Nie ma jeszcze samojeżdżacego auta, ale jest krzesło
Samochody autonomiczne sygnowane przez Nissana trafią na rynek do końca 2020 roku, zapowiadają przedstawiciele spółki. Nic dziwnego więc, że zespół stojący za projektem intensywnie pracuje chociażby nad sprawnie działającym inteligentnym asystentem parkowania. Póki co, inżynierowie japońskiego koncernu motoryzacyjnego wyposażyli w tę funkcję nie jak można by się spodziewać samochody, a biurowe fotele.
Dzięki niej krzesła samodzielnie wracają na właściwe miejsce przy biurku. Wystarczy, że któryś z pracowników klaśnie, a wówczas wszystkie fotele znajdujące się w pomieszczaniu wędrują do ustalonych lokalizacji. Przy tym, system sterujący inteligentnymi meblami dba o to, żeby te podczas przemieszczania się nie odbijały się od siebie nawzajem. Rozwiązanie to, zdaniem przedstawicieli Nissana, uwalania biznesmenów od uciążliwego ustawiania krzeseł na salach konferencyjnych.
Na klaśniecie wszystkie krzesła wracają na miejsce
Fotel z funkcją inteligentnego parkowania wyposażony jest w moduł Wi-Fi, czujniki, silnik i układ jezdny, który umożliwia mu poruszanie się w wszystkich kierunkach. Podstawa krzesła, gdzie znajdują się kółka, zsynchronizowana jest z czteroma kamerami zamontowanymi pod sufitem pomieszczenia. Generują one wirtualny obraz mebla i przesyłają bezprzewodowo informację o jego położeniu do oprogramowania zarządzającego systemem inteligentnego parkowania.
Stamtąd, na skutek wcześniej ustalonego sygnału – w tym przypadku klaśnięcia – wydawane jest polecenie, żeby krzesło wróciło na swoje miejsce przy biurku. Przedstawiciele Nissana nie zdradzają jednak, czy produkt ten trafi na rynek. Projekt bowiem został zrealizowany głównie na potrzeby kampanii reklamowej promującej inteligentnego asystenta parkowania Nissana. Być może przedsięwzięcie to zainspiruje innych inżynierów i startupowców, którzy zechcą stworzyć innowacyjne meble.
Ciągłe siedzenie szkodzi. To krzesło przypomni o ruchu
Koncepcje niektórych z nich powstały już w ramach laboratorium Space10 uruchomionego w listopadzie 2015 roku przy współpracy duńskiej spółki Rebel Agency i Ikei. I tak na przykład, Liliana Lambriev i Melina Pyykkönen opracowały prototyp inteligentnego krzesła Clunes. Jest ono kompatybilne z aplikacją mobilną, która monitoruje czas użytkownika spędzony na nogach i na tyłku. Jeśli domownik większość dnia przesiedział, wówczas siedzenie krzesła będzie uniesione do góry – jest to wówczas znak, że trzeba trochę się poruszać.
fot. materiały prasowe