Firmy zarządzane przez kobiety są stabilniejsze

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Aż 35,1 proc. jednoosobowych firm w Polsce jest prowadzona przez kobiety. Nieco rzadziej znajdziemy kobiety w zarządzie firm małych (26,2 proc.) oraz średniej wielkości (23,3 proc.). Okazuje się, że ten przedsiębiorstwa, którymi kierują panie, są bardziej stabilne.

Firmy.net zaprezentował wnioski z piątego badania polskich mikro- i małych firm w raporcie „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes”. Oprócz analizy nastrojów gospodarczych pod kątem płci przedsiębiorcy, zawiera on także m.in. ocenę minionego półrocza przez przedsiębiorców oraz prognozy na drugą połowę 2015 roku.

W branżach „kobiecych” stabilniejsza sytuacja

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie na płeć osoby zarządzającej firmą, można stwierdzić, że mężczyźni dominują w Polsce wśród wszystkich form działalności (samozatrudnienie, mikro- i małe przedsiębiorstwa).

Najwięcej kobiet prowadzących swoje firmy jest w branży usługowej i handlowej. I to właśnie firmy z tych branż odnotowały w pierwszej połowie 2015 roku zdecydowanie lepsze wyniki niż przedsiębiorstwa z sektorów budownictwa, przemysłu czy rolnictwa, w których przedsiębiorcze kobiety stanowią mniejszość.

Przedsiębiorstwa zarządzane przez kobiety cechują się większą stabilnością poziomu cen, poziomu sprzedaży na rynku krajowym i rynkach zagranicznych oraz stabilnością sytuacji finansowej niż przedsiębiorstwa zarządzane przez mężczyzn, które odnotowywały w ostatnich 6 miesiącach większe pogorszenie sytuacji w analizowanych aspektach.

Większy optymizm wśród kobiet na bieżące półrocze

Panie w biznesie są także większymi optymistkami niż mężczyźni. Blisko co trzecia kobieta decydująca o losach przedsiębiorstwa uważa, że trwające półrocze przyniesie poprawę sytuacji ogólnej firmy, podczas gdy zdanie to podziela co czwarty mężczyzna na podobnym stanowisku. Podobnie co czwarty mężczyzna jest zdania, że obecne 6 miesięcy przyniesie w przedsiębiorstwie pogorszenie sytuacji. Tego samego zdania jest niespełna 15 proc. kobiet.

W przypadku prognoz dotyczących kształtowania się poziomu cen, wielkości sprzedaży czy pozycji na rynku, kobiety – częściej niż mężczyźni – spodziewają się wzrostów niż spadków. Ponadto, w przedsiębiorstwach zarządzanych wspólnie przez przedstawicieli obu płci wyraźnie widoczne jest pozytywne nastawienie do zmian, jakie zdaniem przedsiębiorców nastąpią w II połowie 2015 r. Wyrazem tego są prognozy zwiększenia zatrudnienia w przypadku 20 proc. firm czy umocnienia pozycji konkurencyjnej u co trzeciej firmy. W firmach zarządzanych wyłącznie przez mężczyzn wartości te są znacznie niższe.

Polityka a prowadzenie biznesu przez kobiety i mężczyzn

Kobiety nie odbiegają od mężczyzn pod względem poziomu zaufania do rządzących. Nowemu prezydentowi nie ufa 47,6 proc. kobiet i 47,3 proc. mężczyzn. Podobnie zarówno kobiety (53,1 proc.), jak i mężczyźni (52,2 proc.) nie spodziewają się zmian na lepsze po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Opinie o wprowadzeniu euro w Polsce według płci badanych

Choć zarówno kobiety (58,7 proc.), jak i mężczyźni (53,2 proc.) są nieufnie nastawieni do włączenia Polski do strefy euro, to jednak mężczyźni (15,1 proc) nieco częściej są zdecydowanie przychylni temu rozwiązaniu niż kobiety (8,8 proc.). Negatywne podejście do euro pojawiło się u ponad połowy firm (51,9 proc.) zarządzanych przez obie płcie.

Informcje o badaniu

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz piąty w czerwcu 2015 r. z zastosowaniem techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. W badaniu wzięło udział 1419 przedstawicieli małych firm (50,3 proc. firm jednoosobowych, 43,2 proc. mikro firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, oraz 6,5 proc. małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób), które są zarejestrowane w wyszukiwarce firm Firmy.net. Wśród ankietowanych większość zajmuje się działalnością usługową (68,1 proc.), 19,6 proc. – handlową, 6,8 proc. – budowlaną, 5 proc. – przemysłowo-produkcyjną, a około 0,5 proc. działa w branży rolnej. Z uwagi na liczbę i strukturę respondentów wyniki badania mają charakter reprezentatywny.

fot. pixabay.com