W rundę zaangażował się chiński Tencent, który wspierał już wcześniej francuskiego rywala Scalapay – Almę, a także Afterpay i berlińskiego Billie. Koinwestorem w rundzie B był również nowojorski Willoughby Capital, który już wcześniej inwestował w Bolt. W rundzie uczestniczyli także poprzedni inwestorzy: Tiger Global i Fasanara, a także nowi inwestorzy: Gangwal, Moore Capital i Deimos.
Problemy rynku odroczonych płatności
– Pomimo spadku wyceny BNPL (buy now pay later) na rynkach publicznych, nasi inwestorzy byli nastawieni dość optymistycznie. Nam udało się przetrwać ten okres – powiedział w Sifted prezes i współzałożyciel firmy, Simone Mancini.
W listopadzie Scalapay rozpoczął zbiórkę funduszy, a na początku grudnia podpisał umowę o współpracy (term sheet). Miało to miejsce dokładnie wtedy, gdy notowane na giełdzie w Australii akcje BNPL zaczęły gwałtownie spadać o 96%. Od tego czasu takie spółki jak Laybuy i OpenPay wciąż są na minusie o ponad 90% w stosunku do szczytów z 2020 r.
Mancin nie widzi pomimo trudnej sytuacji zagrożenia ze strony konkurencji, ponieważ w Europie, jest tylko jeden lub dwóch graczy, którzy mogą realizować BNPL dla większych marek. Firma pracuje z nieco wyższymi wartościami zamówień (do 1 500 euro) niż konkurenci BNPL.
Plany Scalapay
Świeża gotówka pozwoli podwoić zatrudnienie, głównie w dziale technicznym i inżynieryjnym we Włoszech, a także sfinansować potencjalne przejęcia.
– W naszym sektorze działają inne firmy, zajmujące się płatnościami lub innymi usługami BNPL, więc jeśli będzie sens je przejąć, aby zwiększyć nasz zasięg, przyspieszyć działania i wprowadzić nowy produkt, na pewno to zrobimy – dodał Mancini.
Scalapay nie chce iść w ślady Klarny i Afterpay, budując infrastrukturę bankową dla konsumentów. Zamiast tego zamierza skupić się na tworzeniu większej liczby produktów cashout dla handlowców.
Pierwszy krok w tym kierunku wykonała w październiku, uruchamiając Magic Checkout, który zapewnia infrastrukturę dla małych i średnich przedsiębiorstw, pomagającą przyspieszyć transakcje. Obecnie korzysta z niej 100 handlowców.