Fintech Proportunity dostał 2,3 miliona euro. Stworzy platformę dla kupujących dom po raz pierwszy

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Proportunity

Udostępnij:

Londyński fintech Proportunity pozyskał 2,3 miliona euro w rundzie zalążkowej, na zasilenie swojej platformy, która oferuje pożyczki pod zastaw nieruchomości dla kupujących dom po raz pierwszy.

Od czasu uzyskania zezwolenia FCA w 2018 r. fintech Proportunity pozyskał ponad 5000 użytkowników i pożyczył na zakup nieruchomości ponad 11,6 mln euro. Ostatnie finansowanie pomoże startupowi zwiększyć sieć klientów oraz rozwinąć sieć partnerstw z agencjami nieruchomości i brokerami kredytów hipotecznych.

Za finansowe wsparcie Proportunity odpowiada Anthemis, fintechowy fundusz inwestycyjny, powiązany z Axel Springer Digital Ventures.

Założony w 2016 r. Proportunity rozwiązuje największy problem przy zakupie domu, czyli konieczność zapłaty pokaźnej zaliczki, udzielając pożyczek kapitałowych. Podniesienie depozytu, który kupujący może odłożyć, zwiększa zakres hipotek, o które może się ubiegać. Zmniejsza też długoterminowe koszty odsetek.

Proportunity zwykle pożycza 15% wartości nieruchomości – to oznacza, że ​​kupujący z 5% depozytu może zabezpieczyć 20% wymagane przez większość firm oferujących kredyty hipoteczne. Startup pomaga kupić dom o wartości nawet 173 tys. euro. Jest to więcej niż mogą pozwolić sobie klienci przy zakupie na własną rękę.

Proportunity szuka też dobrych okazji do zakupu domu

Oprócz udzielania pożyczek kapitałowych Proportunity pomagać również w wyborze korzystnych cenowo nieruchomości. Robi to za sprawą technologii opartej na sztucznej inteligencji i platformy analitycznej, która działa jako cyfrowy doradca zakupów. Platforma tworzy więc inteligentne prognozy na rynku mieszkaniowym. W ten sposób chce pomóc klientom w nabyciu nieruchomości o najwyższym potencjale wzrostu jej wartości.

Finansowe wsparcie startupu może okazać się niezwykle korzystne dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy marzą o własnej posiadłości. Głównie dlatego, że tamtejszy rządowy program wsparcia przy zakupie nieruchomości dobiegnie końca w 2023 r.

Badanie Santander dotyczące konsumentów kupujących swoje pierwsze domy wykazało w tym roku, że 70% ankietowanych uważa, iż urzeczywistnienie marzeń o swoim własnym domu jest nierealne. To samo badanie pokazało, że średnia cena domu kupionego przez pierwszego nabywcę w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 47%, podczas gdy płace wzrosły tylko o 18%.

Brytyjski rząd pomaga w zakupie nieruchomości

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził w 2013 r. finansowaną przez państwo pożyczkę, z której mogą skorzystać kupujący nieruchomość po raz pierwszy. Do tej pory rząd Wielkiej Brytanii rozdał w programie ponad 13,8 miliarda euro.

Pracownicy Proportunity także korzystają ze swojej usługi. Okazuje się, że połowa jego zespołu kupiła domy dzięki pożyczce oferowanej przez startup.

– Istnieje całe pokolenie potencjalnych nabywców, którzy nie są w stanie nabyć posiadłości, mimo że zarabiają wystarczająco dużo, aby pokryć hipotekę – powiedział Jan Graefe, dyrektor Axel Springer Digital Ventures. – Istnieje prawdziwa szansa na innowacje cyfrowe, które mogą naprawić niedoskonałości rynku. Przykładem jest Proportunity, który współpracuje z agentami nieruchomości i kredytodawcami hipotecznymi.