słowacji wchodzi do Polski. Pomoże inwestować w ETF-y

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Finax ze Słowacji wchodzi do Polski. Pomoże inwestować w ETF-y

Udostępnij:

Finax to robo-doradca oferujący pomoc przy inwestowaniu w ETF-y, czyli fundusze oparte o indeksy giełdowe. Algorytm Finaxu pokazuje klientowi idealnie dopasowany portfel uwzględniający wiedzę i stosunek do ryzyka. Startup właśnie wszedł do Polski.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy uruchomić naszą usługę na polskim rynku – mówi Juraj Hrbatý, założyciel Finax, w rozmowie z serwisem Strefa Inwestorów. Jego zdaniem, sytuacja z inwestycjami w Polsce jest dziś gorsza niż na Słowacji lub w Czechach.

Juraj Hrbatý nie rozumiem, dlaczego polskie fundusze są znacznie droższe niż te sprzedawane na Słowacji i w Czechach, gdy rynek jest kilka razy większy. Wyjaśnia, że Finax będzie wywierać również presję na inne instytucje finansowe i rozpocznie walka o oferowanie usług wysokiej jakości. Spodziewa się, że Polska będzie największym rynek dla jego firmy w ciągu dwóch lat.

Jak można korzystać z Finax?

Słowacki fintech Finax jest dostępny od 1 października w polskiej wersji językowej. Zainteresowani klienci z Polski mogą swobodnie zarejestrować się i rozpocząć inwestowanie za jego pośrednictwem. Firma jest tzw. roboadvisore, co oznacza, że na podstawie podanych przez użytkownika informacji tworzy portfel inwestycyjny ETF-ów, w które lokuje jego pieniądze. Inwestor ma jedynie obowiązek zatwierdzić sugerowany dla niego portfel i przelać środki finansowe.

Finax ma w swoim portfelu 10 ETF-ów dostarczanych przez m.in. Deutsche Bank, BlackRock czy UBS. W ofercie znajduje się możliwość inwestowania w indeksy amerykańskich dużych, średnich i małych firm, europejskich spółek różnej wielkości, akcji firm z krajów wschodzących czy globalnych obligacji rządowych.

Bot do komunikacji

Do komunikacji między klientem a firmą służy bot. Klient podaje cel inwestycji, kwotę przelaną na początek oraz sumę, którą będzie wpłacał co miesiąc. Na podstawie tych danych firma proponuje strukturę portfela i zaleca ewentualne zmiany wpłat, by osiągnąć zamierzony cel. Minimalna inwestycja wynosi 100 zł.

Finax pobiera 1 proc. opłaty za zarządzanie rocznie, ale chęć wycofania się z inwestycji nie jest szybką procedurą. Firma sprzedaje udziały w ETF-ach co dwa tygodnie (parzyste) we wtorki. Działa na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i ma ok. 3 tys. klientów. Dodatkowo na słowackim rynku wdrożyła biometrię twarzy przy identyfikacji klienta podczas rejestracji.

Jak działa ETF?

ETF (exchange-traded fund) jest rodzajem otwartego funduszu inwestycyjnego. Ma za zadanie dokładne śledzenie ruchu indeksów giełdowych, surowców lub koszyka np. akcji czy obligacji. Skierowany jest do osób, które chcą inwestować w potencjalnie dłuższym, przynajmniej kilkuletnim, terminie.

Na zdjęciu: Juraj Hrbatý i Radoslav Kasik, założyciele firmy | Facebook/Finax Inteligentné Investovanie