fot. facebook.com/FindAirinhaler
Astma, chociaż należy do chorób nieuleczalnych, jest możliwa do kontrolowania. W tym celu stosuje się leczenie farmakologiczne i ogranicza czynniki pogarszające stan pacjenta. Podczas terapii pomagają nowe technologie, które pomagają chorym zmierzyć i zrozumieć astmę, co prowadzi do złagodzenia jej objawów.
Dziennik dla astmatyków
Jednym ze startupów, które wzięły sobie za cel ułatwianie życia astmatykom jest FindAir, firma projektująca narzędzia pomagające monitorować astmę. Tworzy ona aplikację, która zawiera w sobie kalendarz pyleń, informacje o zanieczyszczeniach powietrza i warunkach pogodowych oraz dane dotyczące okoliczności użycia leków. Gromadzenie i analizowanie informacji umożliwia ostrzeganie przed możliwością wystąpienia ataku. Jednym słowem FindAir stanowi wirtualny dziennik dla astmatyków.
Projekt niebawem uzupełni urządzenie, które przy każdym użyciu leku będzie zbierać informacje dotyczące choroby. Wystarczy nałożyć je na inhalator, aby zbierało informacje o ilości zażytego leku. Tym samym pomoże ono kontrolować liczbę dziennych dawek.
Sprzymierzeńcy lekarzy
Założyciele startupu chcą, aby aplikacja dostarczała użytkownikom przydatne informacje, które pozwolą wyciągnąć dalsze wnioski i wspierać leczenie. Porady są tworzone na bazie analiz tak, aby astmatycy mogli uniknąć następnego ataku, a co za tym idzie, mogli podejmować różne aktywności.
Chociaż narzędzia stworzono po to, aby ułatwiać astmatykom codzienne życie, mogą one być również przedstawiane lekarzowi jako rodzaj dokumentacji choroby. Twórcy traktują lekarzy jako partnerów, którym chcą dostarczać wysokiej jakości dane, co w dalszej perspektywie pomoże im stawiać lepsze diagnozy. Wierzą oni również, że mogą wypracować taki model, aby raporty i analizy były atrakcyjne i użyteczne dla specjalistów, a co za tym idzie – polecali FindAir swoim pacjentom.
Pierwsze kroki, pierwsze nagrody
Chociaż projekt znajduje się na wczesnym etapie działania, został już wielokrotnie zauważony i doceniony w startupowych konkursach. W styczniu tego roku został wyróżniony w Digital Imagination Challenge organizowanym przez UPC Polska, a w maju 2017 podbił serca jurorów podczas Startup Contest infoShare oraz Digital Healthcare Contest.
W pierwszej fazie projektu powstała aplikacja. Jest ona już dostępna dla użytkowników smartfonów z Androidem i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play. Prace nad nakładką nadal trwają. Na swoim profilu na Facebooku firma ogłasza, że niebawem nastąpią zmiany. Czy to oznacza, że wkrótce uruchomią sprzedaż urządzenia?