Firma Enovio stworzyła inteligentny miejski dystrybutor płynu antybakteryjnego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Firma Enovio stworzyła inteligentny miejski dystrybutor płynu antybakteryjnego

Udostępnij:

Polacy stworzyli inteligentny miejski dystrybutor płynu antybakteryjnego. Enovio Dyspenser jest urządzeniem autonomicznym, a energię czerpie ze słońca. To odpowiedź warszawskiej firmy na pandemię koronawirusa.

COVID-19 najprawdopodobniej już na zawsze zmieni sposób funkcjonowania użytkowników w przestrzeni publicznej. Zatłoczone ulice, lokale i stadiony możemy dziś obserwować jedynie na filmach sprzed kryzysu. Pojawiają się też nowe potrzeby higieny w miejscach publicznych.

Enovio Dyspenser może być ustawiony w parku, na chodniku przy ulicy, przed wejściem do budynku: centrum handlowego, hali sportowej, biurowca, hotelu, szpitala, urzędu. I co najważniejsze niezależnie od odległości od sieci elektrycznej. Zasilanie poprzez specjalnie zaprojektowany panel fotowoltaiczny pozwala też na zmianę lokalizacji urządzenia, można je łatwo przestawiać w nowe miejsce. Akumulatory zasilające dozownik są doładowywane każdego dnia i nie wymagają dodatkowej uwagi.

 

Sam wytwarza prąd i sam da znać, kiedy trzeba go napełnić 

W jednym urządzeniu mieści się pojemnik 5 litrowy, wystarczający dla 2,5 tysięcy użytkowników. Jedyną czynnością obsługową jest wymiana pustego pojemnika płynu na pełny. Potrzebę takiej wymiany sygnalizuje użytkownikowi czujnik znajdujący się wewnątrz dozownika. Dozownik wykonany jest ze stali nierdzewnej co sprawia, że nawet wieloletnie używanie i narażenie na działanie deszczu oraz słońca nie pozostawia na nim większego śladu. Oczywiście dyspenser uruchamiany jest bezdotykowo, podawanie płynu aktywuje czujnik zbliżeniowy.

– Urządzenie jest wyposażone w mikrokomputer, który informuje za pośrednictwem internetu bezprzewodowego o poziomie napełnienia pojemnika. Dzięki temu użytkownicy mają ciągłość obsługi, a administracja ma pełną kontrolę i wygodę obsługi. Produkt ma budowę modułową – może funkcjonować zarówno w wersji naściennej, jak i w parze z koszem lub drugim dyspenserem. Dodatkowym walorem jest futurystyczny design i wandaloodporna obudowa. Ostatnio firma otrzymała prestiżową nagrodę „MUST HAVE” w ramach 10-lecia konkursu Łódź Design Festival – powiedział designer wzornictwa przemysłowego Enovio, Jarosław Markiewicz.

Dostępne na rynku dozowniki do potrzeb wewnątrz budynków nie zostały stworzone do masowego użytkowania. Znane sieci sprzedażowe już to zaczynają rozumieć, bo stosują urządzenia, które udało się na szybko sprowadzić z Chin, nie mówiąc o tym, iż przeważnie nie zawierają czujnika zbliżeniowego. Dodatkowo dystrybutor powinien być zamieszczony na zewnątrz, by zdezynfekować ręce po dotknięciu klamki, niezależnie czy wracamy ze sklepu, z biura czy ze szpitala.

Zdolność produkcyjna: 2000 urządzeń w maju

Produkt przeszedł już testy z użytkownikami i pierwszymi klientami. Kilka sztuk już dezynfekuje ręce Warszawiaków. Jak podkreśla Wojciech Olejniczak, prezes Enovio, firma na ten moment posiada zdolności produkcyjne na poziomie 2000 urządzeń. Taką ilość jest w stanie wyprodukować w maju. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu inteligentnych mebli miejskich, np. ławek fotowoltaicznych z sensorami. Firma samodzielnie produkuje panele fotowoltaiczne, elektronikę oraz konstrukcję dzięki posiadanemu parkowi maszynowemu, swojej własnej prototypowni oraz zespołowi doświadczonych konstruktorów i inżynierów z dziedziny „fotowoltaiki rzeczy” i „internet of things”.

– Produkt jest całkowicie polski. Trwają rozmowy z miastami oraz sieciami sprzedażowymi, zainteresowanie urządzeniem jest wysokie, pojawiają się zapytania z zagranicy, gdyż produkt odpowiada na aktualne zapotrzebowanie oraz ma funkcjonalność inteligentnego mebla miejskiego z nowoczesnymi sensorami Smart City – dodaje Olejniczak.

Najbliższe plany

W pierwszej kolejności firma obsłuży rodzimy rynek. Bliskość klientów pozwoli realizować też usługi – napełnianie, monitoringu oraz dostarczania płynu. Dzięki temu klient otrzymuje całościowe rozwiązanie. Polski produkt ma szansę przybliżyć do przyszłości oraz nowej rzeczywistości również miasta europejskie.

– To nie jest produkt chwilowej potrzeby od teraz higiena stanie się koniecznością funkcjonowania w miejscach publicznych. Obecna pandemia zastała praktycznie wszystkie instytucje i firmy nieprzygotowane; produkt sprawi, że przestrzeń naszych klientów będzie bezpieczniejsza zarówno teraz, jak i w przypadku ewentualnych nawrotów pandemii. Oraz generalnie, obecna sytuacja dała wszystkim do myślenia – higiena przyczynia się do zdrowszego trybu życia, również w obliczu zakażenia zwykłym przeziębieniem czy grypą – tłumaczy konstruktor Piotr Klama.