Movens Capital i Cogito Capital Partners inwestują w SKY ENGINE AI. Startup pozyskał łącznie 7 mln dolarów w rundzie A

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Movens Capital i Cogito Capital Partners inwestują w SKY ENGINE AI. Startup pozyskał łącznie 7 mln dolarów w rundzie A

Udostępnij:

Startup SKY ENGINE AI, założony przez dr Bartka Włodarczyka zakończył rundę Serii A pozyskując 7 mln dolarów. Poza kilkoma zagranicznymi funduszami, portfel startupu zasiliły dwa polskie VC: Movens Capital i Cogito Capital Partners, który poprowadził rundę. SKY ENGINE AI chce wspomóc firmy technologiczne w poprawie przetwarzania obrazów (computer vision) poprzez Synthetic Data Cloud.

Platforma Synthetic Data Cloud jest symulacyjnym narzędziem do uczenia maszynowego, generującym w pełni oznaczone dane syntetyczne. Oferuje zaawansowane metody adaptacji dziedzinowej i szkoli algorytmy sztucznej inteligencji w zakresie computer vision na dużą skalę. To narzędzie dedykowane jest dla specjalistów data science oraz inżynierów ML/oprogramowania, tworzących projekty z zakresu przetwarzania obrazów w dowolnej branży.

Kosztowne i czasochłonne wyzwanie dla firm

Dostęp do ilości i jakości danych obejmujących przypadki brzegowe dla modeli computer vision to kosztowne i czasochłonne wyzwanie dla firm, które potrzebują danych do szkolenia i walidacji modeli sztucznej inteligencji. Z tego powodu postęp w branżach takich jak robotyka, motoryzacja czy produkcja może być ograniczony.

Technologia SKY ENGINE AI umożliwia produkcję bardziej inteligentnych i precyzyjnych modeli sztucznej inteligencji, oferując jednocześnie poprawę ekonomii projektu, bez konieczności wychodzenia programistów z biur w poszukiwaniu odpowiednich danych (Według prognoz Gartnera, do 2024 roku 60% danych używanych w tych projektach będzie syntetycznych, a do 2030 roku ta liczba wzrośnie do 95%).

SKY ENGINE AI potroiło swoje przychody

Poza pozyskaniem finansowania serii A, SKY ENGINE AI w ciągu ostatnich 18 miesięcy, potroiło swoje przychody, pomimo trudnych warunków gospodarczych. Firma zatrudniła ponad 40 osób, uzyskując wsparcie od czołowych partnerów technologicznych, takich jak Nvidia i Microsoft.

Klientami SKY ENGINE AI są takie firmy jak Renault, Scania, Ericsson, Samsung czy Syngenta. 

Inwestorzy, którzy wsparli SKY ENGINE AI

Rundę poprowadził Cogito Capital Partners z udziałem innych nowych inwestorów, takich jak Edge VC, wcześniej finansujący Delta DNA/Unity Technologies; Taiwania Capital – czołowy fundusz VC na Tajwanie, który wcześniej wspierał Landing AI znaną firmę w dziedzinie uczenia maszynowego.

Poprzedni inwestorzy, w tym brytyjski przedsiębiorca Charles W. Morgan oraz fundusze Movens Capital i High-Tech Gründerfonds (HTGF) również wzięli udział w rundzie A. Dodatkowo, Martin Jasinski, Generalny Partner w Cogito, dołączy do zarządu SKY ENGINE AI.

Dr Bartek Włodarczyk, CEO i założyciel SKY ENGINE AI powiedział: – Doświadczenie naszych inwestorów mówi samo za siebie: ich doświadczenia w skalowaniu firm skupiających się na sztucznej inteligencji w zakresie computer vision będą nieocenione w czasie, gdy dane syntetyczne przynoszą tak dużą wartość w rzeczywistym świecie. Misją SKY ENGINE AI jest wspieranie zespołów deep learning w tworzeniu modeli sztucznej inteligencji, które lepiej generalizują się wobec nieznanych danych rzeczywistego świata, przy jednoczesnym ograniczeniu algorytmicznych uprzedzeń.

Mitch Yang, Partner Zarządzający funduszu Taiwania Capital CEE powiedział: – Rozwiązanie SKY ENGINE AI w zakresie syntetycznych danych wychodzi naprzeciw istotnemu wyzwaniu w uczeniu maszynowym. To nowe partnerstwo doskonale wpisuje się w tezę inwestycyjną Taiwania Capital. Oczekujemy, że przyniesie ono synergiczne efekty w obszarze inteligentnego przemysłu i Internetu Rzeczy w Tajwanie i Azji”.

Martin Jasinski, Generalny Partner w Cogito Capital Partners dodał: „Problem, który rozwiązuje SKY ENGINE AI, tylko się pogłębi, i jesteśmy przekonani, że są oni (SKY ENGINE AI) doskonale przygotowani,, by stać się liderem rynku w obszarze generacji syntetycznych danych do przetwarzania obrazu.


opracowanie: KK