Ford też chce mieć samochody elektryczne. Zainwestuje w ich rozwój 11 mld dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

W ciągu najbliższych lat Ford Motors Co. zainwestuje 11 mld dolarów w rozwój samochodów elektrycznych. Nie jest jednak jedynym koncernem, który o tym pomyślał. Konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi utworzyło fundusz Alliance Ventures i wesprze za jego pośrednictwem startupy z branży motoryzacyjnej.

Na zdjęciu: Bill Ford, prezes Ford Motors Co. | fot. materiały prasowe

Bill Ford, prezes Ford Motors Co., zapowiedział podczas targów motoryzacyjnych w Detroit, że do 2020 roku spółka zainwestuje 11 miliardów dolarów, aby stworzyć 40 nowych modeli aut wyposażonych w napęd hybrydowy lub elektryczny. Wyjaśnił, że 16 z nich będzie w pełni elektrycznych, a pozostałe modele będzie napędzać silnik spalinowy i elektryczny. Ford to nie pierwszy koncern motoryzacyjny, który zamierza poczynić taką inwestycję.

Obszary inwestycji

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego tygodnia francusko-japońskie konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi utworzyło fundusz Alliance Ventures, za pośrednictwem którego planuje w ciagu pięciu lat zainwestować miliard dolarów w startupy z branży motoryzacyjnej. Liczy, że dzięki temu stworzy 12 modeli aut elektrycznych i wprowadzi na rynek pojazdy autonomiczne.

– Celem tego programu inwestycyjnego jest przyciągnięcie do Alliance Ventures najlepiej zapowiadających się startupów z branży motoryzacyjnej – mówił przy tej okazji Carlos Ghosn, CEO Renault-Nissan-Mitsubishi. Nowo powstały fundusz zainwestuje w pierwszym roku działalności 200 milionów dolarów w innowacyjne projekty zajmujące się pojazdami elektrycznymi, autonomicznymi systemami sterowania i sztuczną inteligencją.

Korzyści dla obu stron

Ogółem zamierzają przeznaczyć na badania i rozwój blisko 10 miliardów dolarów, z czego miliard zainwestują w ciągu pięciu najbliższych lat w zewnętrzne firmy. Obiecują, że z tego przedsięwzięcia skorzysta nie tylko sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi, ale także startupy. – Nasza otwartość na innowacje pozwoli nam inwestować i współpracować ze startupami i spółkami technologicznymi, które skorzystają na globalnej skali Alliance – wyjaśnia Ghosn.

Dla startupów oznacz to szansę na wdrożenie swoich rozwiązań na międzynarodowych rynkach oraz daje możliwość skorzystania z innych zasobów spółki. W komunikacie prasowym czytamy, że „fundusz będzie realizować strategiczne inwestycje na wszystkich etapach rozwoju i będzie inkubować nowe firmy motoryzacyjne i zawierać partnerstwa”.