Fundacja Gatesów wspiera produkcję szczepionek. Przyznała 12 mln dolarów spółce z Belgii

fundacja gatesow wspiera produkcje szczepionek przyznala 12 mln dolarow spolce z belgii
Udostępnij:
Bill & Melinda Gates Foundation przyznało grant w wysokości 12 milionów dolarów belgijskiej firmie biotechnologicznej Univercells. Dzięki pozyskanym środkom, spółka opracuje tańszą metodę wytwarzania szczepionek.

Na zdjęciu: Melinda i Bill Gates, właściciele fundacji Gatesów | fot. Facebook | modyfikacja: 632x348

40 mln dawek rocznie 

Partnerstwo zawarte z fundacją Gatesów, ma pomóc Univercells w opracowaniu tańszego procesu produkcji szczepionek, dzięki któremu będą one szeroko dostępne w krajach rozwijających się. Belgijska spółka biotechnologiczna nie będzie jednak realizować tego zadania samodzielnie, ale razem z dwoma podmiotami wchodzącymi w skład konsorcjum: Batavia Biosciences z Holandii i Natrix Separations z Kanady. 

Przy ich udziale stworzy innowacyjną platformę produkcyjną, która na początku posłuży do wytworzenia inaktywowanej szczepionki polio (sIPV). Dzięki tej technologii będzie można uzyskać rocznie 40 milionów dawek medykamentu za mniej niż piętnaście centów za dawkę. Według właścicieli Univercells, rozwiązanie to posłuży w przyszłości do produkowania szczepionych chroniących także przed innymi chorobami i wirusami. 

Przeciwko HIV 

Belgijska firma prowadzona przez Huguesa Bultota i José’a Castillo wykorzystuje inżynierię produkcji do optymalizacji procesów zachodzących w fabrykach wytwarzających między innymi właśnie szczepionki. Przyznanie grantu założycielom Univercells, nie jest jedynym wsparciem finansowym, które fundacja Gatesów udzieliła w ostatnim czasie realizatorom medycznych projektu. 

W grudniu minionego roku małżeństwo wpompowało 140 milionów dolarów w biotechnologiczną firmę Intarcia Therapeutics, która zajmuje się rozwojem niewielkiej wszczepianej pompy iniekcyjnej. Ma ona zapobiegać zakażeniom wirusem HIV, który wywołuje chorobę AIDS.