O kim mowa
Fundusze Venture Capital to coraz bardziej popularna forma inwestycji w młode firmy wykazujące spory potencjał rozwoju. Venture Capital są częścią rynku funduszy Private Equity, jednak wyróżnia je to, że finansują pomysły innowacyjne, a zarazem bardzo ryzykowne. Inwestują one w początkujące firmy, których produkty i usługi są z reguły tak innowacyjne, że mało znane na rynku. Fundusze PE kupują z kolei przedsiębiorstwa, które osiągnęły już pewnego rodzaju sukces.
Nieco inaczej wygląda kwestia prywatnego inwestora, czyli osoby, która decyduje się na inwestowanie własnych środków. Posiada on nie tylko pieniądze, ale także rozległą wiedzę z zakresu zarządzania i informacje na temat rynku, na którym chce inwestować. Wiedza jest szczególnie ważna w przypadku inwestorów, którzy wspierają startupy nie tylko materialnie, ale sprawują nad nimi swoistą opiekę, wykorzystując swoje doświadczenie i kontakty biznesowe (tzw. „Anioł Biznesu”). Anioł Biznesu to idealna opcja dla startupu, który potrzebuje wsparcia nie tylko finansowego – w tym wypadku inwestor angażuje się w działanie firmy także na poziomie operacyjnym, pełniąc niejako również funkcję przedsiębiorcy.
Podobieństwa
Zarówno prywatni inwestorzy, jak i fundusze Venture Capital, podejmują duże ryzyko inwestując w innowacyjne startupy. Oba podmioty liczą na wysokie zyski wraz ze wzrostem wartości danej firmy, a inwestują w spółkę na średnio 3-7 lat, by później sprzedać ją innemu funduszowi PE lub wprowadzić na giełdę. Co jednak ich różni?
O różnicach słów kilka
Zasadniczą różnicą pomiędzy funduszem Venture Capital a prywatnym inwestorem jest źródło finansowania. Zarządzający VC są bardziej ostrożni w dysponowaniu pieniędzmi, ponieważ środki, które mają do dyspozycji są zgromadzone w funduszu utworzonym z wpłat inwestorów. Dogłębnie analizują całą inwestycję, przez co proces decyzyjny może trwać dłużej. Aniołowie Biznesu są bardziej elastyczni – to przedsiębiorcy, którzy z sukcesem rozwinęli już swoją firmę i często chcą po prostu realizować się w projektach, które ich interesują. W związku z tym, że „wykładają” własne pieniądze są bardziej subiektywni, niezależni i nie czują presji wyników. Równocześnie jednak mają wysoką świadomość wartości pieniędzy, którymi dysponują.
Prywatny inwestor bardziej zaangażowany
Choć oba podmioty chcą mieć duży wpływ na zarządzanie spółką i często nabywają znaczny pakiet udziałów, to z reguły zaangażowanie Aniołów Biznesu jest nieco większe. Innym aspektem różniącym VC od inwestorów jest typ przedsięwzięcia, którym się interesują. Fundusze Venture Capital inwestują zazwyczaj w te o wartości powyżej miliona złotych. Inwestorzy prywatni najczęściej dają szansę mniejszym firmom, przyjmuje się jednak, że minimalny wkład inwestora to 100 tys. zł.
To nie koniec – prywatnych inwestorów od funduszy inwestycyjnych odróżnia także sposób traktowania tego rodzaju inwestycji. Dla funduszu to pewnego rodzaju forma promocji, która pomaga mu przekonać do skorzystania ze swoich usług kolejne startupy. Prywatni inwestorzy z kolei zdecydowanie rzadziej prezentują swoje zaangażowanie publicznie.
Choć różnic między obiema formami finansowania jest kilka, warto zauważyć, że obie skutecznie się uzupełniają. Przed wyborem odpowiedniej należy więc przeanalizować powyższe czynniki i od nich uzależnić dobór sposobu finansowania.
Już 2 lipca w gliwickim TechnoParku po raz pierwszy odbędzie się Time to Start – barcamp poświęcony możliwościom pozyskania pieniędzy na swój start up. Podczas niego będzie mowa o: funduszach zalążkowych, środkach z nowej perspektywy UE oraz inwestorach prywatnych. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy się zarejestrować.
Rafael Moucka
Członek Zarządu Indata Software SA, Prezes Zarządu Positive Technology Sp. z o.o.
Jest absolwentem programu doskonalenia umiejętności Menedżerskich MANAGEMENT 2009, prowadzonego przez Harvard Business School & ICAN Institute oraz AKADEMII STRATEGICZNEGO PRZYWÓDZTWA (Harvard Business School & ICAN Institute), programu dla doświadczonych menedżerów wysokiego szczebla.