Flashpoint i inwestor Roman Ivaniuk zainwestują w europejskie spółki na etapie wzrostu

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

Flashpoint i inwestor Roman Ivaniuk zainwestują w europejskie spółki na etapie wzrostu

Udostępnij:

Flashpoint ogłasza partnerstwo ze znanym inwestorem, Romanem Ivaniukiem. Owocem współpracy ma być utworzenie funduszu joint venture, który będzie inwestował w europejskie spółki na etapie wzrostu.

Roman Ivaniuk zainwestował m.in. w Glovo i Deliveroo

Roman Ivaniuk jest bankierem inwestycyjnym z ponad 12-letnim doświadczeniem i ponad 50 zamkniętymi transakcjami (VC, PE, przed IPO, IPO). Całkowita wartość tych transakcji wynosi ponad 1 miliard dolarów. Ivaniuk jest również założycielem i byłym członkiem zarządu GR Capital (paneuropejskiego funduszu venture), a aktualnie założycielem i członkiem zarządu firmy inwestycyjnej BrightOne Capital. 

Dorobek bankiera obejmuje inwestycje w: WeFox, McMackler, Glovo, Deliveroo, Sennder, Azimo i Flashcenpost. W jego portfelu w latach 2016-2021 było 10 udanych wyjść. Posiada również duże doświadczenie w zakresie private equity na Ukrainie, rozwijając największą w kraju sieć opieki zdrowotnej Dobrotut.

Z radością ogłaszamy nasze partnerstwo z Romanem Ivaniukiem, w zakresie funduszu joint venture. Razem możemy połączyć nasze znaczące sieci i osiągnięcia w Europie Środkowo-Wschodniej i Izraelu, aby dostarczać wartość i wiedzę specjalistyczną zarówno inwestorom, jak i osobom, w których dokonamy inwestycji. Jesteśmy podekscytowani naszymi perspektywami, dążąc do celu, jakim jest zebranie 150 milionów dolarów, które przeznaczymy na najbardziej ekscytujące historie wzrostu na świecie powiedział Michael Szalontay, partner generalny we Flashpoint.

Misja funduszu Flashpoint RI Secondary Fund II

Strategia funduszu polega na wspieraniu firm technologicznych w Europie, znajdujących się na etapie wzrostu. Wyjątkowa synergia tego partnerstwa będzie ukierunkowana na zebranie 150 milionów dolarów, z czego początkowe 50 milionów dolarów zostanie przeznaczone na pierwsze zamknięcie. 

Partnerzy są obecni w ekosystemie VC UE/Izrael od ponad 10 lat. Nawiązali bezpośrednie relacje zarówno z założycielami, jak i inwestorami, zapewniając im wgląd w trendy rynkowe.

– To wspólne przedsięwzięcie jest kontynuacją naszych udanych inwestycji w europejskie firmy technologiczne, wraz z ich dalszą ekspansją. Flashpoint VC ma silną bazę w Europie Środkowo-Wschodniej i świetne doświadczenie w zakresie VC. Pomogłem w globalizacji moich spółek rozwijających portfel w regionie CEE i znam każdy krok od środka. Nasza wiedza i bezpośredni dostęp do spółek to ogromna wartość dla naszego funduszu. Czuję pewność i podekscytowanie w związku z naszym nowym wspólnym przedsięwzięciem i przyszłymi możliwościami inwestycyjnymi – powiedział Roman Ivaniuk, partner zarządzający Flashpoint RI Secondary Fund II.

Flashpoint Secondary Fund I 

Flashpoint jest międzynarodowym funduszem, specjalizującym się w inwestycjach technologicznych. Bazuje on na spółkach, pochodzących z Europy i Izraela. Fundusz, kierowany przez Alexa Konoplyasty’ego, Michaela Szalontaya i Igora Bilousa, słynie ze strategicznych inwestycji w startupy technologiczne wywodzące się z Europy Wschodzącej i Izraela. 

Funduszowi udało się dokonać 13 inwestycji w spółki na etapie wzrostu, w ramach portfela 47 aktywnych inwestycji. Jest to drugi fundusz Flashpoint. Poprzednik, czyli Flashpoint Secondary Fund I („FSF I”), został uruchomiony w 2020 r. Obecny portfel FSF I składa się z 6 spółek na późniejszym etapie rozwoju, w tym K2View, Printify, Preply, Mesh Payments, Booksy i Landtech.

Wcześniej, w lipcu b.r., Flashpoint dołożył cegiełkę do sukcesu finansowego startupu Algori. Podmiot ten zajmuje się analizą danych dla branży dóbr konsumpcyjnych. Pozyskana kwota wyniosła aż 3,3 milionów euro. Dzięki tym środkom, startup ma szansę na usprawnienie działalności związanej z marketingiem, dystrybucją i sprzedażą. Miesiąc później, Flashpoint ogłosił wyjście z firmy Clausematch, zajmującej się automatyzacją polityki zarządzania. Fundusz uczestniczył wcześniej w rundzie inwestycyjnej Clausematch w 2022 r. o wartości 10,8 mln dolarów, za pośrednictwem funduszu Flashpoint Venture Debt Fund I.

Zobacz także

Flashpoint ogłasza swój 15. exit. Tym razem pożegnał się z RegTechem Clausematch

Algori pozyskał 3,3 mln euro. Flashpoint jednym z inwestorów