FINOM z portfela Cogito Capital Partners pozyskał 50 milionów euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

FINOM z portfela Cogito Capital Partners pozyskał 50 milionów euro

Udostępnij:

FINOM, twórca rozwiązania bankowości cyfrowej dla MŚP i przedsiębiorców pozyskał 50 milionów euro w ramach finansowania serii B, współprowadzonego przez General Catalyst i Northzone. Runda obejmowała także udział poprzedniego inwestora, polski fundusz Cogito Capital.

Spółka zwiększyła tym samym łączny kapitał pozyskany w 2023 roku do ponad 100 milionów euro. 

Nowo pozyskane 50 milionów euro zostanie wykorzystane do ulepszenia istniejącej oferty produktów, dalszych inicjatyw marketingowych i rozszerzenia usług księgowych przeznaczonych dla MŚP.

Szybki rozwój FINOM

FINOM powstał w 2020 r. Od samego początku firma była zaangażowana w budowanie ogólnoeuropejskiej platformy. Startup obsługuje obecnie ponad 85 000 klientów w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii i we Włoszech i oczekuje, że do 2025 r. zaoferuje zasięg w całej strefie euro.

– Rozpoczynamy podróż w sektorze bankowości MŚP w UE (w którym wciąż istnieje ogromny potencjał wzrostu), z mniej niż 3% penetracją rynku osiągniętą do tej pory przez firmy z sektora neobankowości – powiedział Kos Stiskin, współzałożyciel FINOM. – W tym szybko zmieniającym się krajobrazie, FINOM jest zaangażowany w osiągnięcie pozycji lidera w UE poprzez dostosowanie naszej ujednoliconej infrastruktury platformy, zwracając jednocześnie szczególną uwagę na unikalne cechy każdego kraju, w którym obsługujemy. Naszym celem jest przekształcenie bankowości dla MŚP w coś prostego i przyjaznego dla użytkownika, spełniającego wszystkie potrzeby nowoczesnego MŚP.

Jak działa FINOM?

Wizją FINOM jest zbudowanie kompleksowego finansowego systemu operacyjnego dla przedsiębiorców i MŚP. Firma opracowała własny podstawowy system bankowy, który obsługuje szeroki pakiet produktów i usług, w tym szybką konfigurację konta, bankowość internetową, przetwarzanie płatności, fakturowanie, wymianę walut i zarządzanie wydatkami. FINOM posiada licencję instytucji pieniądza elektronicznego (EMI) zabezpieczoną w Holandii i rozszerzalną na całą Unię Europejską.

– General Catalyst zainwestował w Finom w momencie jego powstania. Uznaliśmy, że jest to wyjątkowy i doświadczony zespół z przekonującą wizją wzmocnienia pozycji ponad 20 milionów małych firm w Europie – powiedział Adam Valkin, dyrektor zarządzający w General Catalyst. – I jesteśmy podekscytowani naszym dalszym partnerstwem z zespołem Finom w jego misji pomagania europejskiej gospodarce w rozwoju.

– Od dawna zajmujemy się europejską bankowością dla MŚP i oprogramowaniem finansowym, a Finom jest tego przykładem. Finom ma naprawdę najlepszy w swojej klasie podstawowy produkt bankowy, który stanowi podstawę stosu finansowego ich klientów. Prawdziwy potencjał platformy Finom jest jednak widoczny dzięki ofercie oprogramowania do płatności i mikrousług dla MŚP, z wyraźnym sukcesem w kilku głównych gospodarkach Europy Zachodniej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z zespołem i wyłonienie się Finom jako lidera rynku europejskiego – dodaje Sanjot Malhi, partner w Northzone, który dołącza do zarządu w ramach rundy.

Współzałożyciele FINOM, Andrey Petrov, Kos Stiskin, Oleg Laguta i Yakov Novikov, są weteranami branży fintech i kierują 300-osobowym zespołem w Amsterdamie, Londynie, na Cyprze i w Polsce.

 

Przeczytaj również:

Movens Capital i Cogito Capital Partners inwestują w SKY ENGINE AI. Startup pozyskał łącznie 7 mln dolarów w rundzie A

HigoSense pozyskuje 5 mln euro od Cogito Capital Partners

Opracowanie: KK