Fintech Brutto został przejęty przez Pragma Faktoring za 1,6 mln złotych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Fintech Brutto został przejęty przez Pragma Faktoring za 1,6 mln złotych

Udostępnij:

Pragma Faktoring nabył pakiet większościowy fintechu Brutto, który zajmuje się dostarczaniem finansowania klientom korzystającym z platform do rozliczania księgowości online. Jak poinformowała firma, inwestycja ma wartość 1,6 mln złotych.

Tym samym PragmaGO objął 99 proc. udziałów w spółce Brutto. Jednocześnie założyciele fintechu pozostaną w strukturach firmy. Piotr Strzelecki pozostanie w roli prezesa zarządu, natomiast Rafał Agnieszczak dołączy do rady nadzorczej spółki.

Brutto to fintech, który stworzył narzędzia, które pozwalają na dostarczanie usług finansowych do klientów online. Odbiorcami rozwiązania są platformy, które oferują wystawianie faktur oraz usługi księgowe online. Wśród klientów spółki znajdują się między innymi takie firmy jak: fakturownia.pl, ifirma.pl, afaktury.pl, szybkafaktura.pl, favato.pl.

– Pragma Go zapewni Brutto szeroką gamę produktów finansowych online, technologię do ich wdrożenia oraz finansowanie, co pozwoli Brutto zaoferować klientom platform dodatkowe usługi o wysokiej jakości. Współpraca ta będzie realizowana w modelu white label, pod marką Brutto (pozyskanie i obsługa klienta) na książki Pragma GO. Brutto będzie też sprzedawać komplementarne usługi innych podmiotów, dostosowując ofertę do potrzeb danego klienta – napisano w komunikacie.

Obie firmy zapowiedziały, że będą współpracować w modelu white label. Oznacza to, że pod marką Brutto będą dostępne nowe usługi finansowe online, które dostarczy PragmaGO, która zapewni wdrożenie odpowiednich narzędzi oraz je sfinansuje.

Fintech to przyszłość

Inwestycja w Brutto, to kolejny przykład potwierdzający tezę, że fintech to przyszłość branży finansowej. Firmy działające w tym obszarze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jeśli nie będą inwestować w nowe technologie w tym zakresie, to bardzo szybko zostaną w tyle. A jak inaczej lepiej lokować swoje środki w innowacje, jak właśnie inwestować w technologiczne spółki fintechowe?

Na początku roku pisaliśmy o tym, jak na przestrzeni lat rósł potencjał rynkowy fintechu. Mówilismy tweedy o tym, że fundusze venture capital jako pierwsze dostrzegły ten potencjał i zaczęły inwestować swoje pieniądze w projekty z tej branży. I tak w 2008 roku inwestycje w fintech były warte niecały miliard dolarów, w 2018 roku osiągnęły wartość 120 miliardów dolarów, natomiast według szacunków w I półroczu 2019 roku wartość ta osiągnęła już poziom 38 dolarów.

Liczby mówią same za siebie. Jesteśmy świadkami rewolucji na rynku finansowym i jesteśmy pewni, że z tej drogi nie da się już zawrócić. Natomiast każda kolejna informacja o inwestycjach w tej branży tylko potwierdza ten wniosek.