Serwis Fintek.pl ustalił jako pierwszy, że FinAi będzie współpracować z Allegro.
Pod koniec września 2019 roku informowaliśmy o tym, że fintech FinAi ogłosił zmianę swojego modelu biznesowego. Firma postanowiła wtedy zrezygnować ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży kredytów i pożyczek. Jednocześnie zapowiedziano, że FinAi chce sprzedać swój know-how, a przy tym podkreślono, że wiele banków jest zainteresowanych technologią, którą posiada firma.
Kiedy ogłaszano te zmiany nie było wiadomo w jakim konkretnie kierunku chce iść firma oraz czym w przyszłości zajmie się zespół, który liczy 40 osób . Pojawiły się spekulacje, że fintech będzie chciał zająć się dostarczaniem technologii i usług IT dla innych firm z branży finansowej.
– Kończy się pewien etap naszej historii. Mamy nadzieję, że nasza wspólna podróż przez świat finansów spełniła Wasze oczekiwania. Na bazie naszych doświadczeń będziemy nadal pracować nad upraszczaniem finansów oferując produkty i usługi dla sektora finansowego – czytaliśmy wtedy w komunikacie przesłanym do klientów.
Teraz FinAi ogłasza dalsze plany. Okazuje się, że firma postanowiła rozpocząć współpracę z Allegro. – Rozpoczęliśmy mocną współpracę z FinAi. Jak wiele firm, także i my staramy się pozyskać jak najwięcej developerów do rozwoju naszej platformy. Obecnie mamy na pokładzie w technologii 900 osób i w 2020 planujemy pozyskać kolejne 130 osób. Tym chętniej zdecydowaliśmy się na współpracę z ponad 30-osobowym zespołem stworzonym przez FinAI, żeby móc dalej rozwijać platformę oraz usługi Allegro dla klientów i sprzedawców – komentuje w rozmowie z Fintek.pl Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Allegro.
Historia FinAi
FinAi to fintech, który powstał w 2018 roku. Firma miała bardzo ambitne plany odnośnie branży pośrednictwa finansowego nad Wisłą. Wszystko zapowiadało się bardzo dobrze. Fintech zdobył wsparcie Funduszu Fidiasz należącego do Krzysztofa Domerackiego oraz grant z NCBR. Natomiast założone plany wskazywały na zdobycie 100 tys. klientów do 2020 roku. Niestety założone cele nie zostały zrealizowane, a firma w 2019 roku zrezygnowała z bycia pośrednikiem finansowym.
Podejrzewano wtedy, że najprawdopodobniej decyzja ta jest efektem dynamicznych zmian, jakie zachodzą na rynku bankowym nad Wisłą. Rafał Czernik, szef spółki mówił, że ciągła konsolidacja, jakiej poddawany jest rynek bankowy, powoduje to, że jest mniej kredytodawców, a co za tym idzie mniej klientów zainteresowanych marketplacem. Poza tym mówił również o tym, że klienci częściej wybierają banki, które również mocno inwestują w innowacje. A przy tym w tym samym momencie, kiedy powstał FinAi, na rynku pojawił się konkurencyjny produkt bankowy, czyli Bancovo – stworzony przez Alior Bank.
Historia FinAi pokazuje, że fintech nie zamierza się poddać. Szybka reakcja i zmiana planu działania to zdecydowanie dobre posunięcie. Zobaczymy jak 40 osobowy zespół specjalistów fintechu poradzi sobie z nowymi wyzwaniami. Będziemy śledzić ich działania, bo jesteśmy bardzo ciekawi tego, jak dalej potoczy się historia FinAi.
Źródło: Fintek.pl